Rusza Lato Filmów w Kazimierzu

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+Lato+Film%C3%B3w+w+Kazimierzu-12028
Trzysta filmów pokażą organizatorzy Lata Filmów w Kazimierzu n. Wisłą od dzisiaj do 10 sierpnia. Nowej produkcji rodzimej towarzyszą atrakcyjne przedpremierowe fabuły zagraniczne. Będą wybrane dokumenty, animacje, spektakle Teatru Telewizji - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Przyjazd do Kazimierza zapowiedzieli popularni aktorzy i cenieni reżyserzy. Tradycyjnie, projekcjom towarzyszyć będą dyskusje, koncerty oraz wystawy. Dla młodych amatorów kamery zaplanowano warsztaty realizatorskie, które poprowadzą Agnieszka Holland i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Inauguruje 9. Festiwal Filmowy i Artystyczny wieczorny pokaz nowej komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza "Ciało" z Rafałem Królikowskim w roli głównej. Wśród ośmiu rodzimych premier będzie m.in. nagradzana już za granicą poetycka opowieść o miłości Andrzeja Jakimowskiego "Zmruż oczy" ze Zbigniewem Zamachowskim i Małgorzatą Foremniak; "Żurek" w reż. Ryszarda Brylskiego z Katarzyną Figurą i Zbigniewem Zamachowskim; "Łowcy skór" Rafała Lipki, "Koniec wakacji" Marcina Krzyształowicza z Adamem Ferencym i Beatą Fudalej; "Warszawa" w reż. Dariusza Gajewskiego... A także "gorący" jeszcze pełnometrażowy dokument "Pekin - Złota 83" Ewy Borzęckiej, reżyserki pamiętnej "Arizony".

- To będzie pierwszy publiczny pokaz, jeszcze w zapisie cyfrowym. Na kosztowne kopie filmowe dla kin nie zgromadziliśmy potrzebnych pieniędzy - mówi "Rz" Ewa Borzęcka. - Pracowałam przy "Pekinie..." jak nigdy dotąd. Miesiącami przygotowywałam dokumentację, prowadziłam rozmowy z moimi bohaterami, mieszkańcami domu przy ul. Złotej. Wysłuchiwałam ich wspomnień, refleksji, żalów. Teraz z niepokojem czekam na spotkanie z widzami w Kazimierzu.

Wśród zagranicznych nowości też jest sporo atrakcji, m.in. nagrodzony Oscarem dokument Michaela Moore "Zabawy z bronią", próbujący odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Ameryce rejestruje się ok. 11 tys. zabójstw rocznie. Będzie uhonorowany Złotą Taśmą Filmową 2003, dla najlepszego niemieckiego filmu "Good bye, Lenin!" Wolfganga Beckera. Będą głośne "Siostry Magdalenki" Petera Mulana, nagrodzone Złotym Lwem w Wenecji 2002, opowiadające o losach młodych kobiet, które w ośrodku prowadzonym przez zakonnice, zamiast schronienia i przychylności znajdują piekło na ziemi.

Wydarzeniami festiwalowymi staną się zapewne retrospektywy wybitnych reżyserów: Stanleya Kubricka (organizatorzy przypomną m.in. "Mechaniczną pomarańczę", "Lśnienie", "2001: Odyseję kosmiczną"), mało znanego w Polsce animatora eksperymentatora Piotra Kamlera oraz dokumentalistów Marcela i Pawła Łozińskich. Zaplanowano także wiele imprez towarzyszących: cykl wystaw Leszka Mądzika, Ireny Lorentowicz i jej uczniów, serię koncertów, panel z udziałem ludzi filmu oraz kierownictw kinematografii i telewizji "Jak zachować tożsamość polskiego kina?".

- Cieszę się, że doroczne święto znów zgromadzi w Kazimierzu tysiące kinomanów. Sporo trudu wymagało przygotowanie tak atrakcyjnego programu, zebrane np. wczesnych filmów Kubricka. Ale dzięki wsparciu telewizji, zainteresowaniu twórców, a także pomocy wielu instytucji z kraju i zagranicy udało się - twierdzi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones