Adrian I

Adrian Adolph Greenberg

8,0
192 oceny kostiumów
Adrian I
Legendarny kostiumograf złotej ery Hollywood Adrian przeszedł do historii jako jeden z najwspanialszych twórców w swoim fachu. W latach 30. i 40. był wziętym kostiumografem w wytwórni MGM, a jego najsłynniejszym dziełem są kostiumy z "Czarnoksiężnika z Oz". Czasami kredytowany jako Gilbert Adrian, projektant naprawdę nazywał się Adrian Adolph Greenberg. Przyszedł na świat 3 marca 1903 roku w Naugatuck w stanie Connecticut. Jego rodzice byli żydowskimi emigrantami. Imię "Gilbert", które czasami stanowiło część jego pseudonimu, Adrian zapożyczył sobie od imienia ojca. Był uczniem New York School for Fine and Applied Arts, dziś znanej jako Parsons School of Design. Jako 19-latek wyjechał na obóz do Paryża. Tam zauważył go Irving Berlin, który zatrudnił młodego geniusza i Adrian zaprojektował kostiumy do jego "The Music Box Revue".

Kariera projektanta rozwinęła się błyskawicznie. Szybko trafił do świata filmowego. Został głównym kostiumografem samego Cecila B. DeMille'a. W 1928 roku na pewien czas DeMille podjął się współpracy z MGM, a wraz z nim w największej hollywoodzkiej wytwórni pojawił się Adrian, z miejsca otrzymując posadę głównego kostiumografa Metro-Goldwyn-Mayer. W ciągu swojej współpracy z Metro Adrian zaprojektował kostiumy do ponad 200 filmów. To on był współtwórcą wizerunku takich gwiazd, jak Katharine Hepburn, Greta Garbo, Norma Shearer, Jeanette MacDonald, Jean Harlow czy Joan Crawford. Z Crawford pracował 28 razy, z Shearer 18, a ze zmarłą w wieku zaledwie 26 lat Harlow 9. Stroje zaprojektowane przez Adriana stały się szybko symbolem trendu i elegancji.

Najbardziej znane stroje Adriana to wykwintne suknie wieczorowe, projektowane głównie dla aktorek. Dokładnie można je sobie obejrzeć w filmie "Kobiety" George'a Cukora, gdzie plejada gwiazd przechadza się w jego kreacjach. Co więcej, oryginalnie czarno-biały film zawierał krótką sekwencję pokazu mody, zrealizowaną w Technicolorze. Późniejsze emisje obrazu w telewizji często pozbawiano tego fragmentu, oryginalną wyemitował dopiero kanał Turner Classic Movies. Adrian zasłynął nie tylko ze współczesnych, eleganckich projektów. To on był autorem ekstrawaganckich kostiumów z filmu "Kulisy wielkiej rewii" czy wiernych oryginałom i danym czasom, strojów historycznych, jak w "Damie Kameliowej" czy "Marii Antoninie". Legendarne są też czerwono-rubinowe pantofelki noszone przez Judy Garland w "Czarnoksiężniku z Oz".

W 1941 roku, w czasie swojego wielkiego sukcesu, Adrian opuścił MGM. Jak sam twierdził, zrobił to po tym, kiedy studio zażądało, aby w swoim nowym filmie jego największa muza, Garbo, wyglądała jak typowa amerykańska dziewczyna. Wiedząc, że to zniszczy całą aurę wokół boskiej Grety, odmówił. Co więcej, sama Garbo odeszła ze studia, co miało już być końcem jej kariery filmowej, a Adrian razem z nią. Jeszcze w 1941 roku Adrian otworzył własny, ekskluzywny butik. Były w nim dostępne jego najsławniejsze kreacje, a także całkiem nowe, bardziej skromne stroje, które miały trafić do zwykłych Amerykanek. Mimo rozstania z MGM, Adrian nie zawiesił współpracy z filmem. Niezależnie projektował dla różnych hollywoodzkich wytwórni. Po raz ostatni powrócił do MGM w 1952 roku, kiedy stworzył stroje do filmu "Cienki lód". Po tym przeszedł na emeryturę. Powrócił w 1959 roku, gdyż zaproponowano mu pracę przy broadwayowskiej produkcji "Camelot", ale w czasie preprodukcji niespodziewanie zmarł na atak serca w wieku zaledwie 56 lat.

Prywatnie Adrian w wieku 36 lat poślubił zdobywczynię pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki, hollywoodzką gwiazdę Janet Gaynor. Mieli syna. Byli małżeństwem przez 20 lat, aż do jego śmierci. Mimo to zarówno wtedy, jak i dziś panuje dosyć powszechna opinia, że małżeństwo i dla Adriana, i dla Gaynor było tylko "przykrywką" homoseksualizmu obojga. Mówi się, że Adrian miał gorący romans z ojcem Elizabeth Taylor w latach 30., a jeden z przyjaciół Gaynor stwierdził, że co prawda Adrian był jej mężem, ale miała też "żonę" - aktorkę Mary Martin, która przez lata uchodziła za jej serdeczną przyjaciółkę. Mimo że zarówno za życia, jak i dziś uważany jest za jednego z najbardziej genialnych projektantów w przemyśle filmowym w dziejach kina, Adrian nigdy nie doczekał się nawet nominacji do Oscara.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 marca 1903

data śmierci: 13 września 1959

miejsce urodzenia: Naugatuck, Connecticut, USA

żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=77250>Janet Gaynor</a> (od 14.08.1939 do jego śmierci), syn Robin (ur. 1940)
Zmarł na atak serca w Los Angeles (Kalifornia, USA), gdzie został pochowany na Hollywood Forever Cementary.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

człowiek legenda

użytkownik usunięty

Stworzył tyle pięknych kreacji. Akademia była chyba ślepa, że go nie doceniła...

...

użytkownik usunięty

Walter Plunkett, Edith Head, Adrian... Dziś prawdziwych mistrzów kostiumografii już nie ma. ;( Oni stworzyli najpiękniejsze stroje w dziejach kina. Zarówno Plunkett, jak i Head, zostali docenieni licznymi nagrodami, lecz, nie wiem czemu, nie Adrian.
A przecież to on był autorem kostiumów m.in. Jean Harlow czy Joan...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones