Dziś ruszają zdjęcia do serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów"

TVP /
https://www.filmweb.pl/news/Dzi%C5%9B+ruszaj%C4%85+zdj%C4%99cia+do+serialu+%22Tajemnica+twierdzy+szyfr%C3%B3w%22-27780
27 marca, rozpoczną się w Książu zdjęcia do serialu TVP pt. "Tajemnica twierdzy szyfrów" Historyczno-sensacyjna intryga, tajemnice II wojny światowej, znakomita obsada, niezwykłe obiekty. Autorem scenariusza 13-odcinkowego serialu jest Bogusław Wołoszański. Za kamerą stanie Arek Drabiński. W rolach głónych wystąpią miedzy innymi Paweł Małaszyński, Jan Frycz, Borys Szyc, Cezary Żak, Jan Peszek i Anna Dereszowska.

Fabuła została oparta na faktach, bardzo mało znanych, choć ogromnie ważnych dla historii XX wieku. W ostatnich miesiącach wojny wywiady amerykański i radziecki gorączkowo poszukiwały tajemniczej niemieckiej maszyny, którą alianci nazwali "Ryba-miecz", a która miała odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe, uważane za niemożliwe do złamania. W istocie Niemcy zbudowali takie urządzenie, wykorzystując błędy, jakie Rosjanie popełnili w 1941 i 1942 roku wielokrotnie używając tych samych szyfrów jednorazowych (błąd ten popełnili, w co najmniej w 30 tys. depesz). Maszyna ta działała prawdopodobnie w Jeleniej Górze, w tajnym ośrodku "Pers Z", który został stamtąd ewakuowany w lutym 1945 r. Wiadomo, że 12 kwietnia 1945 roku amerykańska grupa TICOM (Target Intelligence Committee) kierowana przez komandora Howarda Compaigne'a odnalazła "Rybę-miecz" w niemieckim mieście Rosenheim. Natychmiast urządzenie to (w istocie prototyp komputera) przewieziono do USA, gdzie użyto do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych nadawanych przez ambasadę w Nowym Jorku; w latach 1941-45 amerykański wywiad radiowy przechwycił dwa miliony depesz, z których ok. dwieście tysięcy było zaszyfrowanych za pomocą szyfrów jednorazowych. Po uruchomieniu maszyny poznano ich treść, co umożliwiło FBI aresztowanie w latach 1948-51 wielu radzieckich szpiegów, wykradających tajemnicę bomby atomowej (m.in. Klausa Fuchsa, małżeństwo Rosenbergów i wielu innych). Amerykanie, ukrywając fakt, że stało się to możliwe dzięki niemieckiej maszynie, przypisali zasługę genialnemu kryptologowi Meredithowi Gardenerowi. Dopiero kilka lat temu opublikowanie (ale tylko w historycznej prasie fachowej) wspomnień kmdr Compaigne'a ujawniło istnienie "Ryby-miecza". Inne wątki serialu również oparte są na faktach: Niemcy skonstruowali rakietę A9/10 (rozwinięcie V-2) o zasięgu międzykontynentalnym, której użycie miałoby sens tylko po wyposażeniu jej w głowicę atomową. W Kowarach (sztolnie istnieją do dziś) wydobywano uran, a coraz więcej dowodów wskazuje, że gigantyczne podziemia "Riese" w rejonie Książa miały służyć niemieckiemu programowi nuklearnemu.

Serial realizowany będzie w plenerach Dolnego Śląska, we wnętrzach zamków Czocha, Książ, Kliczków, betonowych podziemiach kompleksu "Riese" w Osówce, w miasteczku Lubomierz, a także w gigantycznym bunkrze Mimoyecques w Pas de Calais oraz w Normandii. Zakładany jest udział kilkuset statystów w scenach przemarszów wojsk niemieckich i amerykańskich, wykorzystanie kilkudziesięciu pojazdów amerykańskich (jeep, samochody ciężarowe, półgąsienicowe i być może czołg Shermann), niemieckich (motocykle, samochody ciężarowe, samochody pancerne) oraz radzieckich (samochody ciężarowe i motocykle), a także pociągów w scenach ucieczki Czernego. Niemalże w każdym odcinku pojawiają się sceny batalistyczne: ataku samolotów na konwój ciężarówek wojskowych, bombardowania przez niemieckie samoloty odrzutowe amerykańskich wojsk w pobliżu mostu Remagen, ataku radzieckich samolotów szturmowych na niemiecki konwój; ponadto widowiskowe sceny ucieczki Jörga przez pękający lód na jeziorze, wyprawa amerykańskiego oddziału pancernego, przedzieranie się komandosów do zamku i potyczki ze ścigającymi ich żołnierzami niemieckimi, a także walki oddziału Wehrmachtu z esesmanami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones