Daniel Marcel Olbrychski

Daniel Olbrychski

biografie

(2)
  • Daniel Olbrychski jest niekwestionowanym królem polskiego kina. Odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora. Pięć filmów, w których zagrał było nominowanych do Oscara. Na ekranie debiutował w 1964 r. będąc jeszcze studentem. Mimo iż nie ukończył studiów, jego wielki talent szybko rozbłysnął. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN. Ostatnia duża rola artysty to Gerwazy w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.

  • Urodzony w Łowiczu, dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Zadebiutował epizodem w przygotowywanej przez nią sztuce w wieku siedmiu czy ośmiu lat. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera. 
    Zagrał w wielu filmach oraz na deskach teatru. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.

opinie i nagrody