Bogdan Eugène Junod

Eugeniusz Bodo

biografie

(1)
  • Bodo, obok Adolfa Dymszy, był chyba najbardziej popularnym i uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Urodził się w Genewie i na stałe przyjechał do Polski mając kilkanaście lat. Jego ojciec, Teodor Junod, prowadził kino "Urania" w Łodzi. Bodo debiutował na scenie w 1917 roku, potem już na stałe zagościł w kabaretach i teatrach rozrywkowych. Debiutował na dużym ekranie w filmie "RywaleKonrada Toma, ale popularność osiągnąć miał dopiero w kinie dźwiękowym. Od początku lat trzydziestych pisał scenariusze i produkował filmy.

    W 1931 roku z aktorem Adamem Brodziszem i reżyseremMichałem Waszyńskim założył wytwórnię filmową "B-W-B". Był gwiazdą filmu "Głos pustyni" i "Bezimienni bohaterowie". W "Czarneej perle" partnerowała mu ówczesna życiowa partnerka, egzotyczna aktorka Anne Chevalier. Po plajcie "B-W-B" Eugeniusz Bodo w 1933 roku założył własną firmę producencką "Urania-Film". W większości produkowanych filmów sam grał, a także pisał do nich scenariusze. Amantem był nadal, jednak bardziej w wydaniu komediowym. Tak prezentował się w pogodnych filmach: " Czy Lucyna to dziewczyna" Juliusza Gardana, "Pieśniarz Warszawy" czy "Jaśnie pan szofer". Z "Piętro wyżej" pochodzi scena, w której Bodo występuje przebrany za Mae West i śpiewa słynną piosenką "Sex appeal to nasza broń kobieca".

    Pod koniec lat trzydziestych artysta zwraca się ku poważniejszemu repertuarowi, wystąpił wtedy w filmach: "Strachy" i "Za winy niepopełnione”. W 1939 roku przygotowywał sensacyjny film "[film=95670]Uwaga, szpieg![/film]", który miał być ekranowym debiutem Niny Andrycz. W czasie wojny został aresztowany przez NKWD, przebywał w więzieniach w Moskwie i Ufie. W 1943 roku został przewieziony do łagru w Kotłasie, gdzie zmarł z głodu i wycieńczenia.

opinie i nagrody
multimedia
  • galeria
  • wideo