Warszawa: Mamy bilety na filmy kostiumowe w Iluzjonie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Warszawa%3A+Mamy+bilety+na+filmy+kostiumowe+w+Iluzjonie-51917
2. czerwca w Kinie Iluzjon rusza cykl KINO GATUNKÓW - FILM KOSTIUMOWY, w ramach którego pokażemy 20 filmów. Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy dwuosobowe wejściówki na pokazy. Osoby zainteresowane powinny kliknąć TUTAJ.

Cykl rozpocznie produkcja Wernera Herzoga z 1976 roku "SZKLANE SERCE", w którym reżyser kreśli oniryczną wizję XIX -wiecznej Bawarii. Następnie przeniesiemy się do ogarniętej walkami religijnymi XVI-wiecznej Francji, by śledzić losy Jeanne Moreau w tytułowej roli "KRÓLOWEJ MARGOT" Jeana Dréville’a z 1954 roku. Również we Francji toczy się akcja kolejnych filmów przeglądu: w "MIŁOŚCI SWANNA" Volkera Schlöndorffa z 1983, inspirowanej powieścią Marcela Prousta: „W poszukiwaniu straconego czasu” z Jeremym Ironsem oraz w filmie "BENJAMIN, CZYLI PAMIĘTNIK CNOTLIWEGO MŁODZIEŃCA" r. Michel Deville z 1967 r., pastiszu XVIII-wiecznej literatury libertyńskiej, gdzie w jednej z ról wystąpiła Catherine Deneuve. A w czasach Ludwika XIII poznajemy tytułowego "CYRANO DE BERGERAC" Jean-Paula Rappeneau z 1990 r., z Gérardem Depardieu w roli głównej.

Do mitologicznego świata nawiązują dwa filmy: grecka "ELEKTRA" na podstawie Eurypidesa w reżyserii Michaela Cacoyannisa z 1962 r. oraz "HELENA TROJAŃSKA" Roberta Wise'a z 1955 r., historia zaczerpnięta z Iliady, superprodukcja z  Brigitte Bardot w roli niewolnicy królowej Sparty. Akcja dwóch kolejnych filmów rozgrywa się w Rosji. Do XIII wieku przeniesie nas mistrzowski "ALEKSANDER NEWSKI" Siergieja Eisensteina z 1938 roku, a do carskiej Moskwy końca XIX wieku "CYRULIK SYBERYJSKI" Nikity Michałkowa  z 1998 r.



Spośród filmów, których akcja rozgrywa się na ziemiach brytyjskich znajdzie się "JABBERWOCKY" Terry’ego Gilliama z 1976 r., na motywach Lewisa Carolla, utrzymana w konwencji surrealistycznego humoru parodia epickich poematów rycerskich; "TESS"  Romana Polańskiego z 1979 r., adaptacja rozgrywającej się w wiktoriańskiej Anglii powieści Thomasa Hardy'ego pt. „Tessa d'Urbeville”; osadzona w XVIII stuleciu w Anglii komedia Tony’ego Richardsona "JOSEPH ANDREWS" z 1976 r., oraz opowieść rozgrywająca się na przestrzeni 400 lat, począwszy od roku 1600, "ORLANDO" w reż. Sally Potter z 1992 r. z niezrównaną Tildą Swinton w roli Orlanda – Orlandy.

Natomiast do słonecznej Italii przeniesiemy się dzięki dwóm adaptacjom Szekspira: z Kennethem Branaghem zawitamy na Sycylię w znakomitej komedii "WIELE HAŁASU O NIC" z 1993 r., a Weronę odwiedzimy dzięki "ROMEO I JULII" Franco Zeffirelliego z 1968 r.

W wystawnym musicalu "HELLO, DOLLY!" Gene Kelly’ego z 1969 roku, będzie można podziwiać kunszt aktorski i śpiewaczy Barbry Streisand, w roli swatki w XIX- wiecznym Nowym Jorku.  Wśród propozycji jest także imponujący "RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE" Wojciecha Jerzego Hasa z 1964 r., adaptacja wielowątkowej i wielopłaszczyznowej opowieści Jana Potockiego.

Przypominamy również o specjalnym pokazie w rocznicę „wyborów czerwcowych” do parlamentu: 4 czerwca Iluzjon zaprezentuje dzieło Andrzeja Wajdy z 1976 roku "CZŁOWIEKA Z MARMURU", a projekcję poprzedzi archiwalne wydanie Polskiej Kroniki Filmowej sprzed 20 lat.

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej tymczasowo mieści się w audytorium im. Dembego w Bibliotece Narodowej, al. Niepodległości 213, wejście A.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones