Polscy reżyserzy planują filmy o II Wojnie Światowej

  • Rzeczpospolita
  • Filmy
Aż dziewięcioro polskich reżyserów ma w planach filmy o II wojnie światowej i pierwszych latach powojennych. Komercyjny sukces "Katynia" Andrzeja Wajdy dowodzi, że mogą liczyć na dużą widownię.

Pierwszy na plan zdjęciowy wszedł Ryszard Bugajski, który realizuje opowieść o życiu generała Emila Fieldorfa. Prawdopodobnie następnym filmem Juliusza Machulskiego będzie "Warszawa 1944". Władysław Pasikowski planuje ekranizację "Dywizjonu 303". Agnieszka Holland chce opowiedzieć o Krystynie Skarbek, nazywanej przez Winstona Churchilla najwybitniejszą kobietą–szpiegiem podczas II wojny światowej.

Wojna, widziana oczami zwyczajnych ludzi, będzie tematem filmów Janusza Majewskiego, Jana Jakuba Kolskiego i Magdaleny Piekorz. O tragicznej sytuacji Żydów w czasie wojny oraz próbach ich ratowania przez Polaków ma traktować film Macieja Dejczera "Żabiński".

Scenarzyści pracują nad kolejnymi historiami opowiadającymi o wojnie i jej konsekwencjach. W 1945 roku na terenach dawnego polsko-pruskiego pogranicza rozpoczyna się akcja "Róży z Mazur" Michała Szczerbica, którą nakręci prawdopodobnie Wojciech Smarzowski. Tuż po wojnie, tyle że na Górnym Śląsku, mają miejsce wydarzenia "Miłości w Konigshutte". Scenariusz pisze ceniony polski dramaturg Ingmar Villqist. To historia miłości lekarza i młodej dziewczyny Elwiry, więźniarki obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach.