Charles Milles Maddox

Charles Manson

biografie

(1)
  • Charles Milles Manson urodził się 12 listopada 1934 r. w Cincinnati w stanie Ohio. Jego matka była alkoholiczką, biologicznego ojca prawdopodobnie nigdy nie poznał. Przyjął nazwisko męża matki, za którego wyszła krótko po jego narodzinach. Według jednego z członków rodziny sprzedała syna pewnego dnia za kufel piwa bezdzietnej kelnerce. Po paru dniach dziecko zostało jej odebrane przez wuja. Kiedy matka została skazana na 5 lat więzienia za napad z bronią w ręku, młody Manson trafił pod opiekę wujostwa. Po powrocie żyła przez jakiś czas z dzieckiem, lecz szybko zaczęła się starać o umieszczenie go w rodzinie zastępczej. Sąd zadecydował o wysłaniu go do szkoły z internatem dla chłopców, z której ten po 10 miesiącach uciekł do matki, ta jednak go odrzuciła. Od tego momentu zaczęły się jego kłopoty z prawem, większą część życia przebywał w poprawczakach, później więzieniach za różne przestępstwa: kradzieże, wyłudzenia, stręczycielstwo.

    W latach 60., w przerwie pomiędzy odbywaniem kar w zakładach zamkniętych, Manson założył tzw. rodzinę, której był guru. W 1969 roku namówił kilku członków sekty do popełnienia serii okrutnych morderstw, które wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi. Wśród ofiar była między innymi ówczesna żona Romana PolańskiegoSharon Tate (była w 8 miesiącu ciąży) oraz polski producent filmowy Wojciech Frykowski.

    Po głośnym procesie Manson wraz z członkami sekty odpowiedzialnymi za zabójstwa zostali skazani na karę śmierci, którą zmieniono na dożywocie po zmianie prawa stanowego. Po dziś dzień przebywa w więzieniu w stanie Kalifornia, a jego postać nie przestaje fascynować. Wśród artystów, którzy zainspirowali się Charlesem Mansonem, jednym z najlepiej znanych jest Marilyn Manson.

opinie i nagrody
  • nagrody
multimedia
  • galeria
  • wideo
pozostałe