Konkurs Wolny Duch na 31. WFF: Poznajcie program sekcji

https://www.filmweb.pl/news/Konkurs+Wolny+Duch+na+31.+WFF%3A+Poznajcie+program+sekcji-113595
14 filmów z Europy, Azji i obu Ameryk znalazło się w Konkursie Wolny Duch na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Wśród nich jest jedna premiera światowa, jedna międzynarodowa i cztery europejskie, a pozostałe filmy są premierami polskimi.


Nagrodę Wolny Duch przyzna Międzynarodowe jury w składzie:
- Bodo Kox, reżyser z Polski; za fabułę "Dziewczyna z szafy" otrzymał Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku;
- Bence Miklauzic, reżyser z Węgier; prezentowaliśmy na WFF jego filmy "Parking" i "Dzieci Zielonego Smoka";
- Andreas Strohl, kulturoznawca z Niemiec; w latach 2003-2011 dyrektor Monachijskiego Festiwalu Filmowego.

Oto lista filmów:

"Alicja w krainie pracusiów", reż. Ahn Gooc-Jin (Korea Płd. 2015), 87 min.
Zadłużona Soonam (Su-nam) bierze sprawy w swoje ręce. Nagromadzona przez lata frustracja zaowocuje agresją i morderstwem… Zabawna, szokująca, a czasami okrutna czarna komedia, ukazująca ciemną stronę "South Korean dream". Premiera europejska.
    
"Barash", reż. Michal Vinik (Izrael 2015), 90 min.
Historia młodej kobiety z Izraela, która stara się znaleźć własną tożsamość w środowisku, które ma odmienne poglądy na temat seksu, narkotyków i miłości. Premiera polska.
    
"Cwaniak", reż. Federico Borgia, Guillermo Madeiro (Urugwaj 2015), 83 min.
Po rozwodzie Clever szuka zapomnienia w tuningowaniu kultowego Sharka Chevette, rocznik 1976. Właśnie znalazł kogoś, kto wymaluje płomienie spowijające karoserię. Rusza w desperacką podróż, przynoszącą absurdalne wydarzenia i spotkania z dziwacznymi i tajemniczymi postaciami… Premiera europejska.


"Cyrk odjeżdża" / And The Circus Leaves Town / Ve Panayir Köyden Gider, reż. Mete Sözer (Turcja 2015), 98 min.
Do podupadłej wioski przybywa tajemniczy nieznajomy. Wkrótce początkowe zdziwienie zacznie przeradzać się w podejrzenia. Ożyją ukryte i mroczne wspomnienia o pewnej krwawej, weselnej nocy. Czy obcy miał z tym coś wspólnego? Premiera międzynarodowa.
    
"Hel", reż. Katia Priwieziencew, Paweł Tarasiewicz (Polska 2015), 81 min.
Na Hel przybywa Jack, amerykański scenarzysta. Kiedy dojdzie do brutalnego morderstwa, stanie się jednym z podejrzanych. Prawda okaże się zawiła, a niewinna zabawa zamieni się w niebezpieczną rozgrywkę.. Polski thriller - unikatowy w naszej kinematografii, a zarazem nieprzeciętny debiut dwójki młodych reżyserów. Premiera światowa.
    
"Koszmar", reż. AKIZ (Niemcy 2015), 88 min.
17-letnią Tinę każdej nocy nęka odrażający potwór. Pełen metafor i surrealizmu horror w rytmie techno. Premiera polska.
    
"Koza", reż. Ivan Ostrochovsky (Słowacja 2015), 75 min.
Melancholijny i zabawny zarazem film drogi. Były bokser, o przezwisku Koza, ledwo wiąże koniec końcem. Mimo, że zakończył karierę, decyduje się wrócić na ring, by zdobyć pieniądze. W roli głównej słowacki bokser wagi papierowej Peter "Koza" Baláž. Premiera polska.
    
"MA", reż. Celia Rowlson-Hall (Stany Zjednoczone 2015), 83 min.
Unikalne i eksperymentalne spojrzenie na biblijną historię. Zwariowana choreografka, tancerka i reżyserka zabierze nas w podróż z Maryją dziewicą, która w Las Vegas ma urodzić Zbawiciela. Surrealistyczna i metaforyczna pielgrzymka odbywa się bez dialogów. Premiera polska.
    
"Mandarynka", reż. Sean Baker (Stany Zjednoczone 2015), 87 min.
Transseksualna prostytutka dowiaduje się, że jej chłopak zdradził ją z biologiczną kobietą. Razem z najlepszą przyjaciółką rozpoczyna poszukiwania niewiernego kochanka. Szalony, kolorowy i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji film nakręcony iPhone'em 5S. Premiera polska.


"Orzech", reż. Yerlan Nurmukhambetov (Kazachstan 2015), 81 min.
Zakochani Kazachowie szanując zwyczaje chcą pobrać się w duchu wielowiekowej tradycji. A do tego niezbędne jest porwanie przyszłej panny młodej… Pełne poczucia humoru kino ze Wschodu. Premiera europejska.
    
"Pieska noc", reż. Ignacio Sesma (Argentyna 2015), 85 min.
Dwaj młodzi mężczyźni poszukujący nocnych przygód nieumyślnie popadają w tarapaty i niebezpieczne sytuacje. Dziejąca się w Buenos Aires słodko-gorzka komedia pokazuje z dużym wyczuciem galerię postaci zamieszkujących nieznane zakamarki tego miasta. Premiera europejska.
    
"Poeta w podróży służbowej", reż. Ju Anqi  (Chiny 2015), 103 min.
"Służbowa podróż" poety Shu z 2002 r. przez niegościnne tereny Xinjiang przynosi fizycznie wyczerpanie oraz 16 wierszy. Po 12 latach reżyser zmontował film na nowo. Niskobudżetowa, czarno-biała uczta dla ducha oraz pasjonująca wyprawa do świata, który już przeminął. Premiera polska.
    
"Pralnia", reż. Lee Chung (Tajwan 2015), 110 min.
Najlepszego zabójcę na usługach pięknej A-Gu prześladują duchy jego ofiar. Pomóc mu może tylko medium. Zwariowana, czarna komedia, pełna zaskakujących zwrotów akcji oraz choreograficznych i kaskaderskich popisów. Premiera polska.
    
"Tikkun", reż. Avishai Sivan (Izrael 2015), 120 min.
Haim-Aaron dobrze rokuje, by być idealnym rabinem dla ultraortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Po wypadku powraca do żywych, lecz nieoczekiwanie odsuwa się od religii, a jego ojciec zastanawia się czy reanimacją nie pokrzyżował boskich planów. Premiera polska.
     

WFF odbywa się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy w dniach 9-18 października 2015.

Przedsprzedaż biletów na WFF rozpoczyna się w czwartek, 1 października, w Kinotece.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones