szukaj
Michelangelo Antonioni
Średnia ocena Zagłosuj:
    8,04/10
                        0/10  
ranking TOP (scenariusz): #218 idzie w górę z 219 na 218  
TOP (reżyser): #233 stoi w miejscu  
głosów: 772
  dodaj do ulubionych
miejsce urodzenia: Ferrara, Włochy
  data urodzenia: 1912-09-29 , data śmierci: 2007-07-30

stan cywilny: dwukrotnie żonaty 1. Letizia Balboni (od 1942); 2. Enrica Antonioni (od 1986 do jego śmierci)

ciekawostki - Michelangelo Antonioni

  • Przewodniczący jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1984 roku.


  • W 1985 roku miał poważny wylew na skutek, którego długo był sparaliżowany i nie mógł mówić. Nie był w stanie zrealizować, ani dokończyć żadnego filmu, aż do 1995 roku, kiedy to powstał jego "Al di l? delle nuvole" ("Po tamtej stronie chmur"), współreżyserowany przez Wima Wendersa.


  • Ukończył ekonomię i reklamę na Uniwersytecie w Bolonii.


  • Antonioni interesuje się architekturą, stąd też bohaterami jego filmów są architekci (np. "Przygoda").


  • Zmarł w Rzymie (Włochy).


  • Miał 178 cm wzrostu.


  • W 1940 roku pracował dla magazynu "Cinema'' publikowanego przez Faszystowską Gildie Rozrywki (Fascist Entertainment Guild), wydawanego przez syna Benita Mussoliniego.


  • Podczas kręcenia jednego z filmów spoliczkował swoją ulubioną aktorcę Monice Vitti, by ta przyjeła wyraz twarzy odpowiedni do kręconej sceny.


  • W grudniu 1996, podczas świąt Bożego Narodzenia, włamano się do jego mieszkania w Rzymie i skradziono Oscara za całokształt twórczości.


  • Parę lat po skończeniu studiów na Uniwersytecie Bolońskim, jeszcze zanim przeniósł się do Rzymu, Antonioni postanowił nakręcić film dokumentalny o pacjentach miejskiego domu dla umysłowo chorych. W chwili gdy zaczął kręcić większością pacjentów wstrząsnęły silne konwulsje i prace musiały zostać zatrzymane.


  • Kręcąc film "Powiększenie" Antonioni był niezadowolony z koloru trawy w parku Maryon, kazał ją przemalować i sceny w parku nakręcić raz jeszcze.


  • Zmarł tego samego dnia co Ingmar Bergman.


   
Michelangelo Antonioni  
(30 tematów)
 
dodaj nowy temat
lista tematów
gorące tematy
faq
Tytuł  Autor
Odpowiedzi
Data
Rzymska Opowieść Rzymska Opowieść doskonały film, genialna psychologia, akcja bez akcji, kameralnie a intensyw...
tristan0
 
0 15 marca 2010 12:08
szczerze to nie slyszalem o tym panu ale skoro juz to zajrzalem, to prosilbym jego fanow o podanie mi ze 3,4 f...
ostracize
 
43 9 marca 2010 12:46
proszę o pomoc Czy ktoś może wie, który z aktorów grający u tego reżysera popełnił samobójstwo, co miało związ...
imaginary_ _
 
0 26 lutego 2010 20:50
Książki Witam! Chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakieś książki o antonionim. Głównie interesują mnie wywiad...
VonRogul
 
1 25 stycznia 2010 17:04
TOP Jakie filmy Antonioniego uważacie za najlepsze ?
Falszywy_P rorok
 
12 16 stycznia 2010 12:41
8 filmów Michelangelo Antonioniego na DVD http://www.enh.pl/aktualnoscm.do?id=540 Super, do zakupienia jak naj...
Ghost_Love _Score
 
1 12 stycznia 2010 20:52
Śmierć 30 lipca 2007 tragiczny dzień dla świata filmowego, oprócz Michela Bóg zabrał ze świata Bergmana... ;/ ...
lain_coube rt
 
5 17 września 2009 19:24

W sieci od 18 marca 1998 roku, od 20 stycznia 2000 jako pierwszy serwis w Polsce dostępny w WAP. Pobierz logo Filmweb.
Znak filmweb jest zarejestrowanym znakiem towarowym podlegającym ochronie prawnej na mocy ustawy Prawo własności przemysłowej oraz Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; wyłączne prawo do używania znaku posiada
Omnigence sp. z o.o.

Created by agencja interaktywna - artegence.