WIDEO: "MappaMundi" na festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/WIDEO%3A+%22MappaMundi%22+na+festiwalu+Millennium+Docs+Against+Gravity-122539
Znamy już wszystkie filmy Konkursu Fiction/Non-Fiction 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Konkurs zapowiada zwiastun kosmicznego "MappaMundi" Bady Minck!

Science-docu-fiction – tak "MappaMundi" określają sami twórcy. W Konkursie Fiction/Non-Fiction widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity zobaczą aż 10 filmów – m.in. "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika, "Przeżyć – metoda Houellebecqa" ("To Stay Alive – A Method") z Iggym Popem i Michelem Houellebeckiem. A już teraz prezentujemy zwiastun jednego z filmów Bady Minck.

W tegorocznym konkursie filmów średniometrażowych o Nagrodę Fiction/Non-Fiction i 4 000 euro powalczy 10 tytułów. Filmy oceniać będzie jury składające się z trzech reżyserów: Marta Minorowicz ("Zud"), Syllas Tzoumerkas ("Płomień"), Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości"). Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w dniach 11-14 maja w Lublinie, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy (15-21 maja).

Prezentowany na tegorocznym festiwalu w Sundance najnowszy film Bady Minck "MappaMundi" to brawurowa próba przedstawienia historii naszej planety: tej, która już była i tej, która dopiero nadejdzie, widzianej oczami przybyszek z obcej cywilizacji.

Akcja rozpoczyna się na statku kosmicznym sterowanym przez kobiety z nieznanej nam cywilizacji. Pracujące na statku kosmicznym kartografki badają kolejne napotkane w przestrzeni planety. W pewnym momencie trafiają do naszego Układu Słonecznego – ich wzrok pada na Ziemię... Zobacz zwiastun filmu, który jest zapowiedzią filmów Konkursu Fiction/Non-Fiction na 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.


Bady Minck, korzystając ze swojej ulubionej techniki poklatkowej animacji, kolejny raz łączy ze sobą różne formy filmowe: film dokumentalny, popularno-naukowy, animowany. Celem jest zbudowanie autorskiej wypowiedzi artystycznej – swoistego eseju na temat dziejów Ziemi: tych powiązanych z dziejami człowieka, jak i tych przed i po naszej obecności.

10 filmów w Konkursie Fiction/Non-Fiction

W konkursie oprócz filmu "MappaMundi" m.in. "Przeżyć – metoda Houellebecqa" ("To Stay Alive – A Method"), w którym Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością... Iggym Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający "feel-good movie" na temat cierpienia. O Nagrodę Fiction/Non-Fiction i 4000 euro powalczy także film Piotra Stasika "21 x Nowy Jork". To dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI w., opowiedziany głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.

W konkursie również nagrodzony na 46. Festiwalu Filmowym w Rotterdamie "Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów" ("Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts") Ronga Guanga Ronga, "Obcy w raju" ("Stranger In Paradise"), Guido Hendrikxa – według festiwalu IDFA "najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku". Swoim filmem "Wspominając demony" ("Ghost Hunting") Raed Endoni przypomina, że 750 000 Palestyńczyków było przesłuchiwanych przez Izraelskie służby od 1967 roku. Czyli co czwarty palestyński mężczyzna, a wielu wciąż znajduje się w więzieniach. Film zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale.

"Licząc" ("Counting") Jema Cohena to osobisty, wizualny esej-pamiętnik rozpisany na 15 rozdziałów, na które składają się obrazy z Nowego Jorku, Moskwy, Porto, Sankt Petersburga, Stambułu i nienazwanego, muzułmańskiego miasta. Jem Cohen łączy w sobie pasję rejestracji świata godną Dżigi Wiertowa z nostalgiczną nutą przypominającą wczesnego Jarmuscha i Kaurismakiego.

Kolejne filmy w konkursie Fiction/Non-Fiction to "Dom rodzinny" ("House in the Fields", reż. Tala Hadid), przepiękny wizualnie i zanurzony w tradycji portret społeczności Berberów, mieszkających w wysokich górach Atlas w Maroko. "Podobna do matki" ("Looking Like My Mother", reż. Dominique Margot) to film o skomplikowanej relacji córki z dwubiegunową matką. "El mar la mar" jest rejestracją trzyletniej podróży Joshuy Bonnetta i J.P. Sniadeckiego dokumentujących krajobraz pustyni Sonora w USA, zachwycającą przyrodę, rozmowy z pracownikami zarówno służb granicznych, jak i pomocy społecznej, imigrantami i przemytnikami ludzi. Obserwujemy wielopłaszczyznową panoramę tego silnie upolitycznionego miejsca, prawdziwą topografię życia, które toczy się tu w skwarze słońca, a które jawi się jako piekło na Ziemi.

"MappaMundi" to nie jedyny film Bady Minck, który zobaczą widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity. W ramach retrospektywy twórczości Minck zostaną zaprezentowane także "Mężczyzna ze współczesnymi nerwami", "Magia plonów", "Na początku było oko". A Minck poprowadzi w tym roku wykład mistrzowski.

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w dniach 11-14 maja w Lublinie, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycje festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy (15-21 maja).

Więcej szczegółów na www.docsag.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones