Etiuda 2001 i Krakowskie Warsztaty Filmu Animowanego

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Etiuda+2001+i+Krakowskie+Warsztaty+Filmu+Animowanego-4430
Mimo poważnych kłopotów budżetowych udało się doprowadzić do organizacji kolejnego krakowskiego festiwalu "Etiuda 2001". Program niekonkursowej edycji imprezy, zaplanowanej na 17 - 22 listopada, obejmuje bogaty zestaw projekcji filmów studenckich, filmów krótkometrażowych, a także licznych spotkań z twórcami. Jak co roku "Etiudę" poprzedzają Krakowskie Warsztaty Filmu Animowanego.

Tegoroczną imprezę na prawach prologu poprzedza mini-przegląd Jerusalem Film and Television School - jednej z najwierniejszych "Etiudzie" szkół filmowych, najczęściej nagradzanej i obecnej na festiwalu od początku jego istnienia. W ciągu dwóch wieczorów 15 i 16 listopada w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej pokazane zostaną zarówno starsze jak i całkiem nowe filmy izraelskich studentów. Spodziewany jest przyjazd przedstawicieli szkoły.

Na oficjalną inaugurację festiwalu przygotowano natomiast kolejną "10-tkę festiwalu Etiuda", tym razem dobraną przez Henryka Klubę - Rektora łódzkiej filmówki. Stanowić ją będą najlepsze etiudy spośród filmów zrealizowanych przez studentów w ciągu półwiecza szkoły. Listę przedstawi osobiście sam autor, opatrując swój wybór stosownym komentarzem, który zostanie opublikowany w jednym z najbliższych numerów "Kina". Tradycyjnie, jak co roku podczas niekonkursowej edycji festiwalu, zaprezentują się zaproszone w tym roku szkoły filmowe: Faculty of Dramatic Arts z Belgradu, Akademija Dramske Umjetnosti z Zagrzebia oraz głośny Univesity of Southern California z USA, na którym studiowali min.: John Carpenter, George Lucacs i Robert Zemeckis. Prezentacje zaproszonych szkół uzupełni pokaz specjalny, poświęcony fenomenowi studiów na praskiej szkole filmowej FAMU znanych dzisiaj twórców z byłej Jugosławii: Gorana Paskaljevicia, Rajko Grlicia, Gorana Markovicia, Emira Kusturicy i Lordana Zafranovicia. Ten ostatni twórca, pamiętany jako reżyser "Pasji według Mateusza", "Upadku Italii" i przede wszystkim "Okupacji w 26 obrazach" przyjedzie do Krakowa, aby pokazać swoje, nieznane polskiemu widzowi dokumenty i spotkać się z publicznością.

Obszar byłej Jugosławii reprezentować będzie także pokaz chorwackich półkowników - dokumentów z lat 70., wstrzymanych niegdyś przez cenzurę i retrospektywa niedawno zmarłego, czarnogórskiego dokumentalisty - Żivko Nikolicia. Ten wspaniały realizator pamiętany jest w Krakowie z racji wielokrotnego udziału w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i częstych nagród, min. dla filmów "Marko Perov" /Srebrny Smok 1975/ i "Biljeg" /"Złoty Smok" 1981/.
Innym twórcą filmowym, którego kinematografia światowa straciła ostatnio jest klasyk animacji Jan Lenica. W 1999 r. odebrał on w Krakowie Nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości w dziedzinie filmu animowanego; było to okazją do zaprezentowania jego obszernej retrospektywy. Podczas tegorocznej "Etiudy" pożegnamy go, więc skromniejszym, choć nie mniej reprezentatywnym, zestawem filmów krótkometrażowych, uzupełnionym filmem Marcina Giżyckiego "Wyspa Jana Lenicy".

Zagranicznym pedagogiem poprzedających "Etiudę" Warsztatów Filmu Animowanego, w których weźmie udział piętnastu uczestników będzie fińska realizatorka Marjut Rimminen, wykładająca, na co dzień w londyńskiej National Film and Telvision School. Gościem specjalnym natomiast Christine Panuschka z USA, autorka głośnego cyklu reklam Absolut Vodka, znana już z Krakowskich Warsztatów. Projekcje filmów obydwu artystek oraz ich spotkania z publicznością zostaną uzupełnione przez prezentację animacji węgierskiej lat 90.

Na tegorocznym festiwalu trzy prezentacje i spotkania w cyklu "Gdyńscy debiutanci 2001", poświęcone będą wybranym twórcom, którzy pokazali swoje pierwsze filmy na dorocznym festiwalu polskiego filmu fabularnego. Zaprezentowane zostaną filmy "Inferno" Macieja Pieprzycy "Eukaliptus" Marcina Krzyształowicza i "Bellissima" Artura Urbańskiego a także przypomniane ich szkolne etiudy, zrealizowane podczas studiów w Katowicach i Łodzi, po projekcji odbędą się spotkania z autorami. Jak co roku najmłodsze pokolenie polskich filmowców reprezentować będą filmy reklamowe zrealizowane na V Konkurs Filmów Reklamowych Kodaka. Uzupełnieniem polskich akcentów będzie natomiast obszerna retrospektywa z wieloletniego cyklu "Dokumentalne prowokacje", tym razem poświęcona polskim dokonaniom z lat 70. Projekcja kilkudziesięciu filmów, wśród których znajdą się min.: "Kosul i inni" Krzysztofa Gradowskiego, "Z punktu widzenia nocnego portiera" Krzysztofa Kieślowskiego, "Szkoła podstawowa" Tomasza Zygadły, "Korkociąg" Marka Piwowskiego oraz "Film numer 1650" Marcela Łozińskiego zaspokoją niewątpliwie ciągle utrzymujące się wśród widzów festiwalu zainteresowanie polskim dokumentem.

Na zakończenie ósmego festiwalu "Etiuda" przygotowano wykład, dyskusję oraz projekcje filmowe ilustrujące niezwykle kontrowersyjny temat: "Oblicza faszystowskiej propagandy". Przed projekcją propagandowych filmów włoskich i niemieckich odczyt wygłosi znawca problematyki prof. Bruno De Marchi z Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie. Prawdopodobny jest udział w dyskusji "Propaganda, hipnoza polityczna i inne formy manipulacji" Istvana Szabo, węgierskiego laureata Oscara za film "Mefisto", którego ostatni film "Kropla słońca" wszedł niedawno na polskie ekrany. Przygotowanym na zakończenie festiwalu wieczorem organizatorzy chcą krytycznie ustosunkować się do faktu przyznania na tegorocznym festiwalu filmów dokumentalnych w Petersburgu Nagrody Złotego Centaura za wkład w historię sztuki filmowej dla Leni Riefenstahl - najgłośniejszej propagandzistki III Rzeszy.

Cena karnetu na cały festiwal - 45 zł
Cena karnetu na cały festiwal dla członków DKF "Rotunda" - 25 zł
Cena biletu na pojedynczy seans - 7 zł

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones