Chcesz spotkać Smarzowskiego czy Topę? Wybierz się na Festiwal Kamera Akcja!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Chcesz+spotka%C4%87+Smarzowskiego+czy+Top%C4%99+Wybierz+si%C4%99+na+Festiwal+Kamera+Akcja-119636
Na Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się sześć spotkań m.in z Wojciechem Smarzowskim, Piotrem Dumałą, Martą Nieradkiewicz czy Bartłomiejem Topą. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.


Stałym punktem w programie Festiwalu Kamera Akcja jest cykl Filmoznawca-filmowiec, w tym roku gościem tej sekcji jest Wojciech Smarzowski, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Nowością Festiwalu są spotkania konfrontujące krytykę filmową i aktorstwo. Spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorami, będzie pretekstem do rozmowy o postrzeganiu krytyk filmowej przez aktorów oraz aktorów przez krytyków.

Aktor a krytyk. Łukaszem Maciejewskim w rozmowie z aktorami

Festiwal Kamera Akcja stawia sobie za zadanie opowiedzenia o krytyce filmowej w każdy sposób, poznania jej z różnych punktów widzenia, a zarazem wzbogacenia jej. W tym roku nowością są spotkania konfrontujące krytykę filmową z aktorstwem. Jak krytycy piszą o warsztacie aktorskim? Czy potrafią właściwie nazywać to, co widzą na ekranie? Jak oddzielić postać od aktora? O te i wiele innych kwestii w rozmowie o krytyce filmowej zapyta Łukasz Maciejewski, który zaprosił do dyskusji znanych i lubianych aktorów – Martę Nieradkiewicz i Bartłomieja Topę. Spotkania będą pretekstem do rozmowy
o postrzeganiu krytyki filmowej przez aktorów oraz odwrotnie – spojrzenia na aktorów okiem krytyków.

Łukasz Maciejewski a Marta Nieradkiewicz
Termin: 8 października, sobota, godz. 13:15


Łukasz Maciejewski a Bartłomiej Topa
Termin: 9 października, niedziela, godz. 13:15


Spotkania z twórcami filmów z Gdyni

Filmoznawca-filmowiec: Wojciech Smarzowski
Termin: 9 października, niedziela, godz. 17:00

Gość: Wojciech Smarzowski

Bohaterem tegorocznego cyklu "Filmoznawca-filmowiec" będzie Wojciech Smarzowski. Dyskusja będzie dotyczyć pierwszych kroków reżysera na filmowej ścieżce. Jakie wydarzenia, decyzje, wybory doprowadziły do tego, że od filmoznawcy przez studenta wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi został jednym z najwybitniejszych najbardziej charakterystycznym polskich reżyserów. Zobaczymy cztery spektakle telewizyjne Smarzowskiego, największą gratką dla widzów będzie pokaz dyplomowej etiudy operatorskiej twórcy – "Blitzkrieg", która zostanie wyświetlona po raz pierwszy szerszej publiczności, z jedynej kopii, jaką reżyser przekazał festiwalowi.

Producent-reżyser-aktor: Ederly
Termin: 7 października, piątek, godz. 19:30

Goście: Piotr Dumała, Bożena Krakówka, Mariusz Bonaszewski

Drugi film fabularny cenionego na świecie twórcy animacji Piotra Dumały, ze Złotym Pazurem prosto z festiwalu w Gdyni, trafi na Festiwal Kamera Akcja. Do Łodzi na pokaz filmu przyjedzie: reżyser – Piotr Dumała, producentka – Bożena Krakówka i aktor – Mariusz Bonaszewski. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat twórczości Piotra Dumały, rozwiązań i zagadek filmu "Ederly". To unikalny moment na Kamerze Akcji, gdy widzowie skonfrontują swoje interpretacje, wrażenia, odczucia z wizją twórców. Dla jednych będzie to surrealistyczna komedia kryminalna, dla drugich filozoficzny traktat o życiu, a dla innych... no właśnie – każdy widz będzie miał okazję, by podzielić się swoim spojrzeniem. Spotkanie z twórcami "Ederly" będzie także okazją do poznania zaplecza produkcyjnego, sposobu pracy reżysera z ekipą i dowiedzenia się, jak wygląda praca nad filmem z punktu widzenia aktora.

Poranki filmowe: śniadanie krytyczek

Aromat świeżej kawy o poranku, smaczna przekąska oraz spotkanie z redaktorami nowych publikacji filmowych – czy jest lepszy przepis na dobry, filmowy poranek? Rozbudzamy apetyty na dyskusję o kinie, nie pozwalamy zapomnieć o nowych pozycjach na naszym rynku wydawniczym. W dolnym foyer Kina 3D Wytwórnia spotkamy się dwukrotnie w cyklu „Śniadanie krytyczek ”. W tym roku pod hasłem: Krytyka jest kobietą!

Śniadanie krytyczek: wokół twórczości Marii Kornatowskiej
Termin: 8 października, sobota, godz. 10:00–12:00

Goście: Tadeusz Szczepański, Marzena Bomanowska

Marii Kornatowskiej – cudownej duszy krytyki filmowej nikomu nie trzeba przedstawiać. Porozmawiamy o książce, które jest swoistym hołdem złożonym krytyczce. Tom "Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej" składa się z jej najwybitniejszych tekstów filmoznawczych oraz wspomnień przyjaciół, studentów i współpracowników. Spotkanie stanie się pretekstem do opowieści o jednej z najbarwniejszych postaci środowiska filmowego.

Śniadanie krytyczek: modernistki o kinie
Termin: 9 października, niedziela, godz. 10:00–12:00

Goście: Małgorzata Radkiewicz

Wiedzieliście, że w krytyce filmowej okresu międzywojnia królowały kobiety? O tym nieznanym wątku polskiej krytyki filmowej opowie Małgorzata Radkiewicz, a pretekstem będzie książka "Modernistki w kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918–1939". Autorka we wnikliwej analizie wydobywa z archiwów głosy kobiet, które podejmują refleksję o filmie, krytyczek z ogromną erudycją analizujących kształtowanie się kanonów kina. Nie zapomina także o autorkach lżejszych felietonów, recenzji i przeglądów, ukazujących barwną kulturę międzywojnia w jej popularnym wydaniu. Kobiece wypowiedzi układają się w wielowarstwowy, mozaikowy obraz ówczesnego świata filmu, między wierszami opowiadając o kształtującym się wzorcu nowoczesnej, wyemancypowanej kobiecości.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres intensywnego rozwoju niepodległego państwa polskiego – także sztuki, kina i kultury popularnej. Reporterki, krytyczki i dziennikarki na bieżąco śledzą i komentują zachodzące wówczas przemiany w świecie filmu: technologiczne nowinki, narodziny i upadki gwiazd ekranu, szlaki kariery wielkich reżyserów. Opisują kontrowersje związane z wprowadzeniem do kina dźwięku czy eksperymentami awangardowymi, ironizują na temat poziomu dialogów w polskich scenariuszach i śledzą przemiany wizerunku francuskich amantów. Podróżują po całym świecie, by przybliżyć polskim czytelnikom realia produkcyjne Hollywoodu czy wytwórni europejskich, prowadzą rozmowy z gwiazdami i realizatorami ekranowych przebojów, nie zapominając o Polakach odnoszących sukcesy za granicą: od Ryszarda Bolesławskiego po Polę Negri.

7 edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 6 do 9 października 2016 r. Karnety w cenie 50 zł i 25 zł dostępne są za pośrednictwem strony: www.kameraakcja.com.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones