Warszawski Festiwal Filmowy: program

Już 12 października rusza jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce - 23 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Organizatorzy jak co roku przygotowali dla widzów masę atrakcji, których część ogłosił dzisiaj Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu.

190 filmów z 55 krajów świata zostanie zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji festiwalu. Są to najnowsze i najbardziej interesujące obrazy, z których część przybyła z tak odległych zakątków jak Sri Lanka, Filipiny, Bangladesz czy Kambodża. Większość z prezentowanych tytułów nigdy nie wejdzie do polskiej dystrybucji.

Nowością tegorocznego Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego są aż cztery sekcje konkursowe. Obok znanych z ubiegłych lat konkursów "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" oraz Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych pojawią się dwa nowe: Konkurs Warszawski oraz Wolny Duch. Jury FIPRESCI przyzna z kolei nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Środkowej i Wschodniej.

W konkursie "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" zostanie pokazanych 14 filmów twórców dopiero rozpoczynających swoje reżyserskie kariery. Wśród nich znajduje się polski obraz "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Janusz Kondratiuk (Polska), Maria Popistasu (Rumunia), Łukasz Dzięcioł (Polska), Aleksei Popogrebsky (Rosja) i Pavle Vuckovic (Serbia).

Również 14 filmów startować będzie w konkursie pełnometrażowych dokumentów, wśród nich aż trzy dotyczące Armenii. Filmy oceniać będzie Jury w składzie Victoria Belopolskaya (Rosja), Andreas Horvath (Austria) i Artur Urbański (Polska).

W organizowanym po raz pierwszym Konkursie Warszawskim weźmie udział 13 tytułów tym kandydat Estonii do Oscara "Klasa" oraz najlepszy film izraelski 2007 roku "Wizyta orkiestry". Nagrodę w tej sekcji przyzna jury w składzie: Anatol Jerema (Ukraina), Ema Konstantinova (Bułgaria) oraz Przemysław Nowakowski (Polska).

W konkursie Wolny Duch trzyosobowe jury w składzie Vinko Bresan (Chorwacja), Blanka Elekes Szentagotai (Bułgaria) i Francisco Perez Laguna (Argentyna) oceniać będzie filmy niepokorne, twórców niezależnych i nowatorskich.

Poza sekcjami konkursowymi będzie również cała gama sekcji przeglądowych, w tym panorama kina niemieckiego, pozakonkursowe filmy dokumentalne i sekcji wolny duch, mistrzowskie dotknięcie oraz sekcja "Odkrycia - wizje współczesnego świata".

Filmem otwarcia wybrano "Sztuczki", które zdobyły Złote Lwy w Gdyni na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Inny polski film - "Korowód" Jerzego Stuhra zostanie pokazany na zakończenie festiwalu

Spośród wszystkich 190 tytułów, jak co roku swojego faworyta wybierze również publiczność, która w tym roku oglądać będzie filmy w Kinotece, Lunie oraz w Palladium, które po długiej przerwie powraca na listę festiwalowych kin. Seanse odbywać się będą o 9, 11, 13.30, 16, 18.30 i 21. Przedsprzedaż biletów ruszy już 5 października.

Oprócz pokazów filmowych podczas tegorocznej edycji Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbędą się regionalne targi filmowe CentEast Market Warsaw. Impreza ta, na której pojawi się około dwustu dystrybutorów, producentów, sprzedawców i redaktorów programowych stacji telewizyjnych, to doskonała okazja na promocję polskiego kina za granicą.

Odbędą się również warsztaty dziennikarskie pod patronatem FIPRESCI oraz warsztaty montażu filmowego z udziałem Jarosława Barzana i Marcina Kota Bastkowskiego.

Więcej szczegółów znajdziecie już wkrótce na naszym portalu oraz na stronach festiwalu http://www.wff.pl



PROGRAM

OTWARCIE / OPENING GALA
Sztuczki/ Tricks
Polska 2007, 95 min.
Reżyseria: Andrzej Jakimowski
Festiwale: Venice Days 07, Gdynia 07: "Złote Lwy" dla najlepszego filmu, "Złote Lwy" dla producenta najlepszego filmu, nagroda za zdjęcia; Mannheim-Haidelberg 07, Tokyo 07, Rotterdam 08

ZAMKNIĘCIE / CLOSING GALA
Korowód/ Twist Of Fate
Polska 2007, 112 min.
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Festiwale: Gdynia 07: Nagroda za scenariusz

POKAZY SPECJALNE / SPECIAL SCREENINGS
Pora umierać/ Time to Die
Polska 2007, 104 min.
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Festiwale: Gdynia 07: nagroda za rolę kobiecą (Danuta Szaflarska), nagroda za dźwięk

Ulotne fragmenty/ Fugitive Pieces/ Fugitive Pieces
Kanada / Grecja 2007, 104 min.
Reżyseria: Jeremy Podeswa
Festiwale / Nagrody: Toronto 07: Film Otwarcia

POLSKIE FILMY NA WARSZAWSKIM MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMOWYM/ POLISH FILMS

Wino truskawkowe/ Strawberry Wine
Polska 2007, 109 min.
Reżyseria: Dariusz Jabłoński

Pokój szybkich randek/ Room for a quick one
Polska 2007, 30 min.
Reżyseria: Anna Maliszewska


FILMY KONKURSOWE / COMPETITIONS


MIĘDZYNARODOWY KONKURS - NOWE FILMY, NOWI REŻYSERZY / NEW FILMS, NEW DIRECTORS - INTERNATIONAL COMPETITION

A na koniec przyszli turyści/ And Along Come Tourists/ Am ende kommen Touristen
Niemcy 2007, 85 min.
Reżyseria: Robert Thalheim

Bandyta/ The Mugger/ El Asaltante
Argentyna 2007, 70 min.
Reżyseria: Pablo Fendrik

Droga Mleczna/ The Milky Way/ A via lactea
Brazylia 2007, 88 min.
Reżyseria: Lina Chamie
Festiwale: Cannes 07 - Critic's Week, San Sebastian 07

Międzynarodówka / International/ Beynelmilel
Turcja 2006, 106 min.
Reżyseria: Sirri Sureyya, Muharrem Gulmez

Ex Drummer
Belgia / Holandia / Włochy / Francja 2007, 104 min.
Reżyseria: Koen Mortier

Czerwone mrówki/ Red Ants/ Les Fourmis Rouges
Luxemburg / Belgia / Francja 2006, 94 min.
Reżyseria: Stephan Carpiaux

Sztuka płakania/ The Art Of Crying/ Kunsten at grade i kor
Dania 2007, 107 min.
Reżyseria: Peter Sch?nau Fog
Festiwale / Nagrody: Mannheim-Heidelberg 06: Audience Award, Award of Indep. Cinema Owners, Special Mention; AFI Fest 06: Grand Jury Prize - Special Mention; Istanbul 07: FIPRESCI Prize

Magnus
Estonia 2007, 86 min.
Reżyseria: Kadri Kousaar
Festiwale: Cannes 07

Pudor
Hiszpania 2007, 113 min.
Reżyseria: Tristán Ulloa, David Ulloa
Festiwale / Nagrody: Karlovy Vary 07: Best Actress (Elvira Mínguez), San Sebastian 07

Sankara
Sri Lanka 2006, 87 min.
Reżyseria: Prasanna Jayakody

Jesienny bal/ Autumn Ball/ Sügisball
Estonia 2007, 120 min.
Reżyseria: Veiko Ounpuu
Festiwale / Nagrody: Venice 07 (Orizzonti Prize)

Nocny Pociąg/ Night Train/ Ye che
Chiny / Hongkong / Francja 2007, 94 min.
Reżyseria: Yi Nan Diao

Wino truskawkowe/ Strawberry Wine
Polska 2007, 109 min.
Reżyseria: Dariusz Jabłoński

Trzynascie lat, Soo-ah/ The Wonder Years/ Yeol-sae-sal Soo-ah
Korea 2007, 95 min.
Reżyseria: Kim Hee-jung

KONKURS WARSZAWSKI / THE WARSAW COMPETITION

FILMY KONKURSOWE

Trzech takich / Those Three/ An Seh
Iran 2007, 80 min.
Reżyseria: Naghi Nemati
Festiwale / Nagrody: Locarno 07: NETPAC Prize; Toronto 07

Aria
Japonia 2007, 105 min.
Reżyseria: Takushi Tsubokawa
Festiwale / Nagrody: San Francisco 07, Edinburgh 07

Wizyta orkiestry/ The Band's Visit/ Bikur Ha-Tizmoret
Izrael/Francja 2007, 95 min.
Reżyseria: Eran Kolirin
Festiwale / Nagrody: Cannes 07 - Un Certain Regard: FIPRESCI Award, Youth Jury Award, Prix Coup de Coeur; Israel Film Academy Awards 07: 15 nominations in 12 categories

Lenny Abrahamson/ Garage
Irlandia 2007, 85 min.
Reżyseria: Lenny Abrahamson
Festiwale / Nagrody: Cannes 07 - Directors' Fortnight: CICAE Art & Essai Award


Podróż Iski/ Iska's Journey/ Iszka utazása
Węgry 2007, 93 min.
Reżyseria: Csaba Bollók
Festiwale / Nagrody: Hungarian Film Week 07: Grand Prize

Klasa/ The Class/ Klass
Estonia 2007, 97 min.
Reżyseria: Ilmar Raag
Festiwale / Nagrody: Karlovy Vary 07: East of West Award - Special Mention, Europa Cinemas Award

Leningrad
Rosja / Wlk.Brytania 2006, 120 min.
Reżyseria: Aleksandr Buravsky
Festiwale / Nagrody: Rome 07

Zabłąkana narzeczona/ A Stray Grirlfriend/ Una Novia errante
Argentyna / Hiszpania 2006, 85 min.
Reżyseria: Ana Katz
Festiwale / Nagrody: San Sebastian 06: Films in Progress Award; Cannes 07, San Sebastian 07

Podróż z domowymi zwierzętami/ Traveling with Pets/ Puteshestvie s domashnimi zhivotnymi
Rosja 2007, 96 min.
Reżyseria: Vera Storozheva
Festiwale/Nagrody: Moscow 07: Grand Prix - Golden St. George

Śledztwo/ Investigation/ Razsledvane
Bułgaria 2006, 105 min.
Reżyseria: Iglika Trifonova

Reszta jest milczeniem/ The Rest is Silence/ Restul e tăcere
Rumunia 2007, 149 min.
Reżyseria: Nae Caranfil
Festiwale: Locarno 07

Poza miłością/ Outside Love/ Uden for karligheden
Dania 2006, 106 min.
Reżyseria: Daniel Espinosa

Przeminęło z kobietą / Gone With The Woman/ Tatt av kvinnen
Norwegia 2007, 90 min.
Reżyseria: Petter Naess

KONKURS WOLNY DUCH / FREE SPIRIT COMPETITION

FILMY KONKURSOWE

Chłopak z okładki / Cover Boy... Last Revolution/ Cover boy... l'ultima rivoluzione
Włochy 2006, 93 min.
Reżyseria: Carmine Amorose
Dolina
Węgry / Rumunia 2007, 122 min.
Reżyseria: Zoltán Kamondi
Festiwale / Nagrody: Hungarian Film Week 07: Best Production Design; Karlovy Vary 07
Selekcjoner/ The Doorman
USA 2007, 74 min.
Reżyseria: Wayne Price
Funuke/ Funuke Show Me Some Love, You Losers!/ Funukedomo, kanashimi no ai wo misero
Japonia 2006, 112 min.
Reżyseria: Daihachi Yoshida
Bohater/ Heros/ Héros
Francja 2007, 114 min.
Reżyseria: Bruno Merle
Co wiem o Loli/ What I Know About Lola/ Lo que sé de Lola
Hiszpania / Francja 2006, 112 min.
Reżyseria: Javier Rebollo
Nie zrozum mnie źle/ Don't get me wrong/ Nu te supara, dar...
Rumunia, 2007, 50 min.
Reżyseria: Adina Pintilie
Festiwale / Nagrody: Locarno 07, Montpellier 07, Aristoteles Workshop 06: Best Documentary
Miłość fantomowa/ Phantom Love
USA 2007, 87 min.
Reżyseria: Nina Menkes
Festiwale/Nagrody: Sundance 07, Locarno 07, Edinburgh 07
Przydatne umiejętności/ Skills Like This
USA 2007, 86 min.
Reżyseria: Monty Miranda
Ciastka truskawkowe/ Strawberry Shortcakes
Japonia 2006, 127 min.
Reżyseria: Yazaki Hitoshi
Mleczna Droga / The Milky Way/ Tejút
Węgry 2007, 82 min.
Reżyseria: Benedek Fliegauf
Festiwale / Nagrody: Locarno 07 - Filmmakers of the Present Competition: Golden Leopard; London 07

KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH / DOCUMENTARY COMPETITION

FILMY KONKURSOWE

Skrzydła życia/ The Wings of Life/ Las Alas De La Vida
Hiszpania 2006, 90 min.
Reżyseria: Antoni P. Canet
Festiwale / Nagrody: Turia Award 07: Best Documentary

Brando
USA / Francja / Hiszpania / Wlk. Brytania 2007, 165 min.
Reżyseria: Leslie Greif, Mimi Freedman

M
Argentyna 2007, 140 min.
Reżyseria: Nicolás Prividera

Opowieść o ludziach w czasie wojny i pokoju/ A Story of People in War & Peace/ Mardkayin patmutyun paterazmi yev khaghaghutyan orerits
Armenia / Wlk. Brytania / Francja 2006, 70 min.
Reżyseria: Vardan Hovhannisyan
Festiwale / Nagrody: Trieste 07: Audience Award; Tribeca 07: Best New Documentary Filmmaker; Golden Apricot Yerevan 07: Best Documentary

Miss Gułag/ Miss Gulag
USA 2007, 80 min.
Reżyseria: Maria Yatskova

Mój dzieciak mógłby to namalować/ My Kid Could Paint That
USA 2006, 83 min.
Reżyseria: Amir Bar-Lev
Festiwale / Nagrody: Sundance 07, Karlovy Vary 07

Urodzona w Nowy Rok/ New Year Baby
USA / Kambodża 2006, 74 min.
Reżyseria: Socheata Poeuv
Festiwale / Nagrody: IDFA 06: Movies That Matter Award; AFI Dallas 07: Target Filmmaker Award for Best Documentary; Göteborg 07; Los Angeles Asian Pacific Film Festival 07: Audience Award

Holenderskie wesołe miasteczko/ A FunFaire behind the Dikes/ Pretpark Nederland
Holandia 2006, 90 min.
Reżyseria: Michiel van Erp

Problem z komarami i inne historie/ The Mosquito Problem And Other Stories/ Problemat s komarite
i drugi istorii
Bułgaria / USA / Niemcy 2007, 100 min.
Reżyseria: Andrey Paounov

Pójdę tam gdzie chcę/ I Go Where I Want/ Pujdu, kam chci
Czechy 2007, 28 min.
Reżyseria: Olga Spatova
pokaz razem z filmem Raduza Live

Raduza na żywo. Koncert w teatrze Archa/ Raduza Live
Czechy 2007, 90 min.
Reżyseria: Olga Spatova
pokaz razem z filmem I Go Where I Want

Rozwrzeszczani/ Screamers
Wlk. Brytania 2006, 91 min.
Reżyseria: Carla Garapedian
Festiwale / Nagrody: Golden Apricot Yerevan 07: Grand Prix, Prize of the Ecumenical Jury

Śpiewająca rewolucja/ The Singing Revolution
USA / Estonia 2006, 92 min.
Reżyseria: Maureen and James Tusty

Dotknięcie kamieni czasu/ Stone Time Touch
Kanada / Armenia 2007,72 min.
Reżyseria: Garine Torossian


PANORAMA NIEMIECKA / GERMAN PANORAMA

Psy/ Hounds/ Jagdhunde Otwarcie Panoramy Niemieckiej
Niemcy 2007, 86 min.
Reżyseria: Ann-Kristin Reyels

A na koniec przyszli turyści/ And Along Come Tourists/ Am ende kommen Touristen
Niemcy 2007, 85 min.
Reżyseria: Robert Thalheim

Druga strona/ Counterparts/ Gegenüber
Niemcy 2007, 100 min.
Reżyseria: Jan Bonny
Festiwale / Nagrody: Cannes 07 - Directors' Fortnight: Special Mention Art et Essai - CICAE; Pusan 07; EFA Awards 07: Discovery Nomination

Hawana - Sztuka tworzenia ruin/ Havana - The New Art of Making Ruins/ Havanna - Die neue Kunst, Ruinen zu bauen
Niemcy 2006, 86 min.
Reżyseria: Florian Borchmeyer, Matthias Hentschler
Festiwale / Nagrody: Bavarian Film Awards 06: Best Documentary

Adolf H. - Ja wam pokażę/ Mein Führer: The Truly Truest Truth About Adolf Hitler /Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler
Niemcy 2007, 89 min.
Reżyseria: Dani Levy

Efekt pamięci/ Memory Effekt/ Memoryeffekt
Niemcy 2007, 23 min.
Reżyseria: Claudia Lehmann

Too much future/ Too much future - Punk EAST!/ OstPunk! Too much Future
Niemcy 2006, 92 min.
Reżyseria: Henryk Gericke

Cudowny świat Schrödera/ Schroeder's Wonderful World/ Schröders wunderbare Welt
Niemcy / Czechy 2006, 114 min.
Reżyseria: Michael Schorr

Waga ciężka/ Heavyweights/ Schwere Jungs
Niemcy 2006, 91 min.
Reżyseria: Marcus H. Rosenmüller

Synowie/ Sons/ Söhne
Niemcy 2007, 104 min.
Reżyseria: Volker Koepp
Festiwale / Nagrody: Vision du Réel Nyon 07: Grand Prix

Nieoszlifowana/ Unpolished/ Die Unerzogenen
Niemcy 2007, 95 min.
Reżyseria: Pia Marais
Festiwale / Nagrody: Rotterdam 07: Tiger Award

Jak ugotować swoje życie/ How to Cook Your Life/ Wie man sein Leben kocht
Niemcy 2007, 100 min.
Reżyseria: Doris Dörrie
Festiwale / Nagrody: International Buddhist Film Festival - Singapore 07

Next Generation 2007 - krótkie filmy niemieckich studentów

Next Generation 1998-2007 - krótkie filmy niemieckich studentów


SEKCJE FESTIWALOWE / FESTIVAL SECTIONS
MISTRZOWSKIE DOTKNIĘCIE / THE MASTER'S TOUCH


Męska historia/ The History Boys
Wlk. Brytania 2006, 109 min.
Reżyseria: Nicholas Hytner
Festiwale: Glitter Awards 07: Best Picture

Bagno/ Jar City/ Mýrin
Islandia / Niemcy 2006, 93 min.
Reżyseria: Baltasar Kormákur
Festiwale/ Nagrody: Edda Awards (Island): Best Film, Director of the Year, Best Actor - Ingvar Eggert Sigurdsson, Best Supporting Actor - Atli Rafn Sigurdsson, Best Music; Karlovy Vary 07: Crystal Globe;Telluride 07

Życie na krawędzi/ Life on the edge/ La vida abisma
Hiszpania 2007, 90 min.
Reżyseria: Ventura Pons

Imiennik/ The Namesake
Indie / USA 2006, 122 min.
Reżyseria: Mira Nair

Proste sprawy/ Simple Things/ Prostye veshchi
Rosja 2006, 108 min.
Reżyseria: Aleksiei Popogrebskij

Tehilim
Francja / Izrael / USA 2007, 96 min.
Reżyseria: Raphael Nadjari

Zwolnienie warunkowe/ Temporary Release/ Ledsaget udgang
Dania 2007, 90 min.
Reżyseria: Erik Clausen

Optymiści/ The Optimists/ Optimisti
Serbia / Hiszpania / Szwajcaria 2006, 98 min.
Reżyseria: Goran Paskaljevic

Przypadki Tracey/ The Tracey Fragments
Kanada 2007, 80 min.
Reżyseria: Bruce McDonald

Kelner/ Waiter/ Ober
Holandia / Belgia 2006, 97 min.
Reżyseria: Alex van Warmerdam

Ulzhan
Kazachstan / Niemcy / France 2007, 105 min.
Reżyseria: Volker Schlöndorff
Festiwale/Nagrody: Cannes 07

Z punktu widzenia nocnego portiera/ Night Porter's Point of View
Polska 1977, 17 min.
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Z punktu widzenia emerytowanego nocnego portiera/ Views of a Retired Night Porter
Austria 2006, 38 min.
Reżyseria: Andreas Horvath
Festiwale / Nagrody: Karlovy Vary 06: Best Short Documentary


FILMY DOKUMENTALNE / DOCUMENTARIES

Więcej niż obowiązek/ Beyond the Call
USA 2006, 82 min.
Reżyseria: Adrian Belic

Koty pana Mirikitani/ The Cats of Mirikitani
USA 2006, 74 min.
Reżyseria: Linda Hattendorf

Cocalero
Boliwia / Argentyna 2007, 78 min.
Reżyseria: Alejandro Landes

Przekroczyć granicę/ Crossing The Line
Wlk. Brytania / Korea Północna 2006, 90 min.
Reżyseria: Daniel Gordon

Furia wolności/ Freedom's Fury
USA 2006, 90 min.
Reżyseria: Colin K. Gray, Megan Raney

Hawana - Sztuka tworzenia ruin/ Havana - The New Art of Making Ruins/ Havanna - Die neue Kunst, Ruinen zu bauen
Niemcy 2006, 86 min.
Reżyseria: Florian Borchmeyer, Matthias Hentschler
Festiwale/Nagrody: Bavarian Film Awards 06: Best Documentary

Karnawał/ Carnival/ Karneval
Bośnia-Hercegowina 2006, 75 min.
Reżyseria: Alen Drljević
Festiwale / Nagrody: Sarajevo 06; IDFA 06; Göteborg 07; Trieste 07: Audience Award

Holenderski przyjaciel/ L'Ami Hollandais
Holandia 2005, 72 min.
Reżyseria: Pieter Jan Smit

Murch
USA / Wlk. Brytania 2006, 78 min.
Reżyseria: Edie Ichioka, David Ichioka

Dziwactwa starej Ameryki: Harry'ego Smitha antologia amerykańskiej muzyki ludowej/ The Old Weird America: Harry Smith's Anthology of American Folk Music
USA 2007, 90 min.
Reżyseria: Rani Singh

Too much future/ Too much future - Punk EAST!/ OstPunk! Too much Future
Niemcy 2006, 92 min.
Reżyseria: Henryk Gericke

Synowie/ Sons/ Söhne
Niemcy 2007, 104 min.
Reżyseria: Volker Koepp
Festiwale / Nagrody: Vision du Réel Nyon 07: Grand Prix

Niebezpieczna kultura/ Strange Culture
USA 2006, 76 min.
Reżyseria: Lynn Hershman Leeson
Festiwale / Nagrody: Sundance 07, Berlin 07

Co kupiłby Jezus?/ What Would Jesus Buy?
USA 2007, 90 min.
Reżyseria: Rob VanAlkemade
Festiwale / Nagrody: Silverdocs 07, Hot Docs 07, Edinburgh 07

Jak ugotować swoje życie/ How to Cook Your Life/ Wie man sein Leben kocht
Niemcy 2007, 100 min.
Reżyseria: Doris Dörrie
Festiwale / Nagrody: International Buddhist Film Festival - Singapore 07

Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary
USA 2007, 82 min.
Reżyseria: David Hausen


WOLNY DUCH / FREE SPIRIT


Pomroczność/ Blackout
Filipiny 2007, 85 min.
Reżyseria: Ato Bautista

John Waters: same świństwa/ John Waters: This Filthy World
USA 2006, 86 min.
Reżyseria: Jeff Garlin

Bańka mydlana/ The Bubble/ Ha-Buah
Izrael 2006, 115 min.
Reżyseria: Eytan Fox

186 kilometrów/ 186 Kilometers/ Jan Uusp?ld läheb Tartusse
Estonia 2007, 106 min.
Reżyseria: Andres Maimik, Rain Tolk

W stronę domu/ Getting Home/ Luo Ye Gui Gen
Hongkong / Chiny / Holandia 2006, 97 min.
Reżyseria: Zhang Yang

Złe nawyki/ Bad Habits/ Malos Habitos
Meksyk 2007, 98 min.
Reżyseria: Simón Bross

Meduzy/ Jellyfish/ Meduzot
Izrael 2006, 78 min.
Reżyseria: Shira Geffen, Etgar Keret

Męska robota/ A Man's Job/ Miehen työ
Finlandia 2006, 85 min.
Reżyseria: Aleksi Salmenpera

Mister Lonely
Wlk.Brytania / Francja / USA 2007, 110 min.
Reżyseria: Harmony Korine

Offscreen
Dania 2006, 93 min.
Reżyseria: Chrisoffer Boe
Festiwale / Nagrody: Venice 06: Young Cinema Award; Bodil Awards 06: Bodil for Best Actor

Sextet
Holandia 2007, 96 min.
Reżyseria: Eddy Terstall

Kiedy znów się spotkamy/ So Long My Heart!/ Wir Werden uns Widerseh'n
Niemcy / Szwajcaria 2006, 90 min.
Reżyseria: Oliver Paulus, Stefan Hillebrand


ODKRYCIA - WIZJE WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA / DISCOVERIES - VISIONS OF CONTEMPORARY WORLD

Dom Alicji/ Alice's House/ A casa de Alice
Brazylia 2006, 90 min.
Reżyseria: Chico Teixeira

Szaleństwa Adama/ Sweet Mud/ Adama Meshuga'at
Izrael / Niemcy 2006, 97 min.
Reżyseria: Shaul Dror

Anna M.
Francja 2007, 106 min.
Reżyseria: Michel Spinosa

Po nim/ After Him/ Apres lui
Francja 2007, 100 min.
Reżyseria: Gael Morel
Festiwale/Nagrody: Cannes 07 - Directors' Fortnight

Armin
Chorwacja / Niemcy / Bośnia-Herzegowina 2007, 82 min.
Reżyseria: Ognjen Svilicic
Festiwale / Nagrody: Karlovy Vary 07: East of West Award

Papieska toaleta/ The Pope's Toilet/ El bano del Papa
Urugwaj / Brazylia / Francja 2007, 85 min.
Reżyseria: Enrique Fernandes

Beaufort
Izrael 2006, 120 min.
Reżyseria: Joseph Cedar
Festiwale / Nagrody: Berlin 07: Silver Bear (Best Director)

Szczęśliwego nowego życia/ Happy New Life/ Boldog új élet
Węgry 2007, 85 min.
Reżyseria: Árpád Bogdán

W miastach/ In the Cities/ Dans les villes
Kanada 2006, 88 min.
Reżyseria: Catherine Martin
Festiwale / Nagrody: Toronto 06, Berlin 07, Haifa 07, Edinburgh 07

Pustynia szczęścia/ Happy Desert/ Deserto Feliz
Brazylia / Niemcy 2007, 92 min.
Reżyseria: Paulo Caldas

Ezra
Francja 2007, 102 min.
Reżyseria: Newton I. Aduaka
Festiwale / Nagrody: Sundance 07; Cannes 07 - Critics' Week; Ouagadougou 07: Grand Prize

Gucza/ Gucha - Distant Trumpet/ Guca!
Niemcy / Serbia / Bułgaria / Austria 2006, 94 min.
Reżyseria: Dusan Milic
Festiwale / Nagrody: Sofia 07: Audience Award

Sztukmistrz/ The Magician/ Hokkabaz
Turcja 2006, 126 min.
Reżyseria: Cem Yilmaz, Ali Taner Baltaci

Ku mojej pamięci/ In Memory Of Myself/ In memoria di me
Włochy 2007, 118 min.
Reżyseria: Saverio Costanzo

Khadak
Niemcy / Belgia / Holandia 2006, 104 min.
Reżyseria: Peter Brosens, Jessica Woodworth

Przyleciały jaskółki/ Swallows Have Arrived/ Lastochki prileteli
Rosja (Północna Ossetia) 2007, 90 min.
Reżyseria: Aslan Galazov
Festiwale / Nagrody: Khanty-Mansiisk 07: Grand Prix

W międzyczasie/ Meanwhile/ Mientras tanto
Argentyna / Francja 2006, 90 min.
Reżyseria: Diego Lerman
Festiwale / Nagrody: Argentinean Film Critics Association Awards 07: Silver Condor for Best Actress

Ucieczka/ Someone to run with/ Mishehu Laruts Ito
Izrael 2006, 118 min.
Reżyseria: Oded Davidoff

Nowy człowiek/ The New Man/ Den nya människan
Szwecja / Finlandia 2007, 104 min.
Reżyseria: Klaus Härö
Festiwale / Nagrody: Shanghai 07: Special Jury Award

Riza
Turcja 2007, 109 min.
Reżyseria: Tayfun Pirselimoglu

Rock'n'Roll nigdy nie umiera/ Rock'n'Roll Never Dies
Finlandia 2006, 131 min.
Reżyseria: Juha Koiranen

Ruby Blue
Wlk. Brytania 2007, 112 min.
Reżyseria: Jan Dunn

Na skrzydłach marzeń/ On the Wings of Dream/ Swopnodanay
Bangladesz 2007, 90 min.
Reżyseria: Golam Rabbany Biplob

Kelnerka/ Waitress
USA 2007, 108 min.
Reżyseria: Adrienne Shelly

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE / SHORT FILMS

Zestaw filmów krótkometrażowych 1 / First Set 97 min.

Efekt pamięci/ Memory Effect/ Memoryeffekt
Niemcy 2007, 23 min.
Reżyseria: Claudia Lehmann
Pochwała przystosowania/ A Fitting Tribute
Wlk. Brytania 2007, 14 min.
Reżyseria: Daniel Cormak

Bojo
Armenia 2007, 15 min.
Reżyseria: Mikayel Vatinyan
Festiwale/Nagrody: Yerevan 07: Golden Apricot

Minus
Serbia 2006, 16 min.
Reżyseria: Pavle Vucković
Festiwale/ Nagrody: Cannes 07: 3rd Prize Cinéfondation

Teodor/ Teodors/ Theodore
Łotwa 2006, 29 min.
Reżyseria: Laila Pakalnina
Festiwale / Nagrody: Arsenals Riga 06: Award for Best Baltic Film; IDFA 06; Göteborg 07; Karlovy Vary 07: Best Documentary - Special Mention

Zestaw filmów krótkometrażowych 2/ Second Set 102 min.

Oddaj królika/ Get The Rabbit Back
Bułgaria 2005, 6 min.
Reżyseria: Dimitar Mitovski & Kamen Kalev

Sexy Thing
Australia 2006, 10 min.
Reżyseria: Denie Pentecost

Najsmutniejszy chłopiec na świecie/ The Saddest Boy in the World
Kanada 2006, 14 min.
Reżyseria: Jamie Travis
Festiwale / Nagrody: Vancouver 06; Leo Awards 07 (Short Drama category): Best Sound, Best Sound Editing, Best Costume Design

Kłopoty królika/ Rabbit Troubles
Bułgaria 2007, 8 min.
Reżyseria: Dimitar Mitovski & Kamen Kalev

Po słonecznej stronie Alp/ On The Sunny Side Of The Alps/ Na sončni stani Alp
Słowenia 2007, 15 min.
Reżyseria: Janez Burger
Festiwale/Nagrody: Sarajevo 07

Dzień pracy/ The Working Day/ La Jornada
Argentyna 2006, 5 min.
Reżyseria: Jorge Bompart

Portret Sary/ Regarding Sarah
Kanada 2006, 14 min.
Reżyseria: Michelle Porter
Festiwale / Nagrody: Leo Awards 07 (Short Drama category): Best Film, Best Direction, Best Screenwriting, Best Editing, Best Production Design, Best Performance by a Female (Gina Stockdale)

Pokój szybkich randek/ Room for a quick one
Polska 2007, 30 min.
Reżyseria: Anna Maliszewska


Filmy krótkometrażowe z Estonii /Estonian short films 91 min.

Instynkt/ Instinct/ Instinkt
2003, 10 min.
Reżyseria: Rao Heidmets

Karl i Marilyn/ Karl and Marilyn/ Karl ja Marilyn
2003, 24 min.
Reżyseria: Priit Pärn

Maraton/ Marathon/ Maraton
2006, 14 min.
Reżyseria: Kaspar Jancis

Lisica/ Fox Woman/ Rebasenaine
2002, 10 min.
Reżyseria: Priit Tender

Wiadomość dla sąsiadów/ Message for the Neighbours/ Sonum naabritele
2005, 11 min.
Reżyseria: Priit Tender

Droga do Nirwany/ The Way to Nirvana/ Teekond Nirvanasse
2000, 12 min.
Reżyseria: Mait Laas

Instytut snów/ Institute of Dreams/ Une Instituut
2006, 10 min.
Reżyseria: Mati Kütt


Filmy krótkometrażowe Adiny Pintilie z Rumunii
/ Adina Pintilie's short films (Romania) 110 min.
(pokaz razem z filmem "Nu te supara, dar... / Don't get me wrong / Nie zrozum mnie źle", reż. Adina Pintilie - w Konkursie Wolny Duch / Free Spirit Competition)

Strach przed Panem G/ The Fear of Mr.G/ Frica domnului G
2006, 20 min.

Nea Pintea...model/ Nea Pintea...the Model/ Nea Pintea...Model
2005, 12 min.

Piskownica numer 186 / Sandpit#186/ Balastiera Areal No.186
2007, 20 min.

Pociągi bez nadzoru / Unwatched Trains/ Trenuri Nesupravegheat
2004, 8 min.



Filmy krótkometrażowe ze Studia Filmów Dokumentalnych w St.Petersburgu
/ Saint-Petersburg Documentary Film Studio 76 min.

Artel
Rosja 2006, 30 min.
Reżyseria: Sergey Loznitsa
Festiwale / Nagrody: Karlovy Vary 07: Best Documentary under 30 minutes

Kolekcja nr 1/ Collection nr 1
Rosja 2007, 16 min.
Reżyseria: Mikhail Zheleznikov

Yaptik-Hasse
Rosja 2007, 30 min.
Reżyseria: Edgar Bartener