Leszek Lichota

biografie

(2)
  • Leszek Lichota urodził się w Wałbrzychu 17.08.1977 roku. Dorastał w górniczym mieście i szukał sposobów na życie. Handlował używanymi samochodami, był bramkarzem, instruktorem narciarskim olimpijczykiem historycznym i kiedyś trenował boks i piłkę nożną. W roku 2002 ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Od razu po studiach trafił do Teatru Polskiego w Poznaniu a tam zagrał dwie główne role w spektaklu reżyserowanego przez Piotra Kruszczyńskiego „Płatonow” i w „Terroryzmie” Pawła Łysaka.Brał udział produkcjach filmowych w takich jak „Przedwiośnie” , „Quo Vadis” oraz w teatrze TV „Edward II” w reżyserii Macieja Prusa. Obecnie nadal można go oglądać w Teatrze Polskim w Poznaniu.

  • Leszek Lichota, aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, przyszedł na świat 17 sierpnia 1977 roku w Wałbrzychu (Polska). Studiował na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończył w 2002 roku. Miał wówczas 25 lat. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie za role w trzech sztukach, na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Były to "A wódki nie starczy", w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego i Cezarego Morawskiego, "Sen nocy letniej" Williama Szekspira, w reżyserii Jana Englerta oraz "Love", w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego . Na scenie teatralnej debiutował w Teatrze Polskim w Poznaniu, w którym pracował do 2006 roku, rolą  Nany Sirbanghy, w "Hamlecie Wtórym" Romana Jaworskiego w reżyserii Macieja Prusa.

    Jako aktor telewizyjny Lichota rozpoczął swą karierę epizodami w serialach "Kasia i Tomek", "Samo życie", czy "Camera Cafe". Prawdziwa popularność przyszła wraz z rolą Grzegorza Zięby w produkcji "Na Wspólnej". Od tego momentu jego kariera telewizyjna nabrała tempa. Stawał się coraz bardziej rozpoznawalny. Zaczął również grać w serialach "Apetyt na miłość", "Odwróceni", czy "Egzamin z życia". 

    Na dużym ekranie, po zagraniu kilku epizodów, zwrócił na siebie uwagę w filmie Krzysztofa Łukaszewicza "Lincz". Wystąpił tam w roli Adama Grada, która przyniosła mu nominacje do Złotej Kaczki dla najlepszego aktora oraz Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W 2012 roku Lichota został obsadzony w roli mecenasa Marka Dębskiego w serialu "Prawo Agaty", którą odtwarzał przez kolejne cztery lata. W 2014 roku aktor wcielił się w postać Wiktora Rebrowa w produkcji "Wataha". Zagrał tam m.in. u boku Bartłomieja Topy. Aktorzy ponownie spotkali się na planie filmu "Karbala". Rola kaprala Maleńczuka przyniosła Lichocie nominację do nagrody Złotego Szczeniaka, na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

    Prywatnie Leszek Lichota jest związany z Iloną Wrońską, z którą ma dwoje dzieci.

opinie i nagrody