Historia Polski, Cannes i Kaszuby na Dwóch Brzegach

https://www.filmweb.pl/news/Historia+Polski%2C+Cannes+i+Kaszuby+na+Dw%C3%B3ch+Brzegach-112750
W środę w Kazimierzu Dolnym zgłębimy polską historię i kulturę. Sprawdzimy, jakie trudne tematy pojawiały się ostatnio w rodzimym kinie, przypomnimy serialową opowieść o "Kolumbach", a na koniec zanurzymy się w świat Kaszubów.
Inauguracja festiwalu, fot. Michał Wargin

Jakie tematy z najnowszej historii Polski wciąż budzą największe kontrowersje? Jak na historycznie trudne tematy patrzą twórcy różnych pokoleń i jak komunikują się poprzez swoje dzieła z odbiorcą? Czy kontrowersyjny temat filmu może być w Polsce przyczyną silnych społecznych podziałów – czyli jaka jest dziś siła kina? To pytania, na które będą próbowali odpowiedzieć odbywającej się w ramach "Lekcji kina" debaty "Kino Wolność - jakie rozdziały historii Polski są trudne dla współczesnego kina". Wśród gości m.in. Ryszard Bugajski, prof. Tadeusz Lubelski, prof. Paweł Śpiewak i prof. Jerzy Stuhr.

Wszystko, co dobre, musi się kiedyś skończyć. W środę w Kinie pod Srebrną Gwiazdę pokażemy wieńczący serię piąty odcinek "Kolumbów", słynnego serialu Janusza Morgensterna z roku 1970. Na osłodę na ostatniej projekcji pojawi się odtwórca jednej z głównych ról, Jan Englert

Seans z gościem specjalnym odbędzie się też w Energetycznym Kinie PGE. Na seans pokazywanego w Cannes "Intruza" zaprosi widzów reżyser filmu, Magnus von Horn. Jego fabularny debiut to opowieść o nastoletnim Johnie, który po wyjściu z więzienia próbuje rozpocząć nowe życie. Nie będze to łatwe, bo w miasteczku wciąż pamięta się o jego zbrodniach. Po projekcji zapraszamy na spotkanie do Cafe Kocham Kino.

Cannes w Kazimierzu Dolnym będzie obecne również dzięki "Synowi Szawła". László Nemes przedstawia w nim dwie doby z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów pomagających hitlerowcom w akcjach eksterminacyjnych. "Syn Szawła" to wyjątkowe kino nie tylko ze względu na treść, ale także na formę. Nemes pozwala widzowi poczuć się jak główny bohater – widzimy i słyszymy tylko tyle, ile on sam.

Wieczorem na kazimierskim rynku zapanuje kaszubska atmosfera. Olo Walicki przy akompaniamencie mocnych gitarowych brzmień i prowokacyjnych tekstów napisanych przez m.in. Tymona Tymańskiego i Dorotę Masłowską, wprowadzi publiczność Dwóch Brzegów w magiczny klimat niepowtarzalnej przyrody regionu Pomorza. Projektu "Kaszebe II" po prostu nie można przegapić.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 9 sierpnia. Sprzedaż internetowa biletów dostępna jest pod adresem: http://dwabrzegi.biletpro24.pl/BiletPro24. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

www.dwabrzegi.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones