Eldred Gregory Peck

Gregory Peck

biografie

(2)
 • Peck Gregory, właściwie Eldred Gregory Peck, amerykański aktor i producent filmowy. Uczęszczał na studia w San Diego, do Akademii Wojskowej w Los Angeles, na studia medyczne w Berkeley, a w 1939 zaczął uczyć się aktorstwa w Nowym Jorku.

  Na ekranie debiutował w 1943 ("Dni chwały"), robiąc błyskawiczną karierę i stając się jednym z wiodących aktorów. W 1944 za rolę w "Klucze królestwa" otrzymał nominację do Oscara. Występował przeważnie w rolach pozytywnych bohaterów, odznaczających się przywiązaniem do wartości moralnych, wytrwałością i inteligencją, np. w filmach: "Dżentelmeńska umowaE. Kazana (1947), "Rzymskie wakacjeW. Wylera (1953), "Zabić drozdaR. Mulligana (1963) czy "Przylądek strachuJ. Lee Thompsona (1963).

  W 1967 współzałożyciel Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Odznaczony licznymi nagrodami, w tym Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w 1993 za całokształt twórczości. Napisał książkę "An Actor's Life" (1978).

  Gregory Peck zmarł 12 czerwca 2003 roku, miał 87 lat.

 • Eldred Gregory Peck przyszedł na świat w La Jolla w Kalifornii. Gdy miał 6 lat, rozwiedli się jego rodzice. Chłopcem, mającym w sobie szkocką, irlandzką i angielską krew zajęła się jego babcia i ojciec. Młody Gregory studiował anglistykę. Zauważył go profesor dramatu i zaproponował chłopakowi udział w zajęciach teatralnych. Peck się zgodził i na ostatnim roku studiów występował aż w 5 przedstawieniach. W tym czasie musiał też na siebie zarabiać, pracując jako kierowca tira i pomocnik kuchenny. Po ukończeniu filologii angielskiej, wyruszył na podbój Nowego Jorku, by tam wykształcić się na profesjonalnego aktora. Nie miał pieniędzy, więc musiał nocować w parku. Te wyrzeczenia zostały mu później wynagrodzone. W 1942 roku zadebiutował na Broadwayu, a później przyszły propozycje kolejnych ról.


  W świecie filmu zaistniał rolą Vladimira w „Dniach chwały”. Zagrał w „UrzeczonejHitchcocka u boku Ingrid Bergman. Wielokrotnie otrzymywał nominacje do Oscara za role w: „Kluczach królestwa” (jako ojciec Francis Chisholm), „Roczniaku” (jako Penny Baxter), „Dżentelmeńskiej umowie” (jako Philip Schuyler Green), „Z jasnego nieba (1966)Z jasnego nieba” (jako Frank Savage) i „Zabić drozda” (jako Atticus Finch). Statuetkę otrzymał za ten ostatni. Stworzył pamiętne role w „Rzymskich wakacjach”, „Śniegach Kilimandżaro”, „Mobym Dicku”, „Jak zdobyto Dziki Zachód (1962)Jak zdobywano Dziki Zachód” i „Omenie”. 


  Poświęcał czas i pieniądze na działalność charytatywną. Był jednym z współtwórców Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Dwukrotnie się żenił. Jego małżeństwa były spokojne i nie wywoływały skandali, na które bardzo liczyli dziennikarze. Zmarł 12 czerwca 2003 roku, mając 87 lat.

opinie i nagrody
multimedia
o