Adam Kamień

biografie

(1)
  • Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Adam Kamień urodził się 7 lutego 1965 roku w Ostrołęce, gdzie życie artystyczne właściwie nie istniało. Jeszcze przed studiami aktorskimi skończył kurs tańca towarzyskiego i później należał do zespołu tanecznego. W tym czasie działał w amatorskim teatrze poezji 'Arka'. Pojechał na egzaminy do Łodzi z myślą, że gdyby mu się nie powiodło, będzie zdawał do studium wokalno-baletowego w Gliwicach.

    Jednak dostał się na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. W 1986 roku pojawiał się na ekranie; jako młody Jurek Zbierski w kinowym filmie "Biała wizytówka", w roli ucznia w filmie dla dzieci "ESD". A na trzecim roku zagrał główną rolą Tadeusza Wyczyńskiego "Bławatka" w filmie wojennym "KORNBLUMENBLAU" (1988) - fabularnym debiucie Leszka Wosiewicza. Za rolę w tym obrazie otrzymał Brązowego Leoparda na Festiwalu w Locarno. W 1989 roku ukończył studia, a rok potem obronił dyplom.

    Występował w teatrze muzycznym w Gdyni. Na scenie zagrał w "Nędznikach", później było zastępstwo w musicalu Andrew Lloyda Webber'a "Jesus Christ Superstar", wziął też udział w "Olivierze" na podstawie Charlesa Dickensa i "Pierścieniu i róży" Williama Makepeace Thackeray'a. W okresie pracy w Gdyni dostał niwielką rolę niemieckiego zamachowca Fryderyka Stabsa w drugim odcinku pt. "Berlin" -serialu "NAPOLEON" (1990). Dzięki temu zaproponowano mu następnie udział w zdjęciach próbnych do francuskiego serialu "Miłość od pierwszego wejrzenia" według pomysłu Ericha Segala. Dwa odcinki powstały w Polsce; w jednym z nich pt. "Pas De Deux" otrzymał główną rolę. Wtedy zrezygnował już z pracy w Teatrze Muzycznym. Jako jeden z aktorów zespołu choreografa i reżysera Janusza Józefowicza zagrał w warszawskim Teatrze Dramatycznym w słynnym musicalu "Metro", który stał się rewelacją sezonu teatralnego 1991/92.

opinie i nagrody
multimedia