Kino na Granicy zaprasza na filmową majówkę w Cieszynie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+na+Granicy+zaprasza+na+filmow%C4%85+maj%C3%B3wk%C4%99+w+Cieszynie-122191
Przekraczanie granic to jeden z tematów tegorocznego Kina na Granicy - dosłownie w cyklu Emigranci, imigranci i w przenośni w Fashionerzy i fashionistki. W programie także cykl Buntownicy i chuligani oraz retrospektywy znanych twórców z Polski, Czech i Słowacji. Przegląd odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach od 28.04 do 3.05.    


Tegoroczne Kino na Granicy stawia na mocne tytuły. Na otwarciu gości powita premierowym pokazem filmu "Zwierzęta" Grega Zglinskiego, a całości dopełni – nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale – film Rafała Kapelińskiego "Butterfly Kisses". W sumie podczas sześciu dni przeglądu pokazanych zostanie ponad 120 filmów, a projekcjom towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń, takich jak koncerty, wernisaże czy spotkania z twórcami - Agnieszką Holland, Kasią Adamik, Andrzejem Chyrą, Ireneuszem Czopem czy Arkadiuszem Jakubikiem. Obecność na Kinie na Granicy potwierdzili także bohaterowie tegorocznych retrospektyw - Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden.

Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG.

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w filmach "Szczęście świata", "Inland Empireczy "Kochankowie z Marony". Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej "Liście Schindlera", "Pannach z Wilka" czy "Pianiście". Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.

Z kolei Karel Roden to jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów swojej generacji. Odniósł sukces zarówno na deskach teatru, jak i w kinie, gdzie, jako jeden z niewielu Czechów, stał się znany również za granicą, grając m.in. w produkcjach hollywoodzkich. Podczas Kina na Granicy będzie można zobaczyć go zobaczyć w "Lidice", "Paralelní světy" czy "Čas sluhů".

O Milanie Lasicy tak mówi czeski dyrektor programowy Martin Novosad: To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu. Milana Lasicę będzie można zobaczyć w "Obsluhoval jsem anglického krále", "Vážení přátelé, ano!" czy "Srdečný pozdrav ze zeměkoule".

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie "mocnych", ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl Buntownicy i chuligani, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? W cyklu pokazane zostaną m.in.: "Skřivánci na niti", "Nóż w wodzie" oraz "Wojna polsko-ruska" i "Mniejsze niebo".


Podczas Kina na Granicy pojawi się również temat emigrantów, imigrantów i uchodźców. To jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach.

W cyklu Emigranci, Imigranci chcemy pokazać, że filmowo temat nie jest wcale nowy. Jak kino portretowało "uchodźców" z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj? Pokażemy życie Polaków, Czechów i Słowaków na obczyźnie, ale także spojrzenie z perspektywy osób przyjeżdżających do naszych krajów. – wyjaśnia Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG.

W cyklu zobaczymy takie filmy jak "Polak potrzebny od zaraz", "Lea", "Kolja" czy "Obce niebo".

Nie zabraknie też propozycji nieco lżejszej. Jedna z festiwalowych sekcji poświęcona będzie modzie - tabloidyzacja mediów sprawiła że temat mody jest jednym z najchętniej poszukiwanych tagów w Internecie, mediach społecznościowych. Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze – dodaje Łukasz Maciejewski.

W programie tej sekcji m.in.: "Akademia Pana Kleksa", "Człowiek z marmuru", "Gra", "Bejbi Blues" oraz "Milan Čorba", "Protektor" czy "Kouř".

Do 31 marca trwa internetowa przedsprzedaż. Karnet zamówiony w tym terminie kosztuje 150 zł i obejmuje pełen pakiet startowy, tj. wstęp na wszystkie filmy oraz koncerty, katalog, koszulkę oraz ekologiczną torbę. Cena karnetu zamówionego po 31 marca roku wyniesie 170 zł.

Więcej na www.kinonagranicy.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones