Frederick Forsyth 

8,3
81 ocen materiałów do scenariusza
Frederick Forsyth
Frederick Forsyth, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich, a także z rzadka komentator polityczny, urodził się 25 sierpnia 1938 roku w Ashford (Anglia, Wielka Brytania). Uczył się w Tonbridge School, a następnie uczęszczał na hiszpański Uniwersytet w Granadzie. W wieku 19 lat wstąpił do lotnictwa, zostając jednym z najmłodszych pilotów w dziejach RAF-u, gdzie służył do 1958. Następnie został reporterem i przez trzy i pół roku pracował dla małej gazetki, zanim przeszedł do Reutersa w 1961. W 1965 roku dołączył do BBC, gdzie został asystentem korespondenta zagranicznego, a w 1967 był świadkiem nigeryjskiej wojny domowej. W następnym roku musiał opuścić BBC, ponieważ jego raporty posądzano o stronniczość i fałszowanie faktów, ale powrócił do Nigerii jako wolny strzelec. W 1969 roku wydał swoją pierwszą książkę, opartą na doświadczeniach z Afryki - "The Biafra Story".

Forsyth zdecydował się pisać techniką podobną do dziennikarskiej, co przyniosło mu zdecydowany sukces. W 1971 roku jego pierwsza duża powieść "Dzień Szakala", wariacja na temat zamachu na de Gaulle'a z miejsca stała się światowym bestsellerem i wkrótce doczekała się ekranizacji, a jemu samemu przyniosła Edgar Alan Poe Award za najlepszą książkę. Kolejne dwie powieści - "Akta Odessy" i "Psy wojny" -  potwierdziły jego klasę i również doczekały się ekranizacji.

W 1982 wydał "Czystą robotę", zbiór dziesięciu krótkich opowieści. Za jedną z nich ("W Irlandii nie ma żmij") otrzymał drugą Edgar Allan Poe Award, tym razem za najlepsze opowiadanie. Dwa lata później powstał "Czwarty protokół", opowiadający sensacyjną historię próby zamachu nuklearnego w Wielkiej Brytanii. W 1987 roku została zekranizowana z przyszłym Bondem, Piercem Brosnanem, a sam Forsyth miał w tym skromny udział.

Następne powieści: "Negocjator", "Fałszerz" czy "Pięść Boga", mimo sukcesu wydawniczego nie były już takimi bestsellerami jak jego poprzednie powieści. Jeszcze bardziej nie spodobał się czytelnikom "Upiór Manhattanu", próba prequelu "Upiora z opery", którego Forsyth napisał zirytowany nieco ciągłą sensacyjnością poprzednich pozycji. W 2001 roku wydał "Weterana", kolejny zbiór opowiadań, szybko uzupełniony "Mścicielem".

Największą siłą prozy Forsytha jest drobiazgowość opisów. W "Dniu Szakala" dowiadujemy się ze szczegółami jak można zdobyć angielski paszport, w "Aktach Odessy" mamy szeroki opis technik fałszerstwa, a mechanizmy zamachu stanu w "Psach wojny" są tak sugestywne, że Forsytha posądzano o udział w którymś. Niezwykła sugestywność w połączeniu z kreśleniem bohaterów silnych i zdecydowanych sprawia, że za najlepsze jego utwory uważa się te "młodzieńcze", z lat 70.

W sprawach polityki Forsyth jest zdecydowanym eurosceptykiem, dostał nawet odznaczenie za swoją postawę konserwatywną. Nieczęsto jednak wyraża swoje poglądy.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 sierpnia 1938

miejsce urodzenia: Ashford, Anglia, Wielka Brytania

dwukrotnie żonaty: 1. Carole Cunningham (od 1973), 2 synów: Stuart i Shane; 2. Sandy Molloy
Jest komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego.
W 1982 roku reklamował zegarki Rolex.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czytam właśnie książkę pt.: "Negocjator", autorstwa Forsyth'a. Słyszałem, że powstał na jej podstawie film lecz nigdzie nie mogę go znaleźć. Wie ktoś może jak nazywa się ów film?

Jego sposób łączenia wielu wątków, szczegółowe opisy, umiejętne wciąganie czytelnika akcje - poprostu geniusz.

Swego czasu mój ojciec czytał książki Jacka Higginsa i Alistaira MacLeana, które bardzo przypadły mu do gustu. Czy twórczość Forsytha jest do nich podobna (styl, tematyka itp.)?

Kiedyś próbowałem się w to bawic ale mi się nie chciało i teraz nawet nie wiem jak to się robi:) ale przydało by się troche uzupełnic jego filmografie, zwłaszcza że jest o co:

materiały do scenariusza:
"Dzień Szakala", "Akta Odessy", "Psy wojny", "Ikona", "Msciciel"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones