Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 774 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda

Strasznie zadufany w sobie. Jego twórczość ma się nijak do filmów Polańskiego, czy Kieślowskiego. Człowiek, który swoją karierę zawdzięcza paru adaptacjom filmowym szkolnych lektur, które do tej pory siłą pokazywane są znudzonym, przysypiającym uczniom. Prawda jest taka, że jeszcze tydzień temu 99,9% z ludzi nie umiała poza Weselem, Panem Tadeuszem i Katyniem (z którymi zapewne też zapoznali się w szkole, kiedy polonistce nie chciało się poprowadzić normalnych zajęć), żadnych jego filmów, a teraz każdy po kolei wierny fan wielbiciel i "uh uh Wajda, taki wspaniały, wielki reżyser".

latajaca_zaba

Wybitni reżyserzy za to doceniali filmy Wajdy. .Steven Spielberg (zgłaszając Andrzeja Wajdę do honorowego Oscara ):
Przykład Andrzeja Wajdy przypomina nam, twórcom filmowym, że czasem historia może wystawić naszą odwagę na niespodziewaną i poważną próbę, że widzowie mogą oczekiwać od nas podniesienia na duchu, że możemy stanąć przed koniecznością zaryzykowania kariery w obronie godności naszych społeczeństw.
Martin Scorsese (w „Guardianie”, 2015): Scorsese: „Na filmach Wajdy uczyłem moich aktorów.” Dalej Scorsese mówi
„Oglądając każdy z filmów Wajdy, byłem pod wrażeniem jego mistrzostwa. Z [wojennej] trylogii Wajdy największe wpływ wywarł na mnie „Popiół i diament”. Zapowiadał on nadejście wielkiego reżysera. To był jeden z ostatnich filmów pokazujących prawdziwe dziedzictwo tego, jak wpłynęła wojna na Wajdę i na jego naród.Był dla nas wprowadzeniem do całej szkoły filmowej związanej z tym, co produkowała kinematografia Związku Radzieckiego, ale wyraźnie od tego różnej. Dał nam także Zbyszka Cybulskiego, wybitnego aktora i nową ikonę pokolenia.”
Ingmar Bergman (w liście do Wajdy, gdy ten odbierał w 1990 r. Europejską Nagrodę Filmową za dokonania życia):
„Pańska sztuka nie byłaby możliwa bez miłości. W każdym ujęciu, w każdej scenie, Pańska sztuka promieniuje miłością do swego zawodu, do swego kraju i do człowieka. Jest Pan jednym z ostatnich, którzy wciąż walczą o kulturę europejską, wierni do śmierci swojej wizji. Jestem dumny, że ja również mogę brać udział w tej walce i ściskam Pana gorąco.”
Jarosław Iwaszkiewicz (w liście do Wajdy z Paryża o „Brzezinie”):
„Uważam, że tak pięknie to zrobiłeś, jak pisał „New York Herald” – wiernie duchowi Iwaszkiewicza. A wszystko Twoje w tym filmie (Malczewski, cała Wielkanoc) tak cudownie zlewa się z moim. Bardzo Ci jestem za to wdzięczny i niezmiennie podziwiam twoja intuicję, Twoją twórczość, wszystko to, co sprawiło, że moje opowiadanie stało się Twoim filmem. To, co napisałeś o „Pannach z Wilka”, szczególnie mnie uderzyło: tyle światła. Tak, to jest to”. Natomiast Elia Kazan tak powidział, gdy spotkał w Paryżu Wajdę „Czy to pan zrobił film, który dzieje się w ciągu jednej nocy?”, pomyślałem natychmiast, że chodzi o „Popiół i diament”. Okazało się, że miał na myśli „Wesele”: „Kto panu napisał taki dobry scenariusz?”. I co z tego, że lektury, a poza tym byl wyśmienitym reżyserem teatralnym dokumentalistą np „Umarła klasa” o Kantorze i jego teatrze. Jest w internecie o tym dla czego w filmie Lotna z szabelka na czołgi, Wajda dokadnie to wyjaśnia, odpowiadając na pytanie zadane przez młodego człowieka, o ekranizacji lektór też mówi. Linku do tego nie podam, bo uważam, ze trzeba się trochę wysilić, a jak się chce to się znajdzie. Jest nawet o słynnym przedstawieniu Wajdy z Teatru Satarego „Biesy”, o wspaniałych recenzjach i sukcesie po wystawieniu spektaklu w Londynie, Pozdrawiam

anialek36

Wspaniałe zderzenie człowieka prymitywnego z człowiekiem światłym.

kosobi

Miło mi, dziękuję :) A tak na marginesie, ludzie wypowiadają się tutaj o kimś, o jego twórczości, nie mając zielonego pojęcia o tej osobie, jej dorobku artystycznym, dokonaniach. No cóż...

kosobi

Każdego kto ma odmienne zdanie nazywasz prymitywnym?
Wajda ma zachwycać i już?
Moze Scorsese i Bergmana zachwycał, mnie nie zachwyca podobnie jak autora wątku.
Uznanie dla Wajdy na zachodzie chyba bardziej wynikało z poprawności politycznej niż z szczerego podziwu.
Czasem dyskutuję z miłośnikami kina z różnych krajów europejskich i jeszcze nigdy nikt nie wspomniał Wajdy. Nazwisko Kieślowskiego pada a i owszem nawet stosunkowo często. Już chyba Agnieszka Holland jest bardziej znana czy pokolenie młodych twórców.

caligulaam

Wajda nie tylko wybitny reżyser filmowy, ale też teatralny, a do swojego filmu Piłat i inni zaprojektował też kostiumy i dekoracje. By świetnym rysownikiem. Człowiek można powiedzieć renesansu. Sołżenicyn chciał, żeby Andrzej Wajda wyreżyserował według jego powieści "Czołgi znają prawdę"( chodziło o bunt jeńców w jednym z obozów radzieckich) film, napisał do Wajdy do Francji z Ameryki, bo tam już mieszkał, Wajda kręci akurat „Dantona” 1982 rok to był. Wajda dostał by pieniądze od amerykańskiego producenta wszystko, tylko kręcić. Mocno się zastanawiał pan Andrzej i jego żona Krystyna nad tym, ale gdyby się tego podjął, nie mógł by w tamtym czasie wrócić do kraju i niestety musiał odmówić. 1972 roku Wajda założył Zespół Filmowy „X”, którego był kierownikiem artystycznym, świetne filmy tu powstawały na przykład Wielki bieg, reż. Jerzego Domaradzkiego, Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland, Wodzirej, reż. Feliks Falk, Matka Królów Zaorskiego, czy Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego 1982. Pod koniec 1982 i na początku 1983 roku z inicjatywy organizacji partyjnej przy Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe” doszło do weryfikacji istniejących jednostek. Zespołowi „X” zarzucono działalność opozycyjną. Dyrektor Przedsiębiorstwa wysłał wypowiedzenie pracy w charakterze członków kierownictwa Wajdzie, Pec-Ślesickiej, Michałkowi. Zespół został rozwiązany 1 maja 1983 roku. Między innymi rozwiązano go, bo Wajda zezwoli na nakręcenie Bugajskiemu Przesłuchania. Zespół „X” zrealizował 44 filmy pełnometrażowe i 35 filmów telewizyjnych. Po latach Feliks Falk wspominał fenomen Zespołu, starając się określić ducha tej instytucji: „W X-ie była duża poczekalnia, gdzie siedziała sekretarka. Ludzie tam przychodzili, siadało się, rozmawiało i było przyjemnie. Myślę, że zespół powinien być także do tego. Nie tylko do załatwiania spraw urzędowych, ale po to, żeby wypić kawę, spotkać się, pogadać. Taki rodzaj kawiarni. Miejsce, dokąd się przychodzi dla wymiany myśli, a niekoniecznie z konkretną sprawą. Zespół Wajdy oczywiście do końca tej funkcji nie spełniał, ale spełniał ją w nieporównanie większym stopniu niż inne. Najważniejsze były naturalnie spotkania, na których wszyscy razem analizowaliśmy kolejne scenariusze, łącznie ze scenariuszami Wajdy – «Dyrygenta» na przykład”. Jak ocenia Marcin Adamczak, „w przypadku Wajdy, wciąż rewidującego język swojego kina, spotkanie z młodymi twórcami zdawało się tworzyć unikalną szansę zarówno odświeżenia estetyki («Bez znieczulenia» zrealizowane w duchu kina moralnego niepokoju), jak i przede wszystkim uchwycenia na nowo pulsu współczesności”.

caligulaam

Tu nie chodzi o odmienne zdanie, bo to w dyskusji jak najbardziej wskazane, tylko o to, że dobrze by było mieć wiedzę o temacie, o którym chce się mówić. A jak ktoś zaczyna pisać już na początku: „Strasznie zadufany w sobie” i dalej pisze „Człowiek, który swoją karierę zawdzięcza paru adaptacjom filmowym szkolnych lektur, które do tej pory siłą pokazywane są znudzonym, przysypiającym uczniom”. Nie ma pojęcia ani o Wajdzie, ani o jego filmach. Wszyscy czepiają się, że Wajda to tyko lektury, czy adaptacje książek... Ekranizacjami książek parali się wielcy reżyserzy jak np: Milos Forman na podstawie książki Kena Keseya nakręcił Lot na kukułczym gniazdem, Sydney Pollack Firma - kinowa wersja powieści Johna Grishama, Ojciec chrzestny - mafijna trylogia wszechczasów autorstwa Mario Puzo w reżyserii Francisa Forda Coppola, Raport pelikana - podstawie książki Johna Grishama reżyser Alana J. Pakula, Robert Zemeckis zrobił Forresta Gumpa, a Absolwenta na podstawie książki Charlesa Webba, wyreżyserował Mike Nichols. A Mechaniczna pomarańcza (1971 na podstawie powieści Anthony'ego Burgessa (1962) wiadomo Stanley Kubrick, Kubrick nakręcił też Lśnienie na podstawie książki Kinga, to była znienawidzona przez Kinga ekranizacja. Pierwszym pełnometrażowym dziełem Kubricka była adaptacja powieści Clean Break Lionela White’a (Pocałunek mordercy był ostatnim filmem reżysera opartym na oryginalnym pomyśle – wszystkie późniejsze dzieła Stanleya Kubricka były adaptacjami powieści lub opowiadań. Adaptacja powieści Paths Of Glory (Ścieżki chwały) Humphreya Cobba.

kosobi

Podobną opinie przekreślająca Wajdę usłyszałem od aktorki 40 l. pracującej w jednym z polskich teatrów uważajacych sie za postępowe, gdzie wystawia się właśnie poprawne polityczne spektakle za duże pieniądze, a aktorzy nie wychodzą na scenę, jak mówiła, bez wypicia wcześniej trzech piw. Wajda wg niej był "słaby". To taka pogardliwa nawijka z tego środowiska. Coś jakby w stylu obłędnej rewolty: spalić to co było wartościowe, my jesteśmy bogami.... Antyhumanizm z pretensjami do tolerancji.

Pawel2021

https://www.sfp.org.pl/magazyn_filmowy,123.MF_03_2021_www.pdf

latajaca_zaba

A teraz każdy po kolei zaciekły hejter i "uh uh Wajda, taki zły, chujowy reżyser, bo zabił konia, który i tak miał zginąć brutalniejszą śmiercią" :P

Axel_Foley17

Jego filmy są pełne przekłamań. Najpierw kręcił pod dyktando sowietów, robiąc z żołnierzy polskiego podziemia nieudaczników. A szczytem jego hipokryzji było zrobienie "bohatera" z agenta UB pseudo "Bolek!

jens23

Czyli nie masz kompletnie pojęcia o filmach i twórczości Wajdy!

anialek36

Nie da się ukryć, że Wajda miał "plecy" w polskim środowisku filmowym jak żaden inny reżyser, bo niezależnie od tego jak słaby film nakręcił, i tak kręcił kolejny, Żaden inny reżyser w Polsce nie miał takiego luksusu, żeby kręcić film rok w rok. Dodatkowo agresywnie promował w swoich filmach Jandę, która jest strasznie bezpłciową aktorką. Żuławski np gdyby nie kontakty we Francji, to skończyłby kręcenie na dwóch/trzech filmach.

makalega

Ja Jandę widziałam na żywo w monodramie Biała bluzka i nie powiedziała bym, że jest bezpłciowa, dostała brawa na stojąco! Podpadła mi trochę ostatnio dzieląc ludzi na lepszych, gorszych, ale aktorka jest znakomitą! Co do Wajdy tez się z Tobą ne zgodzę, bo oglądałam wszystkie filmy Wajdy włącznie z jego etiudami z czasów łódzkiej filmówki. Już mi się nie chce wszystkiego powtarzać i wałkować w kółko , pisać tego samego, ale pozdrawiam!

makalega

https://www.youtube.com/watch?v=nro-21-pid8

latajaca_zaba

https://www.youtube.com/watch?v=xxYGv4dTny8

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones