The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films ogłosiła właśnie listę filmów i artystów, którzy ubiegać się o Saturny, nagrody filmowe przyznawane obrazom z gatunków sci-fi, fantasy i horroru.
W tym roku rywalizacja bedzie zacięta bowiem wśród nominowanych obrazów znalazły się takie tytuły jak:
"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia",
"Sztuczna inteligencja",
"Potwory i spółka",
"Harry Potter i kamień filozoficzny",
"Hannibal", czy
"Inni".
Jak co roku wręczone zostaną również nagrody honorowe. Jedną z nich za całokształt twórczości odbierze Stan Lee, legendarny rysownik komiksów i twórca takich bohaterów jak SpiderMan, drużyna X-Men, Hulk, czy Daredevil.
LISTA NOMINOWANYCH FILMÓW I ARTYSTÓW:
NAJLEPSZY FILM SCI-FI
"Sztuczna inteligencja" "Jurassic Park 3" "Tomb Raider" "Tylko jeden" "Planeta małp" "Vanilla Sky" NAJLEPSZY FILM FANTASTYCZNY
"Harry Potter i kamień filozoficzny" "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" "Potwory i spółka" "Mumia powraca" "Shrek" "Mali agenci" NAJLEPSZY HORROR
"The Devil's Backbone" "Z piekła rodem" "Hannibal" "Jeepers Creepers" "Inni" "13 Ghosts" NAJLEPSZY FILM AKCJI/PRZYGODOWY/THRILLER
"Helikopter w ogniu" "Braterstwo wilków" "Prześladowca" "Człowiek, którego nie było" "Memento" "Mulholland Drive" NAJLEPSZY AKTOR
Tom Cruise -
"Vanilla Sky" Johnny Depp -
"Z piekła rodem" Anthony Hopkins -
"Hannibal" Guy Pearce -
"Memento" Kevin Spacey -
"K-PAX" Billy Bob Thornton -
"Człowiek, którego nie było" NAJLEPSZA AKTORKA
Kate Beckinsale -
"Igraszki losu" Nicole Kidman -
"Inni" Angelina Jolie -
"Tomb Raider" Julianne Moore -
"Hannibal")
Frances O'Connor -
"Sztuczna inteligencja" Naomi Watts -
"Mulholland Drive" NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Robbie Coltrane -
"Harry Potter i kamień filozoficzny" Mark Dacascos -
"Braterstwo wilków" Ian McKellan -
"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" Eddie Murphy -
"Shrek" Jeremy Piven -
"Igraszki losu" Tim Roth -
"Planeta małp" NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Monica Bellucci -
"Braterstwo wilków" Helena Bonham Carter -
"Planeta małp" Cameron Diaz -
"Vanilla Sky" Fionnula Flanagan -
"Inni" Frances McDormand -
"Człowiek, którego nie było" Maggie Smith -
"Harry Potter i kamień filozoficzny" NAJLEPSZA KREACJA MŁODEGO AKTORA
Freddie Boath -
"Mumia powraca" Justin Long -
"Jeepers Creepers" Alakina Mann -
"Inni" Haley Joel Osment -
"Sztuczna inteligencja" Daniel Radcliffe -
"Harry Potter i kamień filozoficzny" Emma Watson -
"Harry Potter i kamień filozoficzny" NAJLEPSZY REŻYSER
Alejandro Amenabar -
"Inni" Chris Columbus -
"Harry Potter i kamień filozoficzny" Christophe Gans -
"Braterstwo wilków" Peter Jackson -
"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" David Lynch -
"Mulholland Drive" Steven Spielberg -
"Sztuczna inteligencja" NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Alejandro Amenabar -
"Inni" Andrew Stanton &
Dan Gerson -
"Potwory i spółka" Stephane Cabel &
Christophe Gans -
"Braterstwo wilków" Ted Elliott/
Terry Rossio/Joe Stillman/
Roger S.H. Schulman -
"Shrek" Steven Spielberg -
"Sztuczna inteligencja" Fran Walsh/
Philippa Boyens/
Peter Jackson -
"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" NAJLEPSZA MUZYKA
Angelo Badalamenti -
"Mulholland Drive" Joseph LoDuca -
"Braterstwo wilków" John Powell,
Harry Gregson-Williams -
"Shrek" Howard Shore -
"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" John Williams -
"Sztuczna inteligencja" Nancy Wilson -
"Vanilla Sky" NAJLEPSZE KOSTIUMY
"Planeta małp" "Z piekła rodem" "Braterstwo wilków" "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" "Harry Potter i kamień filozoficzny" "Moulin Rouge" NAJLEPSZY MAKIJAŻ
"Hannibal" "Harry Potter i kamień filozoficzny" "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" "Mumia powraca" "Planeta małp" "Vanilla Sky" NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Sztuczna inteligencja" "Harry Potter i kamień filozoficzny" "Jurassic Park 3" "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" "Mumia powraca" "Braterstwo wilków"