Andrea Bocelli

biografie

(1)
  • Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico we Włoszech. Zamiłowanie do opery, śpiewu i muzyki okazywał od wczesnych lat; rodzice, chcąc rozwijać jego talent, zapisali go na lekcje gry na pianinie, później uczył się też gry na saksofonie i flecie. Jak sam mówi, w dzieciństwie zawsze proszono go, aby śpiewał dla krewnych i to właśnie reakcje innych zdecydowały, kim miał zostać.
    Po ukończeniu szkoły Andrea studiował na Uniwersytecie w Pizie i ten okres wspomina jako najprzyjemniejszy w swoim życiu. Legendarny tenor, Franco Corelli, dostrzegł jego talent i chętnie przyjął go na swego ucznia. Aby opłacić należności, Andrea występował w barach, śpiewając i grając na pianinie i podczas jednego z takich wieczorów poznał swoją żonę, Enricę.
    W 1992 roku nastąpiły w jego życiu wydarzenia, które znacznie przyśpieszyły jego karierę. Włoski gwiazdor rockowy, Zucchero, szukał tenora, z którym prowadziłby próby przed wspólnym występem z Luciano Pavarottim. Natrafił na Bocellego i gdy Pavarotti otrzymał nagranie, zachwycił się głosem tego nieznanego jeszcze tenora.
    W 1994 roku zwyciężył na festiwalu w San Remo i zgodnie ze zwyczajem został zaproszony do występu w roku następnym. Zaprezentował piosenkę "Con te partirò" z drugiego albumu "Bocelli", który zwrócił uwagę Europy na tego włoskiego śpiewaka. Na rynku międzynarodowym Bocelli zadebiutował w roku 1996 albumem "Romanza".

opinie i nagrody
multimedia
  • galeria
  • wideo