Przegląd i konferencja "Kogo kręci kino historyczne?"

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Przegl%C4%85d+i+konferencja+%22Kogo+kr%C4%99ci+kino+historyczne+%22-33519
Jak Rosjanie mówią w swoich filmach o Napoleonie w Rosji, o drugiej wojnie światowej, czy o wojnie w Afganistanie? Jak amerykańscy filmowcy odnieśli się do tematu wojny w Wietnamie i wojny secesyjnej? Jak Niemcy widzą postać Hitlera? Co polskie kino mówi o czasach stalinowskich, a co o stanie wojennym? Jak te wszystkie tematy łączą się z aktualnymi dyskusjami społecznymi w każdym z tych krajów?

W dniach 19-25 lutego w kinie Luna odbędzie się przegląd polskich i zagranicznych filmów poruszających tematy związane z historią. W dniach 22 i 23 lutego filmoznawcy z USA, Rosji, Niemiec i Polski oraz polscy reżyserzy podczas konferencji pod tym samym hasłem będą rozmawiać o tym, jak historia była i jest wykorzystywana na ekranach kinowych, także do uzyskiwania odpowiednich efektów ideologicznych i politycznych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem imprezy, organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Temat historii w polskim kinie przybrał ostatnio na sile. Powstające obecnie filmy, takie jak "Post Mortem" Andrzeja Wajdy czy "Kurier z Warszawy" Juliusza Machulskiego skłaniają do refleksji, czy mamy do czynienia z modą na kino historyczne czy wręcz z jego renesansem. Ogromne powodzenie konkursu na film o Powstaniu Warszawskim i towarzysząca mu w mediach ogólnopolska dyskusja pokazują, iż temat ten wynika z żywej potrzeby konfrontacji współczesnych środków komunikacji z wielkimi tematami z naszej historii.

Organizatorzy imprezy postarają się więc poszukać odpowiedzi na pytanie o sens kina historycznego w dzisiejszych czasach.

Służyć temu będzie przegląd filmowy odbywający się w dniach 19-25 lutego w kinie Luna w Warszawie. W programie znalazły się następujące tytuły: "Niedzielne igraszki" Roberta Glińskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby, "Aleksander Newski" Sergieja Eisensteina, "Upadek" Olivera Hirschbiegela, "Buffalo Bill i Indianie" Roberta Altmana oraz "Usłyszcie mój krzyk" i "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa.

Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcą lub wprowadzenie wybitnego filmoznawcy. Z publicznością spotkają się m.in. dr Andrzej Kołodyński, prof. Andrzej Werner, prof. Siergiej Sekirinskij, prof. Bernd Kiefer, prof. Sheila Skaff, a także reżyserzy Robert Gliński i Maciej Drygas.

Debata pod hasłem "Kogo kręci kino historyczne?" odbędzie się 22-23 lutego o godz. 10.30 w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W dyskusji wezmą udział m.in. Robert Gliński, Stanisław Różewicz, Sławomir Fabicki, Dariusz Gajewski, Maciej Drygas, Rafał Marszałek, Alina Madej, Tadeusz Sobolewski, Cezary Michalski, Wojciech Orliński, Andrzej Chojnowski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones