Daniel Petrie 

6,9
69 ocen pracy reżysera
Daniel Petrie
Daniel Petrie, wybitny kanadyjski reżyser a także aktor i producent, urodził się 26 listopada 1920 roku w Glace Bay.
Petrie studiował komunikację na Uniwersytecie St. Francis Xavier w Antigonish. Gdy wybuchła wojna wstąpił do armii. Kontynuowanie studiów umożliwiła mu poprawka w Karcie Praw Stanów Zjednoczonych, dzięki której mógł studiować dalej na Uniwersytecie Columbia.
W Nowym Jorku Petrie poznał producenta Hermana Shumlina. Spotkanie z nim zaowocowało propozycją roli: w 1945 roku Daniel wystąpił jako Charlie w wystawianej na Brodwayu sztuce "Kiss them for me". Po tej roli otrzymał następne, m. in. w przedstawieniu "I remember Mama", i razem z trupą teatralną wyjechał na występy gościnne (lata 1946-1947). Turnee zakończyło się w Chicago. Petrie wrócił na studia na Uniwersytecie Northwestern i uzyskał tam tytuł doktora. Pracował na stanowisku dziekana wydziałów Mowy, Radia i Telewizji na Uniwersytecie Creighton w Omaha, Nebraska. Niedługo potem otrzymał propozycję reżyserii dla stacji NBC w Chicago. Program, który reżyserował ("Stud's Place") zwrócił uwagę Billy Rose' a i Jeda Harrisa, którzy ściągnęli Petriego do Nowego Jorku, by reżyserował ich serial "The Billy Rose Show."
Petrie reżyserował też sztuki teatralne, m. in. "A Shadow of My Enemy", "The Cherry Orchard", "Who'll Save the Ploughboy", "Mornin' Sun" czy "Conversations in the Dark".
Jego pierwsze filmy to ekranizacje klasyki literackiej: "Książę i żebrak" (1957), "Wichrowe Wzgórza" (1958), "Oliver Twist"(1959) i "Wyspa Skarbów" (1960).
Na dużym ekranie Petrie zadebiutował w 1960 roku obrazem "The Bramble Bush". Jego następny film, "Rodzynek w słońcu" z 1961 roku, przyniósł mu na festiwalu w Cannes nagrodę im. Gary Coopera oraz nominację do Złotej Palmy.
Wśród innych filmów reżyserowanych przez Petriego są "The Neptune Factor" z 1973 roku, "Buster and Billie" i "Mousey" z 1974, "Lifeguard" z 1976, "Sybil" i "The Betsy" z 1978, "Resurrection" z 1980, "Fort Apache; The Bronx" z 1981, "Lalkarka" i oparty na motywach autobiograficznych "Chłopiec z zatoki" z 1984 a także "Amerykański kadryl" z 1987 roku.
Z nowszych filmów na uwagę zasługują filmy "My Name Is Bill W." z 1989, "Lassie" z 1994 i "Kto sieje wiatr" z 1999.
Petrie był wielokrotnie nagradzany przez Gildię Reżyserów Amerykańskich. W 1972 roku otrzymał nagrodę za miniserial "The Man and the City", w 1977 za obraz"Eleonora i Franklin", rok później za "Eleonorę i Franklina w Białym Domu" zaś w 1984 za "Lalkarkę" . Był też laureatem nagrody Emmy, którą otrzymał za filmy "Eleonora i Franklin" i "Eleonora i Franklin w Białym Domu", a także za produkcję dla dzieci "Mark Twain and Me" (1991).
Jego filmy przynosiły laury aktorom grającym w nich główne role: Jane Fonda dostała nagrodę Emmy za rolę w filmie "Lalkarka", Edward Herrmann i Jane Alexander za główne role w filmie "Eleanor i Franklin", Sally Field za rolę w "Sybil", a James Woods za rolę w filmie "Nazywam się Bill W.". Ellen Burstyn była nominowana do Oscara za główną rolę w obrazie "Resurrection" z 1981 roku.
Petrie zmarł 22 sierpnia 2004 roku w Los Angeles.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 listopada 1920

data śmierci: 22 sierpnia 2004

miejsce urodzenia: Glace Bay, Kanada

Emmy
Zdobył 2 nagrody Emmy, 5 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dorothea G. Petrie (od 1957 do jego śmierci), 4 dzieci: Daniel Jr (ur. 1952), Donald (ur. 02.04.1954), June i Mary
Zmarł na raka Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones