Hans Lundgren

Dolph Lundgren

biografie

(2)
  • Dolph Lundgren, posiadacz trzeciego dana w karate ukończył w swoim rodzinnym kraju (Szwecja) Królewski Instytut Technologiczny. Następnie przeniósł się do Australii i na Uniwersytecie w Sydney uzyskał tytuł magistra chemii. Za doskonałe wyniki w nauce otrzymał stypendium i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować karierę naukową na Massachusetts Institute of Technology. Wkrótce jednak ją porzucił i zaczął próbować swoich sił w zawodzie aktora. W bardzo szybkim czasie stał się jednym z najlepiej opłacanych aktorów kina akcji. Mimo nieprzychylnych recenzji, które towarzyszą każdemu pojawieniu się Lundgrena na dużym ekranie, aktor pozostaje jednym z najpopularniejszych "twardych facetów" Hollywood.

  • Dolph Lundgren urodził się w Sztokholmie, w Szwecji 3 listopada 1957 roku. 
    Gdy miał 14 lat rozpoczął treningi karate. W 1980 roku został kapitanem szwedzkiej drużyny karateków, walczących w kumite. Również w tym samym roku zdobył tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej w karate kyokushin. Tytuł ten obronił rok później. W 1982 roku zdobył tytuł mistrza Australii.

    Początek jego kariery to występowanie w reklamach sprzętu sportowego. Pierwsza ważną rolą Dolpha, było wcielenie się w postać radzieckiego boksera Drago w dramacie sportowym "Rocky 4". W Szwecji studiował matematykę, chemię, fizykę, a jako wyróżniający się student otrzymał stypendium jednego z amerykańskich uniwersytetów. Jest poliglotą, zna angielski, francuski, niemiecki, a nawet ... japoński.

opinie i nagrody
multimedia