Nowe "Jantary" na jubileusz festiwalu "Młodzi i Film"

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+%22Jantary%22+na+jubileusz+festiwalu+%22M%C5%82odzi+i+Film%22-28911
Na jubileuszowym 25.Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", który rozpocznie się już 20 czerwca, przyznane zostaną "Jantary 2006" w dwóch nowych kategoriach: za montaż i za muzykę.

Główna nagroda festiwalu – "Wielki Jantar 2006" – uhonoruje, jak w latach poprzednich, najlepszy debiut filmowy, będzie nagrodą dla filmu jako dzieła sztuki w całej jego złożoności, otrzyma ją więc z rąk jury reżyser filmu. Wzorem lat ubiegłych jury nagrodzi również "Jantarami 2006" najlepsze role – kobiecą i męską. Regulamin tegorocznego festiwalu przewiduje też, jak dotychczas, możliwość nagrodzenia "Jantarem" najlepszego scenariusza.

"Jantary 2006" za montaż i muzykę zostaną natomiast przyznane po raz pierwszy. Ich wprowadzenie wynika z rozwoju festiwalu, który z każdym rokiem wzbogaca swoją formułę, mając ambicję – i stając się – coraz wszechstronniejszym forum edukacji i dyskusji o sztuce filmowej młodych. Po Laboratorium Scenariuszowym, które z powodzeniem zadebiutowało w zeszłym roku i jest też w programie tegorocznej edycji, w roku swojego jubileuszu koszaliński festiwal wzbogaci się o nowe, obiecujące wydarzenie edukacyjne: warsztaty "Sztuka montażu". Poprowadzą je Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński. Zadaniem warsztatów będzie ukazać montaż filmowy w całej jego doniosłości, jako jeden z podstawowych elementów sztuki filmowej. Doświadczeni montażyści zademonstrują uczestnikom warsztatów m.in. niestandardowe i niekonwencjonalne środki montażu w procesie budowania postaci filmowych oraz filmowej przestrzeni i czasu. W programie festiwalu znalazł się też otwarty panel dyskusyjny "Montaż filmowy to też sztuka", którego uczestnicy spotkają się z reżyserami i montażystami trzech nowel, wchodzących w skład jednego z konkursowych filmów, "Ody do radości".

W jury głównym festiwalu zasiądzie Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, reżyser i montażystka filmowa, wykładająca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk zmontowała ponad 150 filmów, głównie dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych w Polsce i w świecie. Jeden z jej ostatnich filmów, "Benek Blues", którego jest również reżyserem i autorką scenariusza, zdobył m.in. "Złotego Smoka" i "Złotego Lajkonika" w Krakowie w 2000 roku. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk jest także artystą-fotografikiem, o wieloletnim i uznanym dorobku artystycznym.

W jury zasiądzie również Henri Seroka, znany i ceniony kompozytor muzyki filmowej – i nie tylko filmowej – urodzony w Belgii, polskiego pochodzenia. Zaczynał jako wykonawca, później bez reszty oddał się swojej głównej pasji – komponowaniu. Lista filmów, do których skomponował muzykę, obejmuje kilkanaście pozycji. Nagrał wiele płyt, jego kompozycje towarzyszyły wielkim wydarzeniom, jak np. igrzyska olimpijskie. Muzyka Henri Seroki zabrzmi w Koszalinie 24 czerwca w czasie gali zakończenia festiwalu: będzie to oratorium muzyczne "Credo" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Warcisława Kunca i z towarzyszeniem ponad stuosobowego Chóru Politechniki Szczecińskiej. Światowe prawykonanie "Credo" miało miejsce we wrześniu 2004 roku na dziedzińcu Opery na Zamku w Szczecinie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones