Festiwal Młodzi i Film: Tolerancja i tożsamość w Koszalinie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Festiwal+M%C5%82odzi+i+Film%3A+Tolerancja+i+to%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87+w+Koszalinie-28736
W dniach 20-24 czerwca 2006 roku w Koszalinie znowu niepodzielnie rządzić będzie młode kino! W tych dniach odbędzie się bowiem 25. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – Młodzi i Film. Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji to Tolerancja i tożsamość.

W trakcie pięciu festiwalowych dni będzie można zobaczyć ponad 120 filmów, w tym około 40 fabularnych. Filmy prezentowane będą w dwóch konkursach: międzynarodowym debiutów filmowych oraz w krajowym etiud studenckich. do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano 18 filmów, w tym m.in. znana już publiczności "Oda do Radości" trojga debiutujących polskich reżyserów: Anny Kazejak, Jana Komasy i Macieja Migasa. Ponadto do konkursu zgłoszone zostały filmy m.in. z RPA, Francji, Węgier, Bośni i Hercegowiny i Szwecji.

Filmy prezentowane też będą w ramach wielu zaplanowanych pokazów specjalnych m.in. retrospektywy filmów Agnieszki Holland, przeglądu izraelskich filmów fabularnych i dokumentalnych "Israel: Life and people behind the posters", przeglądu filmów chińskich "Dziewiąta muza mieszka też w Chinach", przeglądu pozakonkursowych debiutów fabularnych "Obrazy ze świata", czy przegląd filmów z zaprzyjaźnionego festiwalu DokumentArt w Neubrandenburgu "Świat jaki jest".

Swoje miejsce podczas festiwalu znalazły też krótsze formy filmowe. W konkursie o Malego Jantara 2006 zobaczyć będzie można 37 etiud studenckich. Poza tym zaplanowane są m.in. przegląd etiud szkół filmowych z Wiednia, Kijowa i Goeteborga "Dobrego kina uczą wszędzie", przegląd nowel fabularnych "Filmy za 100 tysięcy", czy przegląd filmów krótkometrażowych i dokumentalnych "Shorty mają się dobrze".

Mocnym akcentem tegorocznego Festiwalu będą wydarzenia edukacyjne skierowane zarówno do młodych twórców jak i odbiorców kina.

Już po raz drugi odbędzie się w Koszalinie Laboratorium Scenariuszowe - cykl warsztatów dla scenarzystów umożliwiający im napisanie, pod opieką doświadczonych zawodowych scenarzystów i reżyserów, pełnometrażowego scenariusza filmu fabularnego. Wykłady i ćwiczenia poprowadzą Grzegorz Łoszewski, Lech Majewski, Ryszard Bugajski i Maciej Wojtyszko. Na warsztaty zaproszeni są aktorzy z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, teatru Wybrzeże z Gdyni oraz Nowego Teatru w Słupsku, którzy wezmą udział w pierwszych próbach. Laboratorium zakończy się we wrześniu w Gdyni, wówczas uczestnicy będą mogli zaprezentować gotowe scenariusze filmów fabularnych producentom filmowym na specjalnie zorganizowanym pitchingu.

Bardzo ciekawie zapowiadają się również warsztaty montażowe Sztuka montażu, które poprowadzą Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński, a których tematem będą kwestie zasadnicze dla sztuki montażu filmowego: wykorzystanie środków montażowych w procesie budowania postaci ekranowej oraz filmowego czasu i przestrzeni. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zdobyć doświadczenie praktyczne poprzez samodzielne poszukiwanie właściwych rozwiązań artystycznych oraz poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną w zakresie montażu. Będzie tu też miejsce na poszukiwanie niestandardowych rozwiązań.

Dla amatorów kina zorganizowany został warsztat Filmujemy nie kamerujemy, podczas którego poznać będzie można drogę, jaką trzeba przebyć od pomysłu do realizacji filmu. Podczas warsztatów, które poprowadzi reżyser Karol Wasilka, powstaną krótkie formy filmowe, które następnie oceniać będzie profesjonalne Jury Konkursu Polskich Etiud Filmowych oraz publiczność.

Wiedzę filmową poszerzyć także będzie można biorąc udział w zaplanowanych panelach dyskusyjnych i seminariach. 24 czerwca odbędzie się m.in. panel otwarty "Montaż filmowy to też sztuka". Udział w nim wezmą młodzi reżyserzy 3 nowel filmu "Oda do Radości" - Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa i Maciej Migas oraz ich montażyści: Maciej Pawliński, Bartosz Pietras i Rafał Listopad. Moderatorem spotkania będzie krytyk filmowy i literacki Mateusz Werner.

Tradycyjnym już wyróżnikiem koszalińskiego festiwalu są dyskusje po pokazach filmowych Szczerość za szczerość - forum dialogu twórców filmowych z widzami, spotkania o niepowtarzalnej atmosferze. W tym roku poprowadzi je m.in. krytyk filmowy Wojtek Kałużyński. Specyficzną rangę dyskusjom "Szczerość za szczerość", które dla bardzo wielu osób są tym, co festiwal w Koszalinie czyni niepowtarzalnym, nadał Zygmunt Kałużyński w 1981 r. Prowadzone przez niego dyskusje cieszyły się takim powodzeniem, że po raz pierwszy przeniesiono je wtedy do sali kinowej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones