Florian Henckel von Donnersmarck

Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck

7,1
267 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Florian Henckel von Donnersmarck

Do drogich administratorów

Gdy Donnersmarck się urodził mieliśmy do czynienia z dwoma państwami - RFN (Republika Federalna Niemiec) i NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna), po upadku muru berlińskiego mówi się o zjednoczeniu, które w rzeczywistości oznaczało wchłonięcie NRD przez RFN. Tak więc od tamtego czasu jest tylko jedno państwo RFN lub jak ktoś woli - Niemcy.

Wzajemny stosunek tych nazw jest taki, jak Rzeczpospolita Polska oraz Polska. Nie można mówić, że ktoś się urodził w RFN, a teraz żyje w Niemczech, bo to tak jakby powiedzieć, że ktoś się urodził w Rzeczypospolitej Polskiej a teraz to już mieszka w Polsce.

pozdrawiam miłośników historii;-)

Ramiuss

Polecam FAQ.

Redox

A co ma FAQ do podstawowej wiedzy o historii? W FAQ-u jest podany przykład
ZSRR, gdzie o filmowcach urodzonych w Związku Radzieckim w rubryce miejsce
urodzin podaje się ZSRR (obecnie Rosja). Tyle, że ZSRR się rozpadło, jednym
z państw, które po tym rozpadzie powstało jest Rosja. RFN się nie rozpadło,
nie zeszło, nie wstąpiło, nie zmechaciło. NRD i RFN nie utworzyły
trzeciego, nowego państwa, tylko terytorium NRD zostało włączone do RFN.
Jeśli ktoś urodził się w NRD, to należałoby napisać, że obecnie jest to
terytorium Niemiec, czyli RFN. Jednak jeśli ktoś urodził się w czasach
istnienia NRD, ale na terenie RFN, to takie dopowiedzenie nie ma sensu, bo
znaczy tyle, co urodził się w Niemczech (obecnie: Niemcy).

Stanley_Hartman

Nade wszystko polecam FAQ.

Redox

Zamiast po raz drugi polecać przeczytanie FAQ lepiej byłoby rozwiać wątpliwości i napisać dlaczego je polecasz. Autor tematu ma 100% rację. Nie wiem dlaczego do tej pory nie zostało to zmienione mimo że minęło 1,5 roku. W tej kwestii FAQ może pomoc tylko w jeden sposób: "Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz na adres pomoc@filmweb.pl "

mrowamg

Mimo wszystko polecam FAQ

penetrator1981

A ja polecam biurokratom FAK - U

Ramiuss

Jeżeli zosała zmieniona oficjalna nazwa państwa, to jest to odnotowane.
Bo co jest złego w napisaniu "urodzony w Czechosłowacji (Obecnie Czechy)"? Precyzuje to, dla przykładu, że urodzony za istnienia Czechosłowacji, na terytorium obecnie należącym do czech.

vorthess

Sęk w tym, że tutaj nie doszło do żadnej zmiany nazw.
Obecna oficjalna nazwa państwa to RFN.

Ramiuss

Sęk w tym, że się mylisz :P
Niemcy (RFN, Republika Federalna Niemiec) – państwo w środkowej Europie
Niemcy Zachodnie (NRF, Niemiecka Republika Federalna, później RFN, Republika Federalna Niemiec) – państwo niemieckie, istniejące w latach 1949–1990, utworzone po II wojnie światowej
Oficjalnie to są 2 różne państwa, więc dobrze jest wszystko zapisywane.

pixi222

Sęk w tym, że ktoś kto chce się uczyć historii z Wikipedii powinien sięgać też po inne źródła. Niemcy Zachodnie to nazwa potoczna, w 1945 roku powstało RFN, które istnieje do dziś, jednak większe terytorialnie. Po zjednoczeniu nie było jednak sensu dalej używać popularnej nazwy "Niemcy Zachodnie". Podkreślam, państwo Niemcy Zachodnie nigdy nie istniało - było i jest RFN.

Ramiuss

Zrozum, że to nie było to samo państwo, więc na filmwebie trzeba jakoś rozróżnić obecne RFN od byłego :P
A będąc mocno dokładnym to dla osób urodzonych w tym kraju przed 1970, a po 1949 powinno się na filmwebie pisać NRF.
PS
Pisząc na necie rzucam linkami albo cytatami z neta, bo prościej i szybciej. Poza tym, aby coś zmienić na filmwebie nie podajesz ksiażek tylko linki :P

pixi222

Ok, chyba zapowiada się dłuższa dyskusja :-P Skoro pozostajemy przy Wikipedii, to proszę: "Termin zjednoczenie Niemiec (niem. Deutsche Wiedervereinigung) – oznacza przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Berlina Zachodniego do Republiki Federalnej Niemiec".

Z jeszcze innego źródła, gdzie chyba jeszcze jaśniej jest to przedstawione: "Traktat zjednoczeniowy został ratyfikowany przez parlamenty NRD i RFN 20 września 1990 roku. Traktat przewidywał unię gospodarczą, walutową, socjalną i państwową. Na jego mocy doszło do rozwiązania Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ponownego powołania landów (państw składowych federalnych Niemiec), które tworzyły dawną NRD i wchłonięcia tych landów przez RFN. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku".

W więc 3.10.1990 roku do RFN przyłączono NRD. Przed 3.10 było RFN i po 3.10 było RFN, to dalej to samo państwo tylko po zjednoczeniu stało się większe. Wiele osób uważa, że kiedyś było RFN, a teraz mamy Niemcy, to nie prawda - to dalej jedno i to samo.
Co do NRF: "Do traktatu pomiędzy RFN a PRL w 1970 roku w Polsce stosowana była oficjalnie nazwa Niemiecka Republika Federalna (NRF)" - a więc NRF nigdy nie było bytem politycznym, a tylko polską nazwą na RFN, stosowaną do 1970 roku.

Ramiuss

A ty dalej nie rozumiesz, że ja się nie kłócę z tobą o politykę. eh Nie jest tym samym RFN złożone z części obecnego RFN, więc na filmwebie trzeba to jakoś pokazać. Czaisz ? :P Nazwa taka sama, a obszar inny.
Przed 3.10. Były 2 twory: NRD i RFN i o to chodzi. Przyjęło się na dzisiejsze RFN pisać tu "Niemcy". Jak się nie podoba to pisz do redaktorów maile. Niech zacznął zapisywać " RFN po 1990 i RFN przed 1990" :P:P
Jasne, nazwa ta sama, ale obszar się zmienił, więc nie jest to samo tak dokładnie :P

A to jest polski portal i stosuje się POLSKIE nazwy państw ;)

pixi222

no ja już jestem formalistą i ordnung must sein ;) o oprócz tego politologiem z wykształcenia i po prostu nie zgadzam się z tym by traktować państwo za nowy byt polityczny tylko dlatego że zmieniły się jego granice. Na tej zasadzie należałoby rozróżnić np. Francję sprzed i po układu z Evian (1962) który dawał Algierii niepodległość, albo Chiny, Portugalię i Wielką Brytanię sprzed i po przekazaniu Makao i Hong Kongu. W przyszłym roku Japonia prawdopodobnie powiększy się o wyspy Senkaku - czy to tez powód by mówić o Japonii sprzed i po 2013?

A redaktorzy, to tylko potrafią do bezużytecznego w tej kwestii FAQu odesłać.

Ramiuss

Ja pisałam jedynie, że to nie jest kropka w kropkę to samo państwo ;)
Czy Niemcy oficjalnie uznają, że RFN przed i po zjednoczeniu to całkiem identyczne państwo ? Jak tak to zmienię zdanie.
Nie ma ludzi na Senkaku, więc to nie zmienia sytuacji filmwebu wobec japońskich aktorów hihihi
Dla mnie ten zapis filmwebowy jest logiczny, bo tu chodzi o klarowną informację.

Użytkownicy cię odsyłali :P Redakcja to się rzadko chyba na forach udziela ;) A FAQ ustalili weryfikatorzy. Skądinąd bardzo pomocny, bo reguluje sposób zapisu wielu rzeczy na tym portalu. jakieś zasady musza być.
Zawsze można do werów napisać i spróbować ich namówić na zmianę.

pixi222

Ja kapituluję. Niektórzy zawsze będą uważać, że białej jest czarne, a czarne - białe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones