KINO CIESZY(n), czyli o 20. edycji Kina na Granicy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/KINO+CIESZY%28n%29%2C+czyli+o+20.+edycji+Kina+na+Granicy-127137
Ponad 100 filmów, w tym nowości polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii, to majówkowe plany każdego, kto przyjedzie na 20. urodziny Kina na Granicy! Obecność w Cieszynie potwierdzili bohaterowie retrospektyw – Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan. W klubie festiwalowym zagra m.in. Pogodno oraz Tymon Tymański & MO. W programie również wystawy i debaty. Co wybrać? Uczestników czekają trudne decyzje!


– Jak urodziny, to zabawa i "Świętowanie!" – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Będziemy spoglądać w niebo i czekać na spadające gwiazdy, by móc pomyśleć życzenie. Zupełnie tak samo, jak podczas zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie. Taka będzie 20. edycja festiwalu i taka jest tegoroczna grafika autorstwa Iwony Cichy. Wesela i stypy, prywatki i jubileusze – każda okazja jest dobra do zabawy. My proponujemy najlepszą balangę filmową, bo Kino na Granicy nie ma żadnych granic – zabawa do upadłego.

KINO CIESZY(n), KINO bardzo CIESZY(n)!

Oprócz retrospektyw, w cyklach tematycznych zostaną pokazane kultowe filmy "Niespokojnego kina 1968 roku" z jednej strony, a nawiązujące do urodzinowego "Świętowania!" z drugiej. Trio uzupełnia blok "Kino/Teatr". Na ekranach zobaczymy m.in. "Dziecinne pytania" Janusza Zaorskiego, "Marcowe migdały" Radosława Piwowarskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy Błońskiego, "Wodzireja" Feliksa Falka, "Balangę" Łukasza Wylężałka, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, "Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy, "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland czy "Kobietę w kapeluszu" Stanisława Różewicza.

Ponad 100 projekcji – i co jeszcze?

Znakomitych gości można się również spodziewać podczas trzech debat skoncentrowanych wokół tematu 50. rocznicy wydarzeń polskiego marca 68 oraz czechosłowackiej wiosny i tragicznego sierpnia 68. Tematy spotkań to: "Czy literatura czeska i słowacka lat 60. są wciąż żywe?", Kino pod specjalnym nadzorem" oraz Mieli być artystami w likwidacji". Wśród rozmówców będą m.in. Janusz Zaorski, pisarz i rabin czeski Karol Sidon, Joanna Goszczyńska czy Andrzej S. Jagodziński.

– Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor festiwalu. – Chcemy o tych wydarzeniach z przeszłości przypominać i rozmawiać. 

W przerwach między projekcjami i debatami będzie można obejrzeć ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu "Twój Vincent". A to i tak dopiero początek cieszyńskiej listy atrakcji

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Obecnie trwa przedsprzedaż karnetów. Do 31 marca siedmiodniowa wejściówka kosztuje 160 zł. Do zakupów w przedsprzedaży dołączany jest pakiet startowy – katalog, koszulka i torba. Karnety można kupić na stronie internetowej  www.kinonagranicy.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones