Albert R. Broccoli 

Albert Romolo Broccoli

7,8
489 ocen pracy producenta
Albert R. Broccoli
Albert Romolo Broccoli urodził się 5 kwietnia 1909 roku w Astoria Queens. Jego rodzice, Cristina i Giovanni Broccoli, wychowali go w Nowym Yorku na rodzinnej farmie.

Przodkowie rodziny Broccoli byli odpowiedzialni za wyhodowanie nowej odmiany kalafiora, a tym samym wynalezienie nowego warzywa, któremu nazwę nadali od swojego nazwiska.

Kuzyn Alberta Broccoliego, Pat DiCicco dał mu przydomek "Cubby" po pewnym bohaterze komiksu zwanym Kabibble.

Broccoli pracował w aptece, a później jako osoba robiąca trumny, jednak podróż do kuzyna do Los Angeles obudziła w nim ambicje sławy. Pat był agentem filmowym i przedstawił Alberta takim osobom jak Randolph Scott, Cary Grant i Bob Hope.

W roku 1940, w wieku 31 lat, ożenił się z aktorką Glorią Blondell. Tego samego roku, szef 20th Century Fox zaoferował Albertowi posadę wicedyrektora przy produkcji filmu "Banita" (1943) wyreżyserowanego przez Howarda Hawksa, a produkowanego przez jego dobrego przyjaciela Howarda Hughesa. Dzięki zaangażowaniu w pracę Broccoli stał się najlepszym wicedyrektorem zarówno w wytwórni 20th Century Fox, jak i w całym Hollywood. Był asystentem reżysera w takich filmach jak "Pieśń o Bernadette" (1943) czy "Czarny łabędź" (1942).

Kiedy zaczęła się II Wojna Światowa Broccoli zaciągnął się do marynarki, gdzie poznał przyszłego producenta Raya Starka i razem stali się odpowiedzialni za rozrywkę dla żołnierzy. Po wojnie Broccoli za wszelką cenę chciał wrócić do przemysłu filmowego.

Broccoli i Gloria Blondell postanowili zakończyć swoje małżeństwo w 1945. Pozostali jednak dobrymi przyjaciółmi.

W 1946 roku, jego kuzyn Pat zdobył fundusze na finansowanie nowego filmu o nazwie "Avalanche" (1946), przy którym Broccoli był kierownikiem produkcji. Film ten zapoczątkował partnerstwo pomiędzy nim a reżyserem filmu, Irvingiem Allenem. Broccoli i Allen założyli później firmę Warwick Productions, która stała się, z powodzeniem, niezależną firmą produkcyjną z siedzibą w Londynie.

Po marnym przyjęciu przez publiczność filmu "Avalanche", Brocooli imał się różnych dodatkowych zajęć. Sprzedawał nawet choinki w Kaliforni, jak również stał się agentem gwiazd i reprezentował takie osoby jak Robert Wagner czy Lana Turner.

W 1951 roku Broccoli ożenił się z Nedrą Clark. Tego samego roku odszedł z agencji i razem z Allenem nakręcił film "The Red Beret" (1953). Film odniósł w Stanach bardzo duży sukces. Zarówno Broccoli, jak i Allen stali się najbardziej wziętymi producentami filmowymi w Anglii. Nakręcili wspólnie wiele hitów jak "Safari", "Zarak" czy "The Bandit of Zhobe". Broccoli i Nedra chcieli jednak założyć rodzinę, ale według lekarzy Nedra nie mogła mieć dzieci. Adoptowali więc małego chłopca o imieniu Tony. Krótko po tym, Nedra zaszła w ciążę i urodziła im się córka, której nadali imię Tina. Nedra Clark umarła zaraz po porodzie córki. Broccoli został wdowcem z dwójką dzieci. Poświęcał mnóstwo czasu projektom nowych filmów, ale jednocześnie zajmował się swoimi dziećmi.

Broccoli spotkał Dana Wilson na przyjęciu w Nowym Yorku i od razu widać było zauroczenie. Oboje zakochali się w sobie i po niespełna pięciu tygodniach Broccoli poprosił ją o rękę. Drużbą Alberta była sam Cary Grant. Dana poleciała z nim do Londynu, aby zacząć nowe życie.

Po skończeniu filmu "Procesy Oscara Wilde'a" (1960), który został sfinansowany z prywatnych kieszeni Alberta i Irvinga, obaj zbankrutowali z powodu braku zainteresowania filmem. Powód tego był prozaiczny - homoseksualizm Oscara Wilde'a. Filmu nie wolno było reklamować w Stanach Zjednoczonych i nie zwróciły się pieniądze z pokazów kinowych. Broccoli i Allen zakończyli współprace po porażce tego filmu.

18 czerwca 1960 roku, Dana urodziła córeczkę, Barbarę. Pewnej nocy Dana zapytała się Alberta, co tak naprawdę chciałby robić. Odpowiedział, że zawsze chciał nakręcić książki Iana Fleminga o przygodach Jamesa Bonda.

W jakiś sposób udało się Broccoliemu spotkać z Harry Saltzmanem, człowiekiem, który miał prawa autorskie do książki. Razem stworzyli Eon Productions Limited i Danjaq S.A., aby nakręcić pierwszego Bonda pod tytułem "Dr. No" (1962). Aby spełnić swe marzenia potrzebowali jednak sporego dofinansowania. W tym celu polecieli do Nowego Yorku i spotkali się z Arturem Krimem, szefem United Artists. W przeciągu godziny Broccoli i Saltzman mieli umowę na zrobienie pierwszego filmu o agencie 007. Pomimo skromnego budżetu w wysokości jednego miliona dolarów, producenci nalegali, aby nakręcić go na Jamajce i z Seanem Connerym w roli głównej. Filmy o przygodach Jamesa Bonda stały się najbardziej kasową produkcją wszechczasów, a nazwisko Broccoli stało się powszechnie znane.

Razem z Harrym Saltzmanem, Broccoli wyprodukował "Dr. No" (1962), "Pozdrowienia z Moskwy" (1963), "Goldfinger" (1963), "Operacja "Piorun"" (1965), "Żyje się tylko dwa razy" (1967), "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości" (1969), "Diamenty są wieczne" (1971), "Żyj i pozwól umrzeć" (1973) oraz "Człowiek ze złotym pistoletem" (1974).

Po dziewięciu latach partnerstwa Harry Saltzman sprzedał swoje udziały w Eon/Danjaq firmie United Artists i tym samym Albert R. Broccoli stał się wyłącznym producentem filmów o Bondzie. Później wprowadził do spółki swojego pasierba, Michaela G. Wilsona oraz córkę, Barbarę Broccoli, robiąc z tego prawdziwy rodzinny interes. Ostatnim, nie-Bondowym filmem Broccoli'ego był "Chitty Chitty Bang Bang" (1968). Zakupił on prawa do tej książki od Iana Fleminga, kiedy ubijał interes z filmami o agencie 007.

W 1982 roku Albert R. Broccoli otrzymał nagrodę Irvinga G. Thalberga za długą i pomyślną karierę producencką. Nagrodę wręczył mu Roger Moore na ceremonii rozdania Oskarów. Broccoli powiedział, że był to jeden z najszczęśliwszych dni w jego życiu i jest zaskoczony, że spotkał go taki zaszczyt. Podczas przemówienia podziękował również całej ekipie, która pomagała mu w tworzeniu filmów.

W 1990 roku przyznano mu gwiazdę na Hollywood Wall Of Fame, a sama Królowa Anglii uhonorowała go za jego wkład w kino i poświęcenie dla społeczeństwa brytyjskiego. Ostatnim filmem Broccoliego była "Licencja na zabijanie" (1989).

Na początku lat dziewięćdziesiątych miał problemy z sercem i nie był w stanie uczestniczyć w produkcji filmu "Goldeneye".

Ostatnie lata Albert R. Broccoli spędził w swoim domu w Beverly Hills w otoczeniu dzieci i wnuków. Pomimo nagród, wyróżnień, zaszczytów i wspaniałej kariery filmowca, najważniejszą rzeczą dla Broccoliego była rodzina. Po operacji założenia potrójnego by-passu w 1995 Albert R. Broccoli zmarł we czwartek 27 czerwca 1996 roku otoczony najbliższymi. Miał 87 lat i był najbardziej lubianym producentem filmowym. Nikt nigdy nie miał nic złego dopowiedzenia na jego temat. Według wielu był człowiekiem łagodnym, który troszczył się o wszystkich swoich pracowników. Był ostatnim, prawdziwym producentem filmowym. Dziedzictwo Alberta R. "Cubby" Broccoliego żyje dalej w jego rodzinie, która podtrzymuje tradycję produkcji filmów o przygodach Agenta Jej Królewskiej Mości - Jamesa Bonda.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 kwietnia 1909

data śmierci: 27 czerwca 1996

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

trzykrotnie żonaty: 1. Gloria Blondell (1940 - 1945, rozwód); 2. Nedra Clark (1951 - 1956, do jej śmierci), córka Tina Banta (ur. 19.07.1962); 3. Dana Broccoli (od 21.06.1959 do jego śmierci), córka Barbara (ur. 19.06.1960)
Zmarł w Beverly Hills (Kalifornia, USA) z powodu niewydolności serca.
Jego adoptowany syn to producent Tony Broccoli.
Został uhonorowany nagrodą im. Irvinga G. Thalberga w 1982 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

wielkie brawa dla tego pana, bo dzięki nie mu powstała wspaniała seria szpiegowskich filmów, jedne części były gorsze inne lepsze, ale to już zależy od gustu i czy ktoś lubił danego aktora grającego postać jamesa bonda

tralalala

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones