Andrzej Witold Stanisław Wajda

Andrzej Wajda

nagrody

(84)
  • wygrane: 41
  • nominacje: 43

Oscary

wygrane: 1
2000 Oscar Specjalnywygrana
Oscar Specjalny
Nagroda honorowa

BAFTA

wygrane: 1
1984 BAFTAwygrana
BAFTA
Najlepszy film nieanglojęzyczny za film Danton (1982)

Cannes

wygrane: 5 | nominacje: 5
1981wygrana
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda główna za film Człowiek z żelaza (1981)
wygrana
Złota Palma
Najlepszy film za film Człowiek z żelaza (1981)
1979wygrana
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda główna za film Bez znieczulenia (1978)
nominacja
Złota Palma
Udział w konkursie głównym za film Bez znieczulenia (1978)
1978wygrana
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Najlepszy film za film Człowiek z marmuru (1976)
1970nominacja
Złota Palma
Udział w konkursie głównym za film Krajobraz po bitwie (1970)
1969nominacja
Złota Palma
Udział w konkursie głównym za film Polowanie na muchy (1969)
1966nominacja
Złota Palma
Udział w konkursie głównym za film Popioły (1965)
1957wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda Specjalna Jury za film Kanał (1956)
nominacja
Złota Palma
Udział w konkursie głównym za film Kanał (1956)

MFF w Wenecji

wygrane: 2 | nominacje: 2
1998wygrana
Złoty Lew za całokształt twórczości
Zdobywca
1983nominacja
Złoty Lew
Udział w konkursie głównym za film Miłość w Niemczech (1983)
1961nominacja
Złoty Lew
Udział w konkursie głównym za film Samson (1961)
1959wygrana
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Najlepszy film za film Popiół i diament (1958)

Berlinale

wygrane: 2 | nominacje: 7
2009wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda im. Alfreda Bauera za film Tatarak (2009)
nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Tatarak (2009)
1997nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Panna Nikt (1996)
1996 Srebrny Niedźwiedźwygrana
Srebrny Niedźwiedź
Za wybitny wkład artystyczny za film Wielki tydzień (1995)
nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Wielki tydzień (1995)
1988nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Biesy (1988)
1980nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Dyrygent (1979)
1968nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Bramy raju (1968)
1962nominacja
Złoty Niedźwiedź
Udział w konkursie głównym za film Miłość dwudziestolatków (1962)

Orły

wygrane: 1 | nominacje: 5
2008 Orzełwygrana
Orzeł
Najlepszy film za film Katyń (2007)
nominacja
Orzeł
Najlepsza reżyseria za film Katyń (2007)
2003nominacja
Orzeł
Najlepsza reżyseria za film Zemsta (2002)
2000nominacja
Orzeł
Najlepszy film za film Pan Tadeusz (1999)
Najlepsza reżyseria za film Pan Tadeusz (1999)
Najlepszy scenariusz za film Pan Tadeusz (1999)

Złote Lwy

wygrane: 5 | nominacje: 4
1984wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda Dziennikarzy za film Danton (1982)
nominacja
Złote Lwy
Udział w konkursie głównym za film Danton (1982)
1979wygrana
Nagroda Specjalna Jury
Zdobywca za film Panny z Wilka (1979)
nominacja
Złote Lwy
Udział w konkursie głównym za film Panny z Wilka (1979)
1978 Złote Lwywygrana
Złote Lwy
Najlepszy film za film Bez znieczulenia (1978)
1977wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda Dziennikarzy za film Człowiek z marmuru (1976)
nominacja
Złote Lwy
Udział w konkursie głównym za film Człowiek z marmuru (1976)
1976nominacja
Złote Lwy
Udział w konkursie głównym za film Smuga cienia (1976)
1975 Złote Lwywygrana
Złote Lwy
Najlepszy film za film Ziemia obiecana (1974)

Europejska Akademia Filmowa

wygrane: 1
2009 Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)wygrana
Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI za film Tatarak (2009)

Cezary

wygrane: 1 | nominacje: 2
1983 Cezarwygrana
Cezar
Najlepszy reżyser za film Danton (1982)
nominacja
Cezar
Najlepszy film za film Danton (1982)
1982nominacja
Cezar
Najlepszy film zagraniczny za film Człowiek z żelaza (1981)

Czeskie Lwy

nominacje: 1
2009nominacja
Czeski Lew
Najlepszy film zagraniczny za film Katyń (2007)

David di Donatello

nominacje: 1
1984nominacja
David di Donatello
Najlepszy reżyser - film zagraniczny za film Danton (1982)

LLF

wygrane: 11
1981wygrana
Srebrne Grono
Najlepszy film za film Człowiek z żelaza (1981)
1979wygrana
Syrenka Warszawska
Najlepszy film polski za film Bez znieczulenia (1978)
1975wygrana
Syrenka Warszawska
Najlepszy film polski za film Ziemia obiecana (1974)
wygrana
Złote Grono
Najlepszy film za film Ziemia obiecana (1974)
1974wygrana
Nagroda Specjalna
Najlepszy debiut XXX-lecia za film Pokolenie (1954)
1973wygrana
Złote Grono
Najlepszy film za film Wesele (1972)
1971wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda Klubu Polskiej Krytyki Filmowej za film Krajobraz po bitwie (1970)
wygrana
Syrenka Warszawska
Najlepszy film fabularny za film Krajobraz po bitwie (1970)
wygrana
Złote Grono
Najlepszy film za film Brzezina (1970)
Nagroda widzów za film Krajobraz po bitwie (1970)
1969wygrana
Syrenka Warszawska
Najlepszy film polski za film Wszystko na sprzedaż (1968)

MFF w San Sebastián

wygrane: 3
1980wygrana
Nagroda Specjalna
Nagroda Katolickiego Biura Filmowego (OCIC) za film Dyrygent (1979)
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) za film Dyrygent (1979)
1973 Srebrna Muszla wygrana
Srebrna Muszla
Zdobywca dla filmu pełnometrażowego za film Wesele (1972)

MFF w Valladolid

wygrane: 1 | nominacje: 1
1997nominacja
Złoty Kłos
Udział w konkursie głównym za film Panna Nikt (1996)
1976wygrana
Złoty Kłos
Najlepszy film za film Ziemia obiecana (1974)

PSC

wygrane: 1
2014wygrana
PSC
Nagroda specjalna

Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych

wygrane: 1
1981wygrana
Nagroda Specjalna

Złote Kaczki

wygrane: 5 | nominacje: 15
2010nominacja
Złota Kaczka
Najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach za filmy Kanał (1956), Popiół i diament (1958), Wielki tydzień (1995), Korczak (1990), Bez znieczulenia (1978), Człowiek z żelaza (1981), Dyrygent (1979), Ziemia obiecana (1974), Wesele (1972), Człowiek z marmuru (1976), Tatarak (2009), Brzezina (1970)
2009nominacja
Złota Kaczka
Najlepszy film sezonu 2008/2009 za film Tatarak (2009)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Katyń (2007)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Korczak (1990)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Kanał (1956)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Popiół i diament (1958)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Danton (1982)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Samson (1961)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Lotna (1959)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Popioły (1965)
Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film Wielki tydzień (1995)
Najlepszy scenariusz sezonu 2008/2009 za film Tatarak (2009)
2008nominacja
Złota Kaczka
Najlepszy film za film Katyń (2007)
2007 Złota Kaczkawygrana
Złota Kaczka
Najlepszy film za film Ziemia obiecana (1974)
nominacja
Złota Kaczka
Najlepszy film za film Popiół i diament (1958)
2000nominacja
Złota Kaczka
Najlepszy film polski za film Pan Tadeusz (1999)
1971 Złota Kaczkawygrana
Złota Kaczka
Najlepszy film polski za film Krajobraz po bitwie (1970)
1966 Złota Kaczkawygrana
Złota Kaczka
Najlepszy film polski za film Popioły (1965)
1959 Złota Kaczkawygrana
Złota Kaczka
Najlepszy film polski za film Popiół i diament (1958)
1958 Złota Kaczkawygrana
Złota Kaczka
Najlepszy film polski za film Kanał (1956)
zgłoś kilka poprawek
opinie i nagrody