Eldred Gregory Peck

Gregory Peck

biografie

(2)
  • Peck Gregory, właściwie Eldred Gregory Peck, amerykański aktor i producent filmowy. Uczęszczał na studia w San Diego, do Akademii Wojskowej w Los Angeles, na studia medyczne w Berkeley, a w 1939 roku zaczął uczyć się aktorstwa w Nowym Jorku. Na ekranie debiutował w 1943 roku ("Dni chwały"), robiąc błyskawiczną karierę i stając się jednym z wiodących aktorów. W 1944 roku za rolę w "Klucze królestwa" otrzymał nominację do Oscara. Występował przeważnie w rolach pozytywnych bohaterów, odznaczających się przywiązaniem do wartości moralnych, wytrwałością i inteligencją, np. w filmach: "Dżentelmeńska umowaE. Kazana, "Rzymskie wakacjeW. Wylera , "Zabić drozdaR. Mulligana czy "Przylądek strachuJ. Lee Thompsona. W 1967 roku został współzałożycielem Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Odznaczony licznymi nagrodami, w tym Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w 1993 za całokształt twórczości. Napisał książkę "An Actor's Life" (1978). Gregory Peck zmarł 12 czerwca 2003 roku, miał 87 lat.

  • Eldred Gregory Peck przyszedł na świat w La Jolla w Kalifornii. Gdy miał 6 lat, rozwiedli się jego rodzice. Chłopcem, mającym w sobie szkocką, irlandzką i angielską krew zajęła się jego babcia i ojciec. Młody Gregory studiował anglistykę. Zauważył go profesor dramatu i zaproponował chłopakowi udział w zajęciach teatralnych. Peck się zgodził i na ostatnim roku studiów występował aż w 5 przedstawieniach. W tym czasie musiał też na siebie zarabiać, pracując jako kierowca tira i pomocnik kuchenny. Po ukończeniu filologii angielskiej, wyruszył na podbój Nowego Jorku, by tam wykształcić się na profesjonalnego aktora. Nie miał pieniędzy, więc musiał nocować w parku. Te wyrzeczenia zostały mu później wynagrodzone.

    W 1942 roku zadebiutował na Broadwayu, a później przyszły propozycje kolejnych ról. W świecie filmu zaistniał rolą Vladimira w "Dniach chwały". Zagrał w "UrzeczonejHitchcocka u boku Ingrid Bergman. Wielokrotnie otrzymywał nominacje do Oscara za role w: "Kluczach królestwa" (jako ojciec Francis Chisholm), "Roczniaku" (jako Penny Baxter), "Dżentelmeńskiej umowie" (jako Philip Schuyler Green), "Z jasnego nieba" (jako Frank Savage) i "Zabić drozda" (jako Atticus Finch). Statuetkę otrzymał za ten ostatni. Stworzył pamiętne role w "Rzymskich wakacjach", "Śniegach Kilimandżaro", "Mobym Dicku", "Jak zdobywano Dziki Zachód" i "Omenie". 

    Poświęcał czas i pieniądze na działalność charytatywną. Był jednym z współtwórców Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Dwukrotnie się żenił. Jego małżeństwa były spokojne i nie wywoływały skandali, na które bardzo liczyli dziennikarze. Zmarł 12 czerwca 2003 roku, mając 87 lat.

opinie i nagrody
multimedia