Adolf Dymsza

Adolf Bagiński

8,4
4 827 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Adolf Dymsza

Zdrajca ojczyzny i kolaborant

użytkownik usunięty

Nie zapominajcie, że gdy Polacy ginęli na frontach, działali w konspiracji i byli mordowani przez
Niemców Adolf Dymsza występował w teatrach "Tylko dla Niemców" i pijał z gestapowcami. Cieszył
się wolnością za cenę zdrady.
Tymczasem niektórzy aktorzy np. Mieczysław Fogg czy Andrzej Szalawski (odtwórca Juranda w
"Krzyżakach") nie poddali się okupantowi i przypłacili to swoją karierą. Szalawski działał w AK,
pracując jako lektor i zdobywając cenne informacje od nazistów, za co został skazany po wojnie na
więzienie, został wzgardzony i aż do śmierci nie odzyskał dobrego imienia.
Dymsza wciąż jest poważany za swoją działalność filmową, a mało kto zwraca uwagę na to, że był
kolaborantem.

Występowanie w teatrach "tylko dla Niemców" i picie z gestapowcami do czynów zbrodniczych się nie kwalifikuje. Jak mi udowodnisz, że poprzez donosy Dymszy ktoś zginął tudzież wywieziony został do obozu koncentracyjnego to też nazwę go zdrajcą narodu polskiego. My Polacy błędnie rozumujemy patriotyzm. Dla nas patriota to ten kto ze wszystkich sił nienawidzi wroga i ten kto wykorzysta każdą okazje by mu sie rzucić do gardła chociazby z gołymi rękami. Stąd tyle ofiar w powstaniu warszawskim. A Dymsza chciał wojne poprostu przeżyc. Nie interesowała go polityka, kto z kim i dlaczego. Miał to głęboko w d.....I chwała mu za to ze przeżył, że swoją osobą bawił kolejne pokolenia. I to jest dla mnie prawdziwy patriotyzm

użytkownik usunięty
darba

Pomyłka patriotyzmu z nacjonalizmem, które są w ostatnim czasie celowo w mediach mylone. Patriota szanuje inne nacje, ale zawsze jest gotowy stanąć do boju w obronie ojczyzny, a w okresie pokoju ją buduje.
Po zapoznaniu się z różnymi źródłami, muszę przyznać, że sytuacja Dymszy była nieciekawa, nie wiedziałem na przykład o dzieciach, które miał na utrzymaniu. Musze przyznać, że napisałem ten post pod wpływem emocji. Czytając o losach aktorów, którzy poświęcili się uważałem jego pozycję za niesprawiedliwą. Dalej uważam współpracę z okupantem za nieetyczną, tym bardziej znając historię nazistów w Polsce.
Chyba jest już za późno na zbieranie dowodów, osądzi go Bóg. Szkoda, że tak wiele jest niedomówień i przeinaczeń w historii tych trudnych czasów.

To,że mógł być "cwaniaczkiem"(tj. występowanie w tamtych czasach w niemieckich teatrzykach ,to jest rodzaj kolaboracji ,ale takiej co w sumie aż tak wiele złego nie robi,ale jednak...),to nie znaczy ,że był złym aktorem. Jego gra aktorska przeszła już do historii i cenię go za talent . A chyba o to chodzi w Filmweb -ie ?

Żaden zdrajca. Po prostu nie każdy nadaje się na bohatera jak Żabczyński , Grosówna ,Rakowiecki czy Halama. Dymsza czy Benita byli bierni ale nikomu nie zaszkodzili jak Igo Sym czy Samborski i tylko to jest ważne. Aktor kapitalny , najlepszy komediowy w naszej historii i jako człowiek też podobno (według wspomnień) był bardzo lubiany. A że nie był typem wojownika i chciał po prostu przeżyć i chronić rodzinę...żadna zbrodnia.

Generalnie to łatwo jest oceniać ludzi z pozycji ciepłego fotela podczas gdy my w tak skrajnie złych czasach ni żyliśmy

darba

NIENAWIDZĘ JAK KTOŚ ŚLEPO POWTARZA PROPAGANDĘ KOMUNISTYCZNĄ. ZAMIAST PISAĆ TU BZDETY LEPIEJ POMYŚLEĆ ZA KOMUNY GINĘŁO WIELU NASZYCH RODAKÓW A NP GAJOS GRAŁ W FILMACH PROPAGANDOWYCH I CO BYŁ ZDRAJCĄ? Mój pradziad działał aktywnie przed wojną i zaraz jak Niemcy wleźli był poszukiwany m in za działalność w czasie Powstania Wielkopolskiego (wielu ludzi w tamtym regionie tak miało przyczyną był fakt że dowódcą sił Niemieckich był syn dowódcy, który walczył z powstańcami i zginął w tej walce. Syn wyciął 2 wioski po przez rozstrzelanie. Pradziad ukrywał się jak spora część wsiochów. Ich rodziny przeżyły dzięki innym wsiochom co byli na volks liście. Dlatego jeśli Dymsza pomagał to był patriotą.

darba

Ten Twoj lewacki bełkot, jest symptomatyczny yntelygentów z wielkich miast co za patriotyzm uwazają samo przeżycie a to jak sie kto zachowuje to sprawa nieistotna.
To typowa sowiecka narracja , starych komunistów i slugusów obcych państw, którzy bedą zdradzać , lizać dupę okupantowi na kolanach i nazwią to patriotyzmem, bo udało im sięprzeżyć a i tak pozostają SZMATAMI

porcupinetree70

Powiem ci coś w tajemnicy. Ty jesteś zdrowo rąbnięty. Napisz do mnie na priv. Mam telefon do dobrego psychiatry

porcupinetree70

Powiem ci coś w tajemnicy. Ty jesteś zdrowo rąbnięty. Napisz do mnie na priv. Mam telefon do dobrego psychiatry

Chciał po prostu pracować, żeby utrzymać i chronić żonę i dzieci, miał skomplikowaną sytuację rodzinną. Ponadto przy jego udziale udawało się wyciągnąć z Pawiaka wielu więźniów, m.in. Mirę Zimińską, z którą współpracował przed wojną. Warto poczytać całą jego autobiografię, sama Zimińska też wspomina ten epizod w swojej książce. Swoje po wojnie też odpokutował, więc wstrzymaj się proszę z takimi komentarzami.

Z perspektywy czasu łatwo jest oceniać...zawsze to mówię...nie życzę nikomu takich wyborów...a dziś jak jest.???..godność lub zycie...czemu ludzie nie zostawiają pracy w której są poniżani często... w tej "bananowej republice"- bo tak ją oceniam ...wolnej przynajmniej z nazwy......z tego samego powodu chcą żyć....marnie wbrew przekonaniom ale żyć...

opiniotworczy1

Właśnie. Z pozycji fotelika przed kompem łatwo ferować wyroki...

Ale mnie dobił Twój post. Jestem Nacjonalistą i patriotą, mam skrajnie prawicowe poglądy. Ale uwielbiam tego aktora, kocham wszystkie jego filmy. Uwielbiam każdą z Jego ról. I myślę, że jego życie prywatne, nie powinno mieć wpływu na ocenę jego osoby jako aktora. Moja prababka gniła w ravensbruck, pradziadek zginął pod stalingradem. Ale nie czuję przez to nienawiści, do Rosjan czy też Niemców. Więc dla czego teraz mielibyśmy rozpamiętywać, złe decyzję tak wspaniałego aktora, jakim był Adolf Dymsza. Był gwiazdą na miarę ówczesnego Hollywood. Niestety, przyszło mu żyć w kraju takim a nie innym..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones