Weekend na Millennium Docs Against Gravity

  • Informacja nadesłana
  • Festiwale i nagrody
Przed nami weekend filmowych wrażeń na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Już w piątek 19 maja odbędą się pokazy kina VR (Virtual Reality), a wieczorem o godz. 19 debata „Jak łatwo oddać swoją wolność? Jakie są współczesne zagrożenia dla wolności słowa i prawa do prywatności?” po filmie "Wolność słowa wolna od lęku".

seleccionada 057-val_9714.png


Piątek: Czy nie żyjemy już w matriksie?

Z jednej strony panuje dziś uzasadnione przekonanie, że nigdy wcześniej „człowiek Zachodu” nie mógł korzystać z tak dużej przestrzeni wolności jak współcześnie. Z drugiej strony takie filmy jak "Wolność słowa wolna od lęku" pokazują czyhające na nas niebezpieczeństwo totalnej kontroli nad naszym życiem. Czy nie żyjemy już w matriksie, karmiąc się złudzeniami o naszej wolności?


Podczas debaty „Jak łatwo oddać swoją wolność? Jakie są współczesne zagrożenia dla wolności słowa i prawa do prywatności?” razem z reżyserem filmu Tarquinem Ramsayem oraz zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad tymi problemami, a także nad tym, jak nie dać sobie odebrać wolności w łatwy sposób.

Piątek: Koncert Pogodno

Istniejące od 15 lat Pogodno to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny alternatywnej oraz inspiracja dla wielu rodzimych artystów. Muzycy Pogodna grali w wielu kapelach (Hey, Babu Król, Braty z Rakemna, BIFF) oraz z najważniejszymi artystami w naszym kraju (Kasia Nosowska, Brodka, Łąki Łan, Kora).


Pogodno skomponowało muzykę do serialu "Królowie Śródmieścia" oraz współtworzyło słuchowisko „Tequila” powstałe na podstawie książki Krzysztofa Vargi. Jest znane z takich utworów jak „Pani w obuwniczym”, „Orkiestra”, „Spierdalacz” czy „Uśmiech się”, ale zespół nigdy nie skupiał się na nagrywaniu hitowych singli, przywiązując uwagę do tworzenia albumów.


Koncert odbędzie się już w piątek w Cafe Kulturalna, o godz. 22. Wstęp z biletem na seans filmu "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie", poprzedzającym koncert (cena 25 zł).


Piątek i sobota: Kino VR

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się projekcje filmów dokumentalnych w technologii VR. Zapraszamy w niezwykłą podróż 360° w miejsca, do których trudno dotrzeć. Przeżyjecie stany, o które sami byście się nie podejrzewali. Wcielicie się w osoby, którymi nigdy nie byliście. Tu wirtualna rzeczywistość jest bardzo blisko rzeczywistości realnej… W Sali Gagarina na drugim piętrze Kinoteki rozstawionych będzie 20 stanowisk do doświadczania filmów. Projekcje w piątek i w sobotę w godz. 11-17. Na kino VR obowiązują zapisy.


Widzowie 14. Millennium Docs Against Gravity będą mogli doświadczyć kina VR także w Gdyni. Projekcje w niedzielę 21 maja w godz. 12-17.


Sobota: Warsztaty „Nasiona z tamtych lat”

W sobotę zapraszamy na warsztaty „Nasiona z tamtych lat” w przestrzeni przed baremStudio na Placu Defilad. Porozmawiamy z naukowcem z Banku Nasion, który istnieje na terenie Warszawy od lat 90. ubiegłego wieku. Warsztat poprowadzi: Paulina Jeziorek – założycielka ogrodu społecznego Wspólny Ogród przy Służewskim Domu Kultury. Współtworzy kolektyw Jadalnia Warszawa, który podczas wspólnych spacerów przygląda się roślinom jadalnym w przestrzeni miasta.


Pytania prosimy przesyłać na adres e-mail: akademia@againstgravity.pl. Projekcja filmu "Ziarno: nasiona historia", reż. Jon Betz, Taggart Siegel w sobotę o godz. 11:00.

Początek warsztatów o godz. 13:00 | Plac Defilad


Sobota: Debata międzypokoleniowa „Oswajamy Alzheimera”

Zapraszamy na debatę międzypokoleniową „Oswajamy Alzheimera” po filmie "Potwór w twojej głowie", którego projekcja odbędzie się w sobotę 20 maja o godz. 16 w Iluzjonie. Starzenie się społeczeństw wiąże się z wyraźnym wzrostem liczy osób zmagających się z różnymi formami demencji, w tym z chorobą Alzheimera. Czy czeka nas globalna epidemia tego schorzenia, jak straszą media i środowiska naukowe?


Porozmawiamy także o tym, jak wygląda codzienne życie z chorobą Alzheimera. Jak możemy przygotować się do wsparcia i organizacji opieki dla bliskimi nam osobami w rodzinie lub wśród przyjaciół? W debacie udział wezmą: Monika Redzisz – fotografka, Mirosława Wojciechowska – Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Małgorzata Musioł – Przystanek Alzheimer, Marzena Jazowska – psycholożka z Centrum Alzheimera. Debatę poprowadzi: dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak – socjolożka, zajmuje się procesami starzenia się społeczeństwa, wykładowca w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.


Sobota: Projekcja filmów Yuriego Ancaraniego i spotkanie z reżyserem

Yuri Ancarani, włoski artysta wizualny i reżyser filmowy, jest jednym z najciekawszych współczesnych twórców działających na pograniczu filmu dokumentalnego i wideo-artu. Prace wideo Ancaraniego były prezentowane w najważniejszych światowych muzeach i na festiwalach sztuki. Zaprezentujemy największy dotychczas w Polsce przegląd jego twórczości. Projekcja filmów "Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni" i "Zombi z batem", w sobotę 20 maja, o godz. 20.45 w Iluzjonie.


Po niej zapraszamy na spotkanie z reżyserem.


Sobota: Koncert Unlocking the Truth w Cafe Kulturalna

Już w sobotę pokaz filmu "Breaking a Monster" (godz. 19.30, Kinoteka) i spotkanie z twórcami, a po nim koncert Unlocking the Truth w Cafe Kulturalna. W 2013 roku na YouTube’ie pojawiło się nagranie heavymetalowego bandu występującego na Times Square w Nowym Yorku. Przełamując wszelkie stereotypy związane z tego typu muzyką, na chodniku zagrało trzech czarnoskórych nastolatków z Brooklynu. Półgodzinne nagranie ze spontanicznego koncertu zespołu Unlocking the Truth obejrzało 2,5 miliona osób. Rok później Malcolm, Jarad i Alec podpisali kontrakt z Sony Music.


W międzyczasie wystąpili między innymi w The Tonight Show oraz supportowali takie gwiazdy jak Metallica, Motorhead, Queens of the Stone Age, Guns N’ Roses czy Marylin Manson. Unlocking the Truth to również najmłodszy zespół w historii, który wystąpił na festiwalu Coachella. Muzyka Unlocking the Truth to niebywały powiew świeżości w muzyce metalowej i szybkiego punka.

"Breaking a Monster" będzie można zobaczyć także w niedzielę w kinie Luna o godz. 20.30. Zapraszamy!


Finał w Teatrze Studio

Także w sobotę 14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity ma swój finał w Teatrze Studio i nagradza Mistrzów. Zapraszamy na tańce do białego rana w barzeStudio. Początek o godz. 22, koniec białym ranem. Ale filmowe projekcje i spotkania z twórcami trwają całą niedzielę.


Niedziela: Spotkanie po projekcji filmu „Amazona”

W niedzielę spotkanie po projekcji filmu "Amazona" (reż. reż. Clare Weiskopf), która rozpocznie się o godz. 14:00. Czy wolność osobistą da się pogodzić z macierzyństwem? Czy wychowanie dziecka musi być poświęceniem? I jak postawy naszych matek wpływają na nas w dorosłym życiu?”


W debacie udział wezmą: Maria Rotkiel – psycholożka i terapeutka, Alina Gutek – dziennikarka „Zwierciadła” zajmująca się tematyką psychologiczną i społeczną. Spotkanie poprowadzi: Zofia Fabjanowska-Micyk – redaktorka działu kultury „Zwierciadła”.

Więcej informacji na stronie festiwalu: docsag.pl/pl/

zobacz też: