Tarnowska Nagroda Filmowa - przed trzydziestką

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Tarnowska+Nagroda+Filmowa+-+przed+trzydziestk%C4%85-110826
Tegoroczna edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która odbędzie się w dniach 18-26 kwietnia, nosi numer 29. Za rok temu jednemu z najstarszych polskich festiwali stuknie trzydziestka. Pełna nazwa imprezy brzmi: Tarnowska Nagroda Filmowa. Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych. I rzeczywiście podczas festiwalowego tygodnia pokazuje się w Tarnowie wszystko to, co najlepsze w rodzimej kinematografii. 



To już mój jedenasty – w roli dyrektora artystycznego – festiwal i muszę z radością stwierdzić, że... coraz trudniej złożyć konkursowy program. Trwa fantastyczny czas dla polskiego kina, powstaje zbyt dużo dobrych filmów. Ten rok zaczął się dla nas Oscarem dla Pawła Pawlikowskiego za – uhonorowaną wcześniej kilkudziesięcioma nagrodami, także w Tarnowie – znakomitą "Idę", później Małgorzata Szumowska została wyróżniona podczas Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię "Body/Ciała", które w tym roku walczyć będzie na naszym festiwalu o statuetkę Maszkarona. A to dopiero początek roku, przed nami Cannes, Wenecja, San Sebastian... No i Gdynia, która od pewnego czasu także jest... festiwalem wybranych polskich filmów fabularnych.

Poza konkursową dwunastką, w której obok hitów ostatnich miesięcy ("Bogowie" Łukasza Palkowskiego, "Miasto 44" Jana Komasy) znalazły się interesujące debiuty ("Carte Blanche" Jacka Lusińskiego, "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego) czy nowe dokonania mistrzów naszej kinematografii ("Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego, "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Obywatel" Jerzego Stuhra), podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej czeka jej uczestników wiele szczególnych atrakcji.
Konkursowe filmy oceni jury pod wodzą Doroty Kędzierzawskiej, wielokrotnej laureatki tarnowskiego festiwalu, która swój najnowszy film zamierza kręcić właśnie w Tarnowie.

Znamy już pierwszego laureata tegorocznej edycji. Nagrodą za całokształt tym razem organizatorzy uhonorują Allana Starskiego, laureata Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, współpracownika m.in. Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, Władysława Pasikowskiego.

W 2011 roku taką nagrodę za całokształt dokonań twórczych otrzymała w Tarnowie Danuta Szaflarska, podczas tegorocznej edycji ta wspaniała aktorka będzie obchodzić swoje setne urodziny, podczas których festiwalowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć trzy filmy z jej udziałem ("Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera, "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny, "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej) oraz spotkać się z Jubilatką.

Motywem wiodącym imprez towarzyszących tegorocznemu konkursowi Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest muzyka, a właściwie wspaniali muzycy, którzy – niestety – już od nas odeszli, niekiedy w dość dramatycznych okolicznościach. Ale, na szczęście, pozostawili muzykę. Nieśmiertelną... Przegląd muzycznych dokumentów wypełnią cztery biograficzne filmy, poświęcone Krzysztofowi Komedzie ("Komeda, Komeda" Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk), Czesławowi Niemenowi ("Sen o Warszawie" Krzysztofa Magowskiego), Tadeuszowi Nalepie ("Wszyscy jesteśmy romantyczni... Tadeusz Nalepa" Jana Sosińskiego) i Ryszardowi Riedlowi ("Sie macie ludzie" Krzysztofa Magowskiego). To byli fantastyczni artyści, ale i niezwykłe osobowości.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć w Galerii TCK dwie wystawy fotograficzne: "Komeda" Marka Karewicza oraz "Świadomi / Nieświadomi" Macieja Szala. Na pierwszą wystawę składa się 20 wielkoformatowych czarno-białych fotografii wybitnego jazzmana, zaś druga ekspozycja jest próbą konfrontacji dwóch różnych form sztuki. Fotografie ściśle łączą się z formą muzyczną. Do każdego wielkoformatowego wydruku dołączony został odtwarzacz mp3 oraz słuchawki. W trakcie sesji fotografowani przez Szala aktorzy słuchali wybranych przez siebie utworów muzycznych, które zwiedzający będą mieć okazję odtworzyć w galerii podczas trwania wystawy.

Dużo miejsca w programie tegorocznej TNF zajmują zajęcia edukacyjne. Warsztaty Yacha Paszkiewicza poświęcone będą tworzeniu wideoklipów, Zbigniew Żmudzki, producent serialu "Parauszek i przyjaciele", a także uhonorowanego Oscarem "Piotrusia i Wilka", poprowadzi zajęcia, które pozwolą dzieciom dowiedzieć się, jak powstaje animowana bajka zrealizowana w technice lalkowej, celem zaś projektu edukacyjnego "Filmowanki" – warsztatów przygotowanych przez Fundację Kultury i Sztuki "Kropka" jest artystyczna edukacja dzieci i młodzieży, stymulowanie kreatywności, rozwijanie umiejętności związanych z twórczym myśleniem. A wszystko to w specjalnym namiocie filmowym na tarnowskim Rynku, w salach Tarnowskiego Centrum Kultury i w plenerze.

Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej nie zabraknie rozmów o kinie. Poza codziennymi spotkaniami z twórcami prezentowanych w konkursie filmów odbędą dwie dyskusje – kiniarzy i krytyków. Kolejna debata Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych poświęcona będzie fenomenowi kin lokalnych, których historia świetnie ilustruje specyfikę trudnych przemian, jakie zaszły w ostatnich 25 latach w Polsce. W szczególności uczestników dyskusji interesować będzie współczesność – nowe możliwości i szanse, jakie kinom lokalnym oferuje epoka kina cyfrowego. Druga debata, w której wezmą udział znani krytycy, będzie próbą oceny aktualnego stanu naszej kinematografii.

No i koncerty, stały atrakcyjny punkt tarnowskiego festiwalu. Na dobry początek, czyli inaugurację TNF, zaśpiewa Monika Borzym, charyzmatyczna wokalistka o niepowtarzalnym głosie, która ma na swym koncie dwie platynowe płyty. 23 kwietnia, a więc w imieniny wszystkich Jerzych, w namiocie filmowym na tarnowskim Rynku wystąpi Jerz Igor, czyli dwuosobowy ansambl, który tworzą Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz, tym razem w repertuarze skierowanym do najmłodszej widowni, a w finale, czyli podczas festiwalowej gali, na plenerowej scenie na tarnowskim Rynku – wydarzenie specjalne: "Seweryn Krajewski FILMOWO by Krzysztof Herdzin" w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva, z udziałem solistów: Aleksandry Bieńkowskiej, Natalii Grosiak i Janusza Radka, a wszystko to w aranżacji i pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

A więc rezerwujcie czas, bierzcie urlopy i przybywajcie do Tarnowa, polskiego bieguna ciepła, miasta, które przez jeden wiosenny tydzień (18-26 kwietnia) będzie także pełnić funkcję stolicy rodzimej kinematografii.

Jerzy Armata

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones