Iluzjon: Wygraj bilety na "Oswobodzenie" i "Katyń"

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Iluzjon%3A+Wygraj+bilety+na+%22Oswobodzenie%22+i+%22Katy%C5%84%22-54303
17 września w warszawskim Kinie Iluzjon (al. Niepodległości 213) pokazane zostaną dwa filmy. Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy wejściówki na te pokazy. Aby mieć szansę je zdobyć, musicie kliknąć TUTAJ.


O 20.00 zaprezentowany zostanie propagandowy, skrajnie antypolski w wymowie film Aleksandra Dowżenki, OSWOBODZENIE (Wizwolennija) z 1940 r., traktujący o „wyzwoleniu” ziem ukraińskich spod „ucisku panów polskich” przez armię sowieckiej. Napaść z 17 września, będąca bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow, ukazana tu zostaje jako akt internacjonalistycznej pomocy przynoszący uciśnionej ludności ukraińskiej, białoruskiej, niemieckiej, żydowskiej a także polskiej uwolnienie spod ucisku panów – obszarników i burżujów. Propagandziści radzieccy filmują zachwycone wprowadzeniem sowieckiego ładu tłumy ludzi we Lwowie i w innych mniejszych ośrodkach wschodniej Polski. Chwalą nowe porządki, zapewniają o utrzymaniu wszelkich swobód obywatelskich i religijnych. Szydzą z polskiego rządu zmuszonego - w wyniku podwójnej agresji - do ucieczki i z polskiej arystokracji pozbawianej majątków. Pokazują uszczęśliwionych chłopów, w których ręce te majątki przechodzą i robotników, uświadamianych klasowo przez sowieckich agitatorów. Realizatorzy obwieszczają nastanie czasu szczęśliwości, sprawiedliwości i nowego wspaniałego ładu społecznego.

Szczególnie silne wrażenie wywiera ten wyjątkowo kłamliwy i perfidnie zmontowany wyczyn pioniera ukraińskiej kinematografii zestawiony z proponowanym przez Iluzjon w tym samym dniu o godz. 18.15 dziełem Andrzeja Wajdy KATYŃ z 2007 r., historią mordu katyńskiego, opowiedzianą przez pryzmat kobiet – matek, żon i córek oficerów, których Stalin i jego poplecznicy skazali na śmierć. Film Wajdy to rozrachunek reżysera z przemilczanym przez dziesięciolecia dramatem sprzed lat, zarówno prywatnym, jak i zbiorowym.

Te dwa obrazy to biegunowo odmienny zapis tej samej historii. To dowód jak w dalekim stopniu film może stać sie niebezpiecznym orężem w propagandowej walce utrwalającej – czasem na długie lata – zakłamany obraz wydarzeń historycznych.

Trzeba jeszcze dodać, że, z oczywistych powodów, film Dowżenki w Polsce Ludowej nie był znany szerszej publiczności i obecny pokaz to jedna z pierwszych jego publicznych prezentacji.


Więcej informacji na stronie: www.fn.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones