Przygotuj się na KINO.LATO

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Przygotuj+si%C4%99+na+KINO.LATO-75048
Letni festiwal filmowo-muzyczny KINO.LATO odbędzie się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego po raz dziewiąty. Tym razem proponowane filmy zebrane są wokół tematyki przyszłości, pod hasłem KINO.LATO: PROGRESS REGRESS.

KINO.LATO to niepowtarzalny festiwal filmowo-muzyczny, odbywający się już po raz dziewiąty na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego i stanowiący oryginalną ofertę dla spędzających lato w mieście. Jego wyjątkowość to przede wszystkim oryginalny program, na który składa się niepowtarzalny zestaw filmów zarówno tych starych jak i nowych, znanych, nieznanych i często zaskakujących, a także koncerty niebanalnych wykonawców. Wyjątkowość zapewnia niepowtarzalna atmosfera dziedzińca Zamku Ujazdowskiego, oraz wygodne leżaki zamiast tradycyjnych foteli kinowych.

Tegoroczne KINO.LATO odbywa się w ramach projektu Laboratorium Przyszłości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jest to wieloczęściowy program, o charakterze work in progress: składają się na niego wystawy, prezentacje, performance, pokazy filmowe, konferencje, warsztaty, wykłady i dyskusje. Planujemy stworzyć w przestrzeni Zamku Ujazdowskiego aktywną platformę do rozmów, formowania opinii i koncepcji wśród polityków, naukowców, filozofów, ekonomistów, socjologów oraz artystów zainteresowanych tematyką przyszłości, rozpatrywanej z perspektywy społeczeństwa przyszłości.

Paradoksalnie refleksja na temat przyszłości w filmie rozpoczyna się od spojrzenia wstecz: przypominamy sobie kolejne wizje z całej historii kinematografii, z których wiele stało się pewnym kanonem wyobrażeń. Atrakcyjność tematu dla twórców polega nie tylko na pokusie projektowania lepszej rzeczywistości i ostrzegania przed niebezpiecznymi scenariuszami; w przypadku filmu szczególnie pociągająca jest możliwość prawie namacalnego pokazania tej przyszłości, zaprojektowania jej w najmniejszych detalach i zaproponowania pewnego całościowego modelu.

W lipcu w ramach programu Progress zaprezentowane zostaną różne warianty przyszłości, jednak wiele z klasycznych i powszechnie znanych dzieł, które na hasło "przyszłość w filmie" nasuwają się od razu, zostało celowo pominiętych, by zrobić miejsce pozycjom mniej znanym i odwrócić refleksję od kierunku „przeszłość”, a skierować w przyszłość. Jednak już niemy film "Metropolis" Fritza Langa pozbawia widzów złudzeń co do bezkrytycznej wiary w postęp technologiczny i jego zbawiennego wpływu na życie człowieka. Kolejne obrazy potwierdzają tezę o zgubnym kierunku rozwoju, pokazujące świat postapokaliptyczny, chylący się ku upadkowi, czy wreszcie rządzony przez autokratyczną, destrukcyjną władzę ("Koniec sierpnia w Hotelu Ozon", "O-bi, O-ba: koniec cywilizacji", "Metropia"). Lipcowy program zakończony będzie pokazem dwóch filmów, które ostatecznie poddają w wątpliwość nasze dzisiejsze rozumienie rozwoju, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i technologicznym. Film "Martwa natura" w reżyserii Zhang Ke Jia pokazuje, jak tradycyjnie pojmowany rozwój ekonomiczny dokonywany jest kosztem degradacji innych miejsc i społeczności. "Moje Winnipeg" to schulzowska opowieść Guya Maddina o niegdyś dobrze prosperującym i rozwijającym się mieście, obecnie zdegradowanym i sprowadzonym do roli miasta duchów, w którym nowoczesne niegdyś obiekty  użyteczności publicznej straszą pustymi oknami.

Sierpniowy program Regress skupi się wokół kondycji naszego współczesnego świata i nurtujących go problemów, a także  poszukiwania nowych rozwiązań na przyszłość. Stąd w drugiej części pokazane zostaną takie dokumenty jak poświęcony sztuce tworzonej ze śmieci "Śmietnisko" Lucy Walker, czy poruszający kwestię odwiecznego marzenia ludzkości o niekończącym się życiu Przedlużyć życie. Kilka filmów poświęconych będzie rozwojowi w innych niż tradycyjnie pojmowany kierunkach, czy skoncentruje się na lokalnych, indywidualnych historiach na tle świata globalnego ("Spotkania na krańcach świata", "Szczęśliwy poeta"). Wim Wenders w "Aż na koniec świata" zaproponuje ucieczkę ludzi w krainę ich własnych snów. Na zakończenie rozważań o przyszłości w kinie zaprezentowany zostanie film "Odległa błękitna planeta", w którym Werner Herzog wciela się w rolę przybywającego na ziemię obcego, krytycznym okiem analizującego kondycję ludzkości z jej niezrealizowanymi marzeniami i zdewastowaną planetą.
Wydarzeniem muzycznym festiwalu będzie koncert duetu INCITE.

Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Każdy weekend lipca i sierpnia (1.07 – 28.08)
Start projekcji: po zmroku

KINO.LAB CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
www.kinolab.art.pl, kontakt: prokino@csw.art.pl, tel. (022) 628 12 71 w. 160

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones