Demetria Gene Guynes

Demi Moore

biografie

(1)
  • Moore zmieniła się z pięknej, zmysłowej nastolatki w jedną z największych gwiazd ekranu lat dziewięćdziesiątych. Zaczynała w serialu telewizyjnym "Szpital ogólny", ale wkrótce trafiła do filmu, debiutując w "Wyborach" (1981). W roku 1984 zagrała wrażliwą córkę Michaela Caine w "Blame It On Rio". Dołączyła do grona młodych, utalentowanych aktorek, przyjmując role w "Ogniach świętego Elma" (1985) i "Mądrości" (1986), kinie drogi reżyserowanym przez jej narzeczonego, Emilio Esteveza.
    Moore stopniowo zaczęła odtwarzać dojrzałe role, najpierw jako matka przyszłego proroka w "Siódmym znaku" (1998) i opłakująca swojego zmarłego narzeczonego kobieta w "Uwierz w ducha" (1990). Wspólnie z Alanem Rudolphem była producentem intrygujących "Motywów zbrodni" (1991). Film "Ludzie honoru" (1992), który odniósł olśniewający sukces, pozwolił jej utrzymać silną pozycję w świecie filmu. W 1993 r. zagrała w "Niemoralnej propozycji" Adriana Lyne. Otrzymała także szansę porzucenia image'u "miłej dziewczyny" w filmie "W sieci" (1994), w którym wcieliła się w bezwzględną panią dyrektor, napastującą seksualnie niezadowolonego pracownika i byłego kochanka, odtwarzanego przez Michaela Douglasa. Debiutem Moore w filmach kostiumowych była rola Hester Prynne w "Szkarłatnej literze" (1995) u boku Gary'ego Oldmana. Jej głos można usłyszeć w disneyowskim "Dzwonniku z Notre Dame", gdzie wypowiada kwestie Esmeraldy (1996). Umocniła swoją pozycję w Hollywood, grając za 12,5 mln USD w "Striptease" (1996), co uczyniło ją najdroższą aktorką w Hollywood. Przez wiele lat była związana z Brucem Willisem.
    Jej ojciec opuścił rodzinę zanim się urodziła. Ojczym często zmieniał pracę, dlatego przeprowadzali sie ponad 40 razy. Był alkoholikiem. Popełnił samobójstwo. W wieku 16 lat Demi pracowała jako pin-up-girl. Jako 18. wyszła za muzyka Freddyego Moore. Rok później zaczęła pojawiać się w telewizyjnym show "General Hospital". Wyrzucono ją z pracy za branie kokainy. Lubi szokować- nagie zdjęcia w ciąży na okładce Vanity Fair. Jest jedną z najdroższych aktorek w Hollywood. Ma własną firmę produkującą filmy "Moving Pictures"
opinie i nagrody
multimedia
o