George P. Cosmatos

Yorgo Pan Cosmatos

7,2
494 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby George P. Cosmatos

Cobra, Rambo 2-filmy sprzed 30 lat, a ogląda się do dziś z zapartym tchem. Znakomicie zainscenizowane, klimatyczne, wciągające obrazy. Brakuje takich filmów i takich twórców, jak Cosmatos.

kinoman77_filmweb

P. S Jeszcze "Tombstone" rzecz jasna.

kinoman77_filmweb

O ile wiem, to w przypadku "Cobry" Cosmatos był jedynie papierowym reżyserem, a de facto Stallone nakręcił film. Cosmatos jedynie pod nim podpisał się, by formalności stało się zadość. Z "Rambo II" też czasem decydujący wpływ na całość miał Stallone. Zresztą tam doskonale widać wpływ Sly'a, wystarczy porównać z innymi filmami, które nagrywane były przez Stallone'a - "Rocky III", czy "Rocky IV" - te produkcje niby sfilmowane przez Cosmatosa uderzają w dokładnie ten sam klimat.

Goro_Gondo

Oglądałem "making of" "Cobry" i wyraźnie widać, że Cosmatos reżyserował ten film. Podobnie "Rambo 2" A to, że Stallone mu zaglądał przez ramię, to inna historia. Z całym szacunkiem dla talentu reżyserskiego Sylwestra, ale poziom realizacji Cobry i Rambo 2, przewyższa wszystko, co sam nakręcił. Co do maniery krecenia-fakt są podobieństwa z Rocky'm, ale taka była generalnie stylistyka lat 80'tych.

kinoman77_filmweb

Ciężko po tylu latach będzie ustalić, kto rzeczywiście odpowiada za te projekty, po prostu podzieliłem się tym, co wyczytałem. Przy "Cobrze" często wspomina się, że Stallone strasznie gwiazdorzył i wymuszał różne zmiany i bardziej na sobie chciał film skoncentrować niż na innych bohaterach. Obiło mi się również, że Stallone nie mógł figurować jako reżyser z jakichś konkretnych powodów, dlatego Cosmatos niby miał tę funkcję dla formalności, a i tak wszystkim nadzorował Sly. I to np. Sly wybrał Briana Thompsona do roli, a później niespecjalnie dawał mu wskazówki jak ma wykreować "Nocnego rzeźnika", poza tym, że ma być po prostu bad-guy'em.

kinoman77_filmweb

Cosmatos był reżyserem-figurantem. Płaciło mu się za to, żeby firmował film swoim nazwiskiem i twarzą, w rzeczywistości jego filmy kręcili inni ludzie, którzy w innych okolicznościach nie dostaliby tej szansy, bo producenci nie chcieli ryzykować. Stallone nakręcił Cobrę i Rambo 2, Russell Tombstone, nie wiem kto odpowiada za resztę.

Corn

W takim razie można byłoby to napisać o niemal każdym Hollywoodzkim reżyserze.
Kto zna się choć trochę na reżyserii filmowej, nie ma wątpliwości, że trzy powyższe tytuły wyreżyserował zawodowiec, a pan Cosmatos z pewnością do nich należał. Oglądałem "making offy" tych filmów i widziałem go przy pracy. A to, że Gwiazdorzy "gwiazdorzą", (podobnie, jak producenci) wcinają się, wymuszają zmiany wiadomo nie od dziś i Stallone nie jest/nie był tu żadnym wyjątkiem. 

kinoman77_filmweb

Dwie pierwsze pozycje: https://www.denofgeek.com/movies/11-movies-that-might-have-been-directed-by-some one-else/

Corn

Czytałem-autor w kilku zdaniach podkreśla, że więcej w tym plotek, niż faktów. Tym niemniej, nie zamierzam polemizować z tym, że nie dochodziło do takich ingerencji. Nie zgadzam się tylko, żeby robić z Cosmatosa jakiegoś anty-wzoru w tym temacie. "Cobra", a zwłaszcza "Rambo 2" to reżyserskie perełki i z całym szacunkiem dla Stallone'a, ale nie wyreżyserował by tych filmów tak dobrze sam. Cosmatos, ze swoim niezaprzeczalnym, reżyserskim talentem, z pewnością mu w tym "pomógł".

A tu Cosmatos, przy pracy nad "Cobrą" :
https://m.youtube.com/watch?v=VHtHxVmWDBA


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones