Norman Davies oskarża "Enigmę"

Profesor Norman Davies, znany na całym świecie brytyjski historyk i niestrudzony popularyzator polskiej historii wystosował list otwarty do dziennika Daily Telegraph, w którym oskarżył twórców najnowszego dramatu wojennego Michaela Apteda "Enigma" o nierzetelność. Zdaniem oksfordzkiego profesora film w kłamliwy sposób przedstawia wojenną historię maszyny szyfrującej Enigma a co więcej robi to w sposób krzywdzący Polaków i polskich naukowców, którym nie tylko udało się złamać kod Enigmy, ale wykoanli nawet własny prototyp maszyny, który w roku 1939 przekazali brytyjskiemu wywiadowi.
Norman Davies wyraził żal z powodu tego, że ostatnimi czasu twórcy filmowi zbyt swobodnie podchodzą do przedstawiania zdarzeń historycznych i jako przykład podał daw filmy: "Szeregowiec Ryan" Spielberga oraz "U-571" Jonathana Mostowa, których akcja rozgrywała się w okresie II Wojny Światowej, ale opisywane wydarzenia daleko odbiegały od prawdy historycznej i rzeczywistych wydarzeń mających wtedy miejsce.
Przeciwko filmowi Apteda zaprotestowało również Zjednoczenie Polskie - największa organizacja polonijna w Wielkiej Brytanii.