Polska Szkoła Plakatu - zobacz galerie

Polska Szkoła Plakatu - ten termin zapewne znają wszyscy. Przez długie lata polscy twórcy tworzący plakaty promujące filmy, przedstawienia teatralne, czy muzykę swoimi pracami zachwycali odbiorców na całym świecie. Dziś wiele z tych plakatów uważanych jest za dzieła sztuki, a kolekcjonerzy traktują je wręcz jak 'rarytasy'.
Niestety, obecnie filmy są już bardzo rzadko promowane plakatami rodzimych artystów. Najczęściej na naszych ulicach zobaczyć możemy tzw. "oficjalne plakaty", które zaprojektowane zostały pod okiem producentów, przez nich zaakceptowane i obowiązują na całym świecie.
Chciałbym zatem zaprosić Was do odwiedzenia dwóch witryn galerii, na których możecie obejrzeć prace takich artystów jak Wiktor Sadowski, Andrzej Pągowski, czy Jan Młodożeniec. Znajdziecie na nich plakaty do wielu filmów w tym takich przebojów jak "Gwiezdne wojny", "Imperium Kontratakuje", "Zelig", "Czyż nie dobija się koni", "Hair" i wiele, wiele innych.
Naprawdę warto je zobaczyć i zastanowić się przez chwilę, czy warto było zamieniać prace naszych artystów na kolorowe, ale niekiedy tandetne plakaty 'oficjalne'.

Opisane przeze mnie galerie znajdziecie pod adresami:
http://www.theartofposter.com/USAspis.htm
http://www.poster.com.pl/polska/film.htm

komentarze

pozostało 255 znaków
 • magulia
  magulia
  2007-06-16 19:51:51 +0200

  Polska szkoła plakatu. Coś wspaniałego..niestety, kto dziś pamięta o plakacie artystycznym z lat 60/70tych :( kina zamawiają gotowe billboardy. Aluzyjność, dowcip i malarskość nikomu już nie jest potrzebna. A szkoda, bo polscy plakaciści zdobywali uznanie za granicą! Ich dzieła są znane i podziwiane! Może i my, Polacy powinniśmy sobie o nich przypomnieć :-) ps: uwielbiam Świerzego, Klimowskiego i Pągowskiego :-) że o Starowieyskim nie wspomnę ;-) pozdrawiam

 • Jaron
  Jaron
  2002-03-21 11:46:04 +0100

  Wspaniala informacja, Polska Szkola Plakatu funkcjonuje wlasciwie tylko w plakacie teatralnym, ciesze sie niezmiernie, ze moge obejrzec dziela mistrzow tej dziedziny! Obecne plakaty to straszny syf i te strony pokazuja, ze tak byc nie musi i tak wcale nie bylo.

 • Przemekm
  Przemekm
  2002-03-21 11:04:31 +0100

  ze sporą galerią - można ją godzinami oglądać - tą amerykańską jeszcze dłużej. A To że polskazkoła plakatu jest specyficzna? - to chyba dobrze, bo jest łatwo rozpoznawalna, bardzo oparta o symbolikę o omijanie dosłowności, zbudowana na wizualnych aluzjach i grach formą. Bo plakat nie musi być wyłącznie nośnikiem informacji - może też pobudzać wyobraźnię i tworzyć dodatkową aurę, atmosferę wokół filmu. To podnosi zarówno wartość filmu,ale i pozwala zapamiętać go lepiej, na dłużej .

 • Nostromo
  Nostromo
  2002-03-20 21:26:01 +0100

  obejrzałam sobie troszke te plakaty i jakoś nie umarłam z zachwytu. Mimo, że niektóre oryginalne są banalne i niezbyt ładne, to te wydaja mi sie trochę zbyt... udziwnione? awangardowe? no nie wiem... chociaż kilka było dobrych. A wiele z tych zagraniczych też jest naprawdę udanych.

 • Ponk
  Ponk
  2002-03-20 16:55:39 +0100

  no to na co czekamy? trzeba obejrzeć...

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o