Krzysztof Zanussi

7,1
1 533 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Krzysztof Zanussi

Chciałabym dowiedzieć się więcej o tym, jak p. Zanussi podejmował swoje decyzje odnośnie studiów i znalezienia swojej życiowej drogi, jakie rozterki mu towarzyszyły i dlaczego w końcu wybrał tak a nie inaczej i posmakował tych trzech niby różnych, a niby w jakimś stopniu podobnych do siebie dziedzin. Czytałam trochę wywiadów i szukałam info, ale w wielu jest tylko krótka wzmianka o studiach, bez wdawania się w szczegóły. Wiem, że p. Zanussi prowadzi często wykłady dla młodych i chętnie z nimi rozmawia, dlatego wnioskuję, że może kiedyś opowiadał coś więcej o tym okresie swojego życia. Swoją drogą byłoby ciekawie, gdyby wypowiedział się kiedyś, jakie wnioski wysnuł z tych swoich młodzieńczych poszukiwań i jak na nie patrzy teraz ze swojej dojrzałej perspektywy, co radzi młodym ludziom przy dokonywaniu wyborów.

btw. czy skończył fizykę i filozofię z dyplomem, czy trochę postudiował i po prostu przerwał?

ps: może znacie kogoś, kto może w podobny sposób inspirować młodych i kogo warto posłuchać?

midi0210

Warlikowski? Historia, filozofia, romanistyka, historia teatru greckiego. :)
Btw, z tego, co wiem, nie prowadzi wykładów dla młodych.

użytkownik usunięty
midi0210

To bardzo istotna uwaga, co mówisz.
Faktycznie - niby trzy różne a w rzeczywistości podobne do siebie dziedziny. Łączy je jedna zasadnicza rzecz - każda z nich zmierza do odkrycia absolutnej prawdy, tajemnicy życia, istnienia. Każda z nich stara się odpowiadać na pytania kluczowe dla człowieka.
Ważne jest, żeby zwrócić uwagę, w jakiej kolejności wybierał te kierunki. Jak stopniują się wzwyż - od suchej naukowej analizy (fizyka), przez coraz bardziej abstrakcyjne myślenie (filozofia) do absolutu (sztuka). Wyraźnie jest w tym widoczna ewolucja duchowa mistrza, dochodzenie do Prawdy.

Od suchej, naukowej analizy i masz na myśli fizykę? Błagam...

użytkownik usunięty
ciech007

A Ty co masz na myśli? No chyba nie powiesz, że w fizyce istnieją pojęcia abstrakcyjne.

Że mało wiesz na temat fizyki tak mi się zdaje. Oczywiście, że istnieją przecież cała fizyka kwantowa tym się zajmuje...

użytkownik usunięty
ciech007

To jest kwestia rozgraniczenia "abstrakcji" w ujęciu filozofii a nauki ścisłej. Jedna do drugiej nijak się ma. Fizyka kwantowa zajmuje się w prawdzie pojęciami niepoznawalnym dla zmysłów (bezpośrednio), ale nadal dotyczy zjawisk rzeczywistych, nie operuje (tak jak filozofia) ideą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones