Filmweb sp. z o.o.
http://www.filmweb.pl/news/Proces+Billa+Cosby%27ego+zako%C5%84czony-123659

Proces Billa Cosby'ego zakończony

  • Deadline
  • autor: mw
  • Filmy
Proces Billa Cosby'ego dobiegł końca. Groziło mu nawet trzydzieści lat więzienia. Ale za kratki nie trafi. Postępowanie karne zostało umorzone, gdyż ławnicy nie byli w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie zarzutów wobec 79-letniego komika.

GettyImages-696922084.jpg
Getty Images © Kevin Hagen


Cosby został oskarżony o gwałt na Andrei Constand w 2004 roku - kobieta miała zostać odurzona narkotykami i winem, a następnie wykorzystana seksualnie bez swojej zgody. Cosby przyznał, że uprawiał z nią seks, jednak przekonywał, że doszło do tego za zgodą Constand. W obliczu braku świadków oraz mocnych dowodów, po ponad pięćdziesięciu godzinach narad, nie udało się ustalić jednomyślnego wyroku. Zaś sąd w Norisston w Pensylwanii umorzył sprawę.

Chociaż za sprawą nagłośnienia całej afery w mediach blisko sześćdziesiąt kobiet oskarżyło Cosby'ego o molestowanie seksualne, to większość zarzutów uległa przedawnieniu, z kolei reszta trafiła do sądów cywilnych. Prokuratura nie składa jednak broni i będzie chciała ponownie sądzić komika.

Na reakcję filmowego środowiska nie trzeba było długo czekać. "Ten proces to nie tylko sprawa Cosby'ego. Kiedy kobiety widzą, jak triumfuje sprawiedliwość, mogą spać spokojnie. Odpowiedzcie sobie na pytanie, co się dzieje, gdy nie widzą" - pisała Lena Dunham - Jestem sercem z każą ofiarą, której cierpienie zostało dziś unieważnione".

"Społeczeństwo traci wiarę w system sprawiedliwości. Ludzie tracą wiarę w swoich przywódców. Niesprawiedliwość i korupcja niszczą nas każdego dnia" - grzmiał na twitterze George Takei. Swojego rozczarowania nie krył również Judd Apatow, który stwierdził, że nawet jeśli linia obrony aktora nie była kłamstwem, to przyznał się do dziesiątek zdrad pod wpływem metakwalonu.

zobacz też: