Krzysztof Kołbasiuk

biografie

(1)
  • Krzysztof Kołbasiuk przyszedł na świat 17 września 1952 roku w Szczecinie. Na scenie zadebiutował w 1975 roku. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1976 rok) grał w warszawskich teatrach - Na Woli (lata 1975-85), Teatrze Nowym (lata 1985-90), Teatrze Dramatycznym (od 1996 roku do śmierci).

    Na szklanym ekranie po raz pierwszy wystąpił  w dwóch odcinkach serialu "Daleko od szosy" jako Krzysztof, kolega Ani. Niedługo potem zagrał rolę oficera w fabularyzowanym filmie dokumentalnym "Raszyn. 1809". Popularność wśród młodych telewidzów przyniosła mu postać Gniewka w serialu "Znak Orła". Pod koniec lat 70-tych należał do najciekawiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia w kinie polskim. Pojawił się m.in. w serialach "Doktor Murek", "Tajemnica Enigmy", czy "Dom". W 1984 roku otrzymał nagrodę Komitetu d/s PRiTV.

    Jego charakterystyczny głos często był używany przy dubbingu, w polskich wersjach językowych filmów zagranicznych, m.in. w "Porwaniu "Savoi"'", "Mniejszym niebie", czy "Pocahontas". Kilka lat przed swoją śmiercią brał gościnny udział w kilku serialach telewizyjnych, m.in. w "Na dobre i na złe", "Samo życie", czy "Pensjonacie pod Różą". Zmarł w 2006 roku, w Warszawie.

opinie i nagrody
multimedia