Andor Szilágyi opowie o węgierskiej rewolucji z 1956 roku

Andor Szilágyi ("Pieśni róży") stanie za kamerą na planie dramatu zatytułowanego "Mansfeld" - opowieści o jednym z bohaterów antykomunistycznej rewolucji jaka wybuchła na Węgrzech w 1956 roku.

Tytułowy bohater - Péter Mansfeld był szesnastoletnim chłopcem, który walczył w 1956 roku po stronie rewolucjonistów. Został za to skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano na nim dopiero po jego 18 urodzinach.

W głównej roli wystąpi Péter Fancsikai ("Los utracony"), któremu partnerować będą Gergo Bárdi, Bálint Egri, Dani Szabó i Zsolt Dér oraz Maia Morgenstern, Rolf Hoppe, György Cserhalmi, Iván Fenyo, Ervin Nagy i Csaba Pindroch.

"Mansfeld" będzie drugim węgierskim filmem realizowanym w tym roku, którego tematem są dramatyczne wydarzenia z 1956 roku. Krisztina Goda niebawem rozpocznie prace na planie obrazu "Szabadság, szerelem" opowiadającego historię brutalnego meczu piłki wodnej z Olimpiady w Melbourne w 1956 roku, kiedy to w półfinale zmierzyły się drużyny Związku Radzieckiego i Węgier.

Przypomnienie z Internetowej Encyklopedii PWN:
REWOLUCJA WĘGIERSKA 1956, próba obalenia ustroju komunistycznego na Węgrzech; zaczęła się 23 X w Budapeszcie; 25 X władzę objął rząd I. Nagya; proklamowanie przez niego systemu wielopartyjnego i wystąpienia Węgier z Układu Warszawskiego spowodowało 4 XI interwencję sowiecką; po krwawych walkach przywrócono władzę partii komunistycznej.