Lana Turner

Julia Jean Mildred Frances Turner

7,9
601 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Lana Turner

Lana tajemnicą obLana

użytkownik usunięty

To jest jedyna aktorka, której biografii przeczytałam naprawdę wiele, w tym jej autobiografię, i tak naprawdę nie wiem, gdzie leży prawda. Większość z nich ukazuje ją jako nimfetkę, która uwielbiała seks z wieloma mężczyznami, dla której stały związek nie był nigdy priorytetem, karierowiczkę, która spała z każdym partnerem z planu. Inna mówi o jej cieprpieniu spowodowanym licznymi poronieniami i tym, że miała tylko jedno dziecko (jeśli czasami zdarzało się Wam nie spać na biologii, tak jak mi, to będziecie mniej więcej wiedzieli, o co chodzi-grupa krwi Lany to była Rh-, co dawało ryzyko konfliktu serologicznego przy drugiej i każdej następnej ciąży-mniej więcej jakoś tak). W większości jednak nie omija się faktów licznych aborcji. Mickey Roony twierdził, że sypiał z Laną, gdy byli nastolatkami i że ona była w ciąży z jego dzieckiem, ale ją usunęła. Lana do końca życia zaprzeczała, a Mickey nie potrafił tego udowodnić. Lana była kochanką m.in. Franka Sinatry, męża swojej dobrej koleżanki Avy Gardner, do czego się nie przyznaje, i jedną z licznych zdobyczy Howarda Hughesa, co oczywiście też neguje w swojej autobiografii. Twierdzi, że Howard był zbyt niezdarny i wzbudzał raczej jej litość. A faktem jest, że liczyła na to, że jej się oświadczy-do tego stopnia, że kazała na pościeli czy jakoś tak wyhaftować jego inicjały, by były gotowe w momencie, gdy się pojawi. Lana twierdziła, że po raz pierwszy zaszła w ciążę ze swoim pierwszym mężem Artie Shawem, jednak MGM i mąż wymusili na niej aborcję. Inna książka mówi, że Lana o ciąży nawet Artie'emu nie wspomniała, tylko przy kontaktach z MGM "załatwiła sprawę". Ponoć jedyna córka Turner, Cheryl, też miała się nie urodzić, tyle że ciążę odkryto za późno, by "coś" z tym zrobić... Krążą też plotki, że Sinatra przyłapał Lanę w łóżku z... Avą Gardner, w co jednak nie wierzę, bo Gardner była cholernie heteroseksualna. Już w czasie kręcenia w filmu "Idiot's delight" w 1939 wśród ślicznotek towarzyszącym przy taneczno-wokalnym popisie Clarka Gable'a miała być właśnie młoda, nikomu nieznana Lana. Jednak szybko zarzuciła na Gable'a sieć i obserwująca wszystko małżonka "Króla", Carole Lombard, kazała "wyrzucić tę dziwkę z planu!". Lana szybko stała się gwiazdą i w 1940 zagrała główną rolę u boku... Clarka. Ponoć tym razem Carole nie przeszkodziła w skonsumowaniu wzajemnej fascynacji. Niestety dla Lombard, Clark kręcił niebawem kolejny film z młodą uwodzicielką. Ona pojechała sprzedawać bony, z których dochód miał wesprzeć aliantów. W tym czasie Gable i Turner baraszkowali sobie na tyle beztrosko i spontanicznie, że dotarło to nawet do Carole. Mimo złej przepowiedni Carole zwróciła bilet kolejowy i zdecydowała się na lot samolotem. Co zdarzyło się 16 stycznia 1942, wie wielu. Gable nigdy sobie nie wybaczył śmierci Carole, czuł się winny, że nie dochowywał jej wierności, choć, jak zawsze powtarzał, "Mamo, one dla mnie nic nie znaczą. To tylko seks. To ciebie kocham". Lana miała być wśród "pocieszycielek" Gable'a. Sama Turner w swojej autobiografii twierdzi, że żadnego romansu nigdy nie było, a ona, na prośbę L.B. Mayera, jako miłosierna samarytanka, jadła z Clarkiem kolacje, siedząc w milczeniu lub patrząc na jego łzy. Cóż, można by tu pisać i pisać... W każdym bądź razie największą moją podejrzliwość budzi autobiografia gwiazdy właśnie. Bo kreuje się ona w niej na biedną, świętą kobietę w zepsutym Hollywood, poszkodowaną przez los, nigdy nie kochaną i odrzuconą. Nawet odpowiedzialność za największe występki zwala na wszystko i wszystkich, poza sobą.
Lana nie była urodzoną aktorką, ale kamera ją kochała. Miała klasę (tzn. tworzyła na ekranie taką iluzję), urodę, ciało. Z czasem nauczyła się trochę zawodu, co zaowocowało kilkoma naprawdę dobrymi rolami (niezapomniana jako bohaterka "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy").

Ale się rozpisałaś. Ale to Ci się chwali. Ostatnio fascynują mnie aktorki starej daty. I poszukuję też ich biografii, autobiografii nie bardzo bo zawsze są zakłamane jak sama stwierdziłaś. I tutaj moja prośba: mogłabyś podać jakieś tytuły biografii Lany? :)

moniaL

https://www.youtube.com/watch?v=RriqsUo5TzI

użytkownik usunięty

Właśnie ja ją kojarzę tylko i głównie z "Listonosza"i przyznam że zrobiła tam na mnie wrażenie, mogłabyś rzucić parę innych ciekawych tytułów bo chciałbym ją sobie jeszcze obejrzeć, z góry dzięki ;)

Piękny i zły
Peyton Place
Zwierciadło życia

Bardzo pięknie dziekuję za te ciekawostki. Ile się dowiedzialam o Lanie Turner....... no i gratuluję pasji i wiedzy. Dziekuję

użytkownik usunięty
fargo4

Zapraszam na moją stronę - adres to www.halokultura.pl . :-)

Gdzie znalazłaś tyle jej biografii? Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
darkmarry

Wszystkie posiadane przeze mnie książki zgromadziłam dzięki zakupom na amerykańskim Amazonie. :)

Czyli wszystkie książki po angielsku? A jak płaciłaś?

Przeczytałam z kolei biografię Avy Gardner i tam wspomina ze Lana spala ze wszystkimi jej trzema mężami Mickiewicza, Artiem i oczywiście Frankiem

peirsol

Mowisz o ksiazce "Ava Gardner - wyznania intymne"?

Romans Gable`a i Turner to plotka. Czytałam najważniejszą biografię "króla" i tam jest tylko wzmianka o zazdrości Carole. Nic nie wskazuje na to, że w złotym dla siebie okresie zawodowym i prywatnym miał akurat spać z Turner.

Prawda pewnie lezy posrodku. Jak za kumpele ma sie Gardner to raczej nie mozna miec osobowosci uczestniczki kolka rozancowego:) Nie przypominam sobie ikony Hollywood, ktora nie romansowalaby przynajmniej z kilkoma ludzmi z showbizu. Nawet Jimmy Stewart nie byl swietny.
Czytalem pare ksiazek o Lanie i... jakos mnie nie szokowaly. Autobiografia sila rzeczy zazwyczaj jest ugrzeczniona. Zwiazek z Shawem to bylo nieporozumienie, a paskudny charakter Artiego byl slynny w calym srodowisku. Trudno obwiniac o to Turner. Barker gwalcil corke Turner, wiec tu tez winna nie byla. Podobnie jak ostatni zwiazek z hipnotyzerem "doktorem" Pellarem. Samokrytycznie przyznala, ze malzenstwo z Fredem rozpadlo sie wlasciwie przez nia sama.
Zwiazek z Gable`em to przesada jak dla mnie. Plotki o tym napedzaly widzow do ogladania filmow slynnego duetu. Gable akurat mial sklonnosc do innych kobiet i niekoniecznie wowczas:)
Romanse z Hughesem i Sinatra? A z kim ci dwaj nie romansowali? :)

Jezu, to pisało niezbyt rozgarnięte dziecię, namiętnie czytające pudelka.

Treh

Historia Lany jest jedną z najbardziej burzliwych i skandalicznych w historii dawnego Hollywood. Jej córka, Cheryl Crane, padła ofiarą regularnych gwałtów i bicia przez Lexa Barkera (Old Shutterhand), podobno po jednym "numerku" trafiła pod skalpel (strach pomyśleć co dokładnie jej zrobił). Kolejny jej facet to był gangster Johnny Stompanato (prawa ręka Mickeya Cohena), tłukł ją (Lanę) na potęgę, a Cheryl w obronie matki dźgnęła go nożem w brzuch.

Bruce_Lee

Ciekawa historia idealna pod filmowy kryminał. Możesz mi polecieć, od jakiego filmu można zacząć nadrabiać filmografie, niestety jeszcze nie miałem takiej okazji poznać jej filmowe kreacje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones