Filmweb i Iluzjon: Wybierz horror na święta

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+i+Iluzjon%3A+Wybierz+horror+na+%C5%9Bwi%C4%99ta-39348
Jak już informowaliśmy największy polski portal filmowy Filmweb.pl i Filmoteka Narodowa podpisały umowę o współpracy ramowej. Filmweb jest wyłącznym internetowym patronem medialnym (wśród portali filmowych) tej najbardziej zasłużonej dla kina polskiej instytucji. Wizytówką Filmoteki Narodowej jest kino Iluzjon, czyli muzeum sztuki filmowej na kinowym ekranie.

Filmweb wraz z kinem Iluzjon 21 grudnia organizuje specjalny pokaz dla czytelników naszego portalu. Pokazowi będzie towarzyszyć krótka prelekcja, a po nim planujemy wspólną integrację w znajdującej się w Iluzjonie knajpce "Zaklęte rewiry"

Grudzień to miesiąc pełen białego puchu, pogody ducha i świątecznej atmosfery, która jednoczy ludzi. Z tej okazji proponujemy Wam wspólne oglądanie na wielkim ekranie horrorów. W ramach projektu "Horrory na święta" macie do wyboru 6 filmów. To od Was zależy, który z nich obejrzymy.

"Wyznawcy zła" - reżyseria John Schlesinger.

Schlesinger zasłynął jako autor jednego z najciekawszych filmów brytyjskich lat sześćdziesiątych "Billy Kłamca". Film jest swojego rodzaju rozliczeniem ruchu "Młodych gniewnych". Schlesinger w swoim dorobku ma tak znakomite dzieła jak "Nocny kowboj", "Dzień szarańczy", czy "Maratończyk".

"Wyznawcy zła" to historia pewnego policyjnego psychiatry Martin Sheen, który próbując pozbierać się po śmierci żony przenosi się do Nowego Yorku. Zostaje tam wplątany w śledztwo w sprawie mordów rytualnych dokonywanych na dzieciach przez sektę Voodoo Wkrótce okazuje się, że jego własny syn jest w niebezpieczeństwie.

"Dziecko Rosemary" - reżyseria Roman Polański.

Romana Polańskiego nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów, a "Dziecko Rosemary" to jeden z najlepszych jego filmów. Młode małżeństwo wprowadza się do nowego domu w okolicach Central Parku. Szczęśliwa małżonka wkrótce stwierdza, że jest w ciąży, której objawy są jednak niepokojące. Podejrzewa, że została zapłodniona przez Diabła, a całe jej - pozornie życzliwe - sąsiedzkie otoczenie składa się z przedstawicieli satanistycznej sekty. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Iry Levina. Filmowa kołysanka autorstwa Krzysztofa Komedy stała się wielkim przebojem.

"Egzorcysta" - reżyseria William Friedkin.

William Friedkin mimo, iż jest reżyserem bardzo nierównym, ma w swoim dorobku dzieła, które przeszły do klasyki kina. Wystarczy wymienić tutaj "Francuskiego łącznika", czy "Egzorcystę" właśnie.
Pewnego dnia mała dziewczynka mieszkająca wraz z matką w Geogetown zaczyna się bardzo dziwnie zachowywać. Posiada niezwykłą siłę i może lewitować. Kiedy wiedza lekarska zawodzi, matka dziewczynki sprowadza księdza, który odkrywa, że dziecko jest opętane przez demony. Film Friedkina do dziś budzi kontrowersje. Dzieło doczekało się wielu mniej lub bardziej udanych kontynuacji.

"Harry Angel" - reżyseria Alan Parker

Alan Parker jest reżyserem takich uznanych dzieł jak "Midnight Express", czy "Mississippi w ogniu".

"Harry Angel" to film nietypowy bowiem łączący elementy kina nor z horrorem. Prywatny detektyw Harry Angel (Mickey Rourke) zostaje wynajęty przez tajemniczego Lou Ciphera (Robert DeNiro), w celu odnalezienia zaginionego człowieka. Sprawa okazuje się być nieco bardziej zagmatwana niż zwykle. Harry ciągle nie może rozwiązać zagadki tajemniczego zniknięcia, a kolejni informatorzy giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Podróż detektywa prowadzi go w coraz dalsze kręgi piekła.


"Dziwolągi" - reżyseria Tod Browning.

"Dziwolągi" są jednym z najoryginalniejszych i najdziwniejszych filmów w historii kina. Opowieść o trupie cyrkowej, w której skład wchodzą w głównej mierze ludzie - wybryki natury, nie jest typowym horrorem, choć przez większość źródeł tak jest klasyfikowana. Piękna akrobatka Cleopatra obiecuje wyjść za karła. Ale tak naprawdę chodzi jej tylko o oszczędności zakochanego w niej liliputa. Za każdą krzywdę przewidziana jest jednak okrutna kara. Film Browninga, choć powstał w 1932 roku, do dziś zachował siłę i oryginalność.

"Omen" - reżyseria Richard Donner

Donner to specjalista od znakomitego kina rozrywkowego, który odpowiada m.in.. Za 'Supermana", "Kojaka", czy serię "Zabójcza broń".

"Omen" należy do najlepszych filmów Donnera i absolutnej klasyki horroru. Niezdolny do przekazania żonie Katherine (Lee Remick) tragicznych wieści o ich dziecku, które urodziło się martwe, amerykański dyplomata Robert Thorn (Gregory Peck) uznaje za syna niemowlę - sierotę. Damian nie jest jednak zwyczajnym chłopcem, o czym rodzina i świat nie długo będą mogli się przekonać.


Tylko od Was zależy, który z nich obejrzycie 21 grudnia. Aby wziąć udział w głosowaniu przejdź tutaj.

Bilety na ten specjalny seans będą kosztowały tylko 5 złotych.

Specjalne pokazy Iluzjonu i Filmwebu planowane są co miesiąc.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones