Gene Gutowski 

Witold Bardach

8,7
71 ocen pracy producenta
Gene Gutowski
Witold Bardach urodził się w 1925 roku we Lwowie w bogatej żydowskiej rodzinie (ojciec prawnik, matka pianistka koncertowa). Dzieciństwo spędził w Rawie Ruskiej, a po wybuchu II wojny światowej Bardachowie przenieśli się do pozostającego pod sowiecką okupacją Lwowa. Witold rozpoczął nawet studia na miejscowej Akademii Sztuk Pięknych.

Sytuacja zmieniła się w 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, a Lwów dostał się w ręce hitlerowskiego okupanta. Większość rodziny Bardachów zginęła, Witold uciekł do Warszawy, gdzie pod przybranym nazwiskiem Eugeniusz Gutowski imał się różnych zajęć. Później pracował na terenie Łotwy, skąd wraz z brygadą budowlaną został ewakuowany w głąb Niemiec. Tam doczekał wyzwolenia. Krótko po zakończeniu działań wojennych współpracował z armią amerykańską przy ściganiu zbrodniarzy wojennych. W tym czasie zaczął się przedstawiać jako Gene (angielskie zdrobnienie od Eugeniusza) Gutowski.

W 1947 roku ożenił się z Amerykanką i wyjechał za Atlantyk, dwa lata później otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Zajmował się przede wszystkim fotografią, ale z czasem skupił swoją uwagę na filmie. Próbował bezskutecznie zainteresować amerykańską widownię "Ósmym dniem tygodnia", filmem Aleksandra Forda według opowiadania Marka Hłaski. W 1960 roku przeniósł się do Londynu, gdzie zajął się produkcją filmów. W 1963 roku ściągnął tam Romana Polańskiego. W ciągu najbliższych lat tandem polskich Żydów wyprodukował znakomite filmy: "Wstręt", "Matnię" i "Nieustraszonych pogromców wampirów". W 1967 roku obaj trafili do Hollywood. Bez Polańskiego Gutowski nie odnosił już takich sukcesów. Przez jakiś czas mieszkał w Arabii Saudyjskiej, a w 1995 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych. W 2002 roku drogi zawodowe Polańskiego i Gutowskiego zbiegły się ponownie - efektem był nagradzany "Pianista".

Wizerunek Gutowskiego jako "króla życia", bywalca salonów o wyjątkowym i burzliwym życiorysie (cztery małżeństwa) utrwaliła jego autobiografia "Od Holocaustu do Hollywood".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 maja 1925

data śmierci: 10 maja 2016

miejsce urodzenia: Lwów, Polska, (obecnie Ukraina)

czterokrotnie żonaty: 1. Zilay (od 1947), 2 synów: Andrew i Alex; 2. Judy (od 1963, rozwód), syn Adam; 3. Corinna Lidell (do 1983, rozwód); 4. Dorota (1990 - 1994, rozwód)
W 2004 roku w Polsce ukazały się jego wspomnienia zatytułowane "Od Holocaustu do Hollywood".
Ma brata Romana.
W 1945 roku, krótko po zakończeniu II wojny światowej, został zatrudniony przez Counter Intelligence Corps (kontrwywiad armii amerykańskiej), jako agent specjalny odpowiedzialny za ściganie zbrodniarzy nazistowskich i sowieckich szpiegów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dlaczego nikt o Nim nic nie pisze? Polecam książkę "Od holocaustu do Hollywood" będącą biografią Gene'a.

- ciekawy scenariusz, zwariowany, pełen zwrotów akcji a i film udany. Jakże odświeżający. W
duchu "Nieustraszonych zabójców wampirów" Romana

Wielka to szkoda. Pamiętam jak przejmująca była dla mnie lektura "Od Holocaustu do Hollywood". Wyprodukował film, od którego zaczęła się moja miłość do kina - "Nieustraszonych pogromców wampirów". Zawsze z uśmiechem patrzyłam na jego przyjaźń z Romanem Polańskim. Smutno mi. 2016 chyba rok przeklęty: Bowie, Eco,...

.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones