II Festiwal Filmów Rosyjskich (14 ? 23 listopada)

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/II+Festiwal+Film%C3%B3w+Rosyjskich+%2814+23+listopada%29-47557
II Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD WARSZAWĄ wylądował 14 listopada przed warszawską Kinoteką. Wciągu 3 minionych dni odwiedziło nas ponad 2 tysiące widzów, którzy mieli okazję obejrzeć już ponad 80 projekcji filmowych, wziąć udział w dwóch koncertach (Evgena Malinowsky’ego, Roksany Vikaluk), przenieść się w rosyjskie plenery, oglądając wystawy malarstwa i fotografii. Pokazom filmowym towarzyszyły również wykłady oraz spotkania z reżyserami i aktorami.

Na piątkowej konferencji prasowej w siedzibie PAP Nikita Michałkow mocno zaznaczył, jak silna jest więź między polską a rosyjską kinematografią, a wielu polskich reżyserów to w Rosji artyści uznawani za kultowych - m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz czy Jerzy Hoffman.

"Uczyliśmy się na polskiej kulturze filmowej. Dla nas było to jak wdech tlenu. Pamiętam czarno-białe kopie filmów Kawalerowicza z czasów, gdy byłem jeszcze na studiach" - powiedział Michałkow. "Każdy polski film będzie cieszył się w Rosji powodzeniem, jeżeli nie będzie starał się być podobnym do filmu amerykańskiego" - ocenił.

"Bardzo cenię polską szkołę aktorską" - wyjawił Michałkow, który zagrał w polskim filmie "Persona non grata" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, współpracował też m.in. z Danielem Olbrychskim – który prowadził piątkową Galę Otwarcia.

"Publiczność obejrzy zarówno najnowsze produkcje rosyjskie, jak i te, które należą już do klasyki rosyjskiego kina" - zapowiedział goszczący na konferencji przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj.

W piątek wieczorem, podczas oficjalnej inauguracji festiwalu w Pałacu Kultury i Nauki, polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uhonorował Nikitę Michałkowa dyplomem uznania za zasługi w krzewieniu i rozwoju kultury. Taki sam dyplom otrzymał Wojciech Siemion z rąk ambasadora Władimira Grninina.

A to dopiero początek. Na wszystkich widzów i gości czekają kolejne pokazy filmów z działów – Kino Nieme, Perły Kina Rosyjskiego i ZSRR, Nowe Kino Rosyjskie, Retrospektywa Filmów Nikity Michałkowa, Dokumenty, a także, nie tylko dla najmłodszych, kultowe Bajki rosyjskie.

Dziś wieczorem (17. 11.) zapraszamy na seans "Pełnego oddechu", podczas którego odbędzie się spotkanie z reżyserem Walerym Pendrakowskim, oraz na "Shultes", "Volkodav", "Lecą żurawie" oraz dokument z sekcji Russkij rock "Monologi na tle czerwonej cegły, albo dwadzieścia lat minęło", po którym będzie można porozmawiać z jego twórcą – Piotrem Soładatienkowem.

Zapraszamy wszystkich do udziału w naszych konkursach. Dla dzieci - na najlepszy rysunek bohatera z sekcji bajek i filmów dla dzieci i młodzieży, czekamy także na recenzje filmów zarówno dziecięcych, jak i dla dorosłej publiczności. Zachęcamy do głosowania za najlepszy film festiwalowy. W losowaniu wyłonimy zwycięzcę, na którego czeka atrakcyjna nagroda.

Wieczorami otwieramy kluby festiwalowe – Hybrydy i Proximę, gdzie zabrzmi muzyka rosyjska w setach DJ-a Alesa, a kulminacją rosyjskich klimatów będzie konkurs na najlepszy strój rosyjski (Klub Proxima 22 listopada).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones