Rosyjski film wygrywa "Ale Kino"

Rosyjski film "Italianiec" w reżyserii Andreja Krawczuka zdobył w piątek Grand Prix - Poznańskie Złote Koziołki 23. Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino" wśród filmów fabularnych.

Przyznawaną corocznie nagrodę specjalną - Platynowe Koziołki - organizatorzy przyznali w tym roku Hannie Polak i Andrzejowi Celińskiemu za głośny już film "Dzieci z Leningradzkiego". Jak powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz, w tym roku wyjątkowo nagrody dostali twórcy, którzy zrobili film o dzieciach i młodzieży, a nie dla nich.

"To była najlepsza opowieść, najlepszy montaż, realizacja i aktorstwo. I był to film wybrany spośród innych bardzo dobrych obrazów - ten festiwal miał naprawdę bardzo wysoki poziom" - powiedział członek jury Piotr Łazarkiewicz o zwycięskim filmie.

Srebrne Koziołki otrzymał norwesko - szwedzki film "Kolor mleka" w reżyserii Toruna Liana, brązowe koziołki jury przyznało filmowi koprodukcji kazachsko-rosyjsko-niemiecko-francuskiej "Schiza" w reż. Guka Omarowa

W konkursie filmów fabularnych rywalizowało 10 produkcji.

W konkursie filmów animowanych triumfował belgijski obraz "Mieszkańcy" w reżyserii Jonasa Geinaerta. Srebrne Koziołki zdobył Jaques-Remy Girerd z Francji za film "Przepowiednia żab", a brązowe - kolejna francuska pozycja "Pfffirat" w reżyserii Xawiera Andre.

W konkursie filmów animowanych zaprezentowano 62 obrazy od filmów dla małych dzieci po poważne artystyczne impresje.

Jury konkursu filmów animowanych przyznało także dodatkowe nagrody: Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich - dla filmu Zbigniewa Koteckiego "Dwanaście miesięcy" oraz dla filmu Pauliny Majdy za film "Deja vu".

Nagrodę CIFEJ - Międzynarodowego Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży dostał duński film "Policz do stu" w reżyserii Lindy Krogsoe Holmberg.

"Ale Kino!" to jeden z największych festiwali filmowych w Polsce. Prezentuje i promuje wartościowe filmy dla dzieci i młodzieży, stymuluje ich dystrybucję, jest miejscem spotkań i dyskusji twórców, krytyków i teoretyków filmu, producentów, dystrybutorów, pedagogów i młodej publiczności.